A The Verge-ön olvasható hír szerint már kétszázezer svéd embert képes elérni az Everdrone szolgáltatása, melynek segítségével a mentőszolgálat diszpécsere a vészhelyzetet bejelentő címére tudja küldeni az életmentő eszközt. A drónt a cég a Karolinska Intézet Újraélesztéstudományi Központjával közösen fejlesztette ki, az éles bevetést egy négyhónapos tesztidőszak előzte meg. Ebben az időszakban a mentőszolgálat tizennégy olyan hívást kapott, amelyekhez drónokat tudtak küldeni; tizenkét esetben szálltak fel, tizenegy esetben sikeresen oda is értek a helyszínre, hétszer a mentőket is megelőzték. Amint arra a cikk is emlékeztet,
egy szívroham után legkésőbb tíz percen belül meg kell kezdeni az újraélesztést.
A svéd történet fontos mozzanata, hogy az eset egyik szemtanúja egy orvos volt, aki szívmasszázst tudott végezni a drón megérkeztéig.
Az Everdrone információi szerint Európában évente közel háromszázezer hasonló eset fordul elő, hetven százalékban otthon, ahol nincs defibrillátor. A túlélési ráta mindössze tíz százalék. Magyarországon évente tizenötezer embert kezelnek szívinfarktussal, közülük átlagosan hatezren halnak meg. Az Országos Mentőszolgálat a SzívCity nevű alkalmazással is igyekszik gyorsan segíteni, ha hirtelen szívhalálról kapnak bejelentést. A SzívCity-vel az OMSZ szakemberei önkénteseket tudnak küldeni a beteghez, míg a mentő megérkezik; a weboldal szerint már legalább negyven ember életét mentették meg így. Önkéntesnek bárki jelentkezhet, akkor is, ha nincs előképzettsége - ebben az esetben a diszpécserek instrukciókkal irányítják az újraélesztést. Az Everdrone sajtóközleményében azt írják, hogy a jövőben más európai országokban is elérhető lesz a szolgáltatásuk.
(Fotó: Everdrone)