Hatalmas méreteket öltött az ózonlyuk az Antarktisz felett 2023 / 10 / 06 / Bobák Zsófia

A német DLR az Európai Űrügynökség Copernicus Sentinel-5P műholdjával készített felvételek elemzése révén vizsgálta az Antarktisz felett elhelyezkedő ózonlyuk kiterjedését és az eredmények alapján arra a következtetésre jutottak, hogy az ózonlyuk jelenlegi állapotában az egyik legnagyobb, amit valaha feljegyeztek a mérések kezdetei óta. A Copernicus Sentinel-5P a Tropomi nevű spektrométerével a légkörben található gázok mennyiségét térképezi fel és az ózonnal kapcsolatban is precíz adatokkal tud szolgálni. Bár az ózonlyuk mérete rendszeresen változik és az augusztustól októberig tartó időszakban éri el legnagyobb kiterjedését, de a mostani változás mögött a kutatók egy speciális okot sejtenek: a Hunga Tonga-Hunga Ha'apai vulkán 2022-es kitörését, amely rengeteg vízpárát lövellt a légkörbe, ezzel elősegítve a sarkvidékek feletti sztratoszféra felhőképződését és ezekben az ózonvékonyító hatású halogénezett szénhidrogén származékok aktivitásának növekedését. (Fotó: ©Copernicus Sentinel (2023)/DLR)
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.