Thaiföldi és német egyetemek kutatói megépítették annak a robotnak a prototípusát, ami egy óriási ganajtúró bogarat formáz és aminek utódai a jövőben sokféle munkát végezhetnek majd a Földön, vagy akár más égitesteken is. A robot különlegessége, hogy két pár robotkarral rendelkezik, amelyekkel át tudja fogni a maga előtt görgetett labdát, illetve bármilyen gurulásra képes objektumot, miközben két lábon állva hajtja magát előre. Ez a módszer növeli a gép stabilitását és egyúttal a teherbíró képességét is, mivel a rakományt nem kell konkrétan cipelnie. A két lábon járó humanoid robotok egyensúlyozási képességének megoldása gyakran nehéz kihívás elé állítja a mérnököket, emellett a robotemberek és négylábú robotkutyák teherbírása sem mindig a legjobb, bár láthatunk kivételeket a különösen agilis humanoidok vagy olyan robotkutyák esetében, amelyek embereket is tudnak szállítani a hátukon. Az mindenesetre elmondható, hogy a robotbogár túltehet rajtuk speciális koordinációjának köszönhetően, amihez az inspirációt az igen hatékony Khepher Lamarcki faj egyedeinek mozgása adta.
A Scarabaeidae (ganajtúrófélék) családjába tartozó élőlények az élelemként szolgáló galacsinokat minél előbb igyekeznek elhajtani a forrástól, így védve zsákmányukat, emiatt általában az egyenes utat preferálják haladás során, de természetesen a terepviszonyok is befolyásolják a választott útirányt. A valódi ganajtúrók testtömegük sokszorosát képesek szállítani: vizsgálatok során kiderült például, hogy a laboratóriumi miniatűr futópadra helyezett orrszarvúbogarak 1 cm s-1 sebességgel haladva testtömegük több mint 30-szorosát tudták maguk előtt görgetni. A robotbogár a tesztek alatt egyelőre csak a saját méretével egyező nagyságú, könnyű rakomány mozgatását tudta kivitelezni, de a kutatók a későbbiekben nagyobb és erősebb példányok fejlesztését is tervezik.
A gépesített ganajtúró az elképzelések szerint számos területen nyújthat segítséget az emberek számára, mentési munkálatoktól kezdve, a szalmabálák összegyűjtésén át az űrbeli építkezéseken való munkákig. Ehhez a szállítandó rakományt persze gömb formájú tárolókba kell helyezni, hogy a robot boldoguljon vele, de a kutatóknak erre is van javaslata: koncepciójuk szerint például a Bubble Deck rendszerben alkalmazott műanyag labdák megfelelőek lennének a robotok általi szállításra, de bármilyen más üreges plasztikgolyó is megtenné hordozóeszköznek, amiben biztonságosan lehet rakományt elhelyezni.
A bio-ihletésű, élőlények testfelépítését, viselkedését utánzó robotok építése a robottechnológiai fejlesztéseken kívül más célt is szolgál: általuk az állatok mozgását is alaposabban lehet tanulmányozni, és korábban kevéssé ismert vagy értett jelenségekre magyarázatot lehet találni.
(Forrás:Advanced Science News )