Határ a csillagos ég? – Minden évben csak nőni fognak az élelmiszerárak mostantól

2024 / 03 / 25 / Felkai Ádám
Határ a csillagos ég? – Minden évben csak nőni fognak az élelmiszerárak mostantól
Évente átlagosan 3,2 százalékkal fognak mostantól emelkedni az élelmiszerárak – ennek oka a klímaváltozás.

Az étel egyre drágább – ezt mindenki érezheti a pénztárcáján, vagy ha rátekint a számla alján található összegre a bevásárláskor. A növekedés ráadásul nem csak a járvány előtti időszakhoz képest szignifikáns, de évről évre egyre több pénzt hagyunk a boltban ugyanannyi termékért.

Megáll valamikor ez a növekedés?

Egy friss németországi tanulmány szerint a válasz az, hogy belátható időn belül nem, mivel az éghajlatváltozás, különösen a globális hőmérséklet emelkedése miatt, évente átlagosan stabilan 3,2%-kal fognak növekedni az élelmiszerárak. Mindennek természetesen lesznek fájó következményei is: az egész világon súlyosbodik az élelmiszer-ellátás bizonytalansága, és közben tömegek számára csökken a tápláló és kielégítő étrendhez való hozzáférés.

A kutatás szerint az éghajlatváltozás hatására 2035-ig az élelmiszerárak éves inflációja 0,9-3,2 százalékponttal emelkedhet, így aztán az élelmiszerárak emelkedése várhatóan meghaladja az általános inflációs rátákat, amelyek az előrejelzések szerint csak 0,3-1,2 százalékkal növekednek ugyanebben az időszakban. Következésképpen a háztartások jövedelmének nagyobb hányadát az élelmiszer-kiadások, az amúgy is szűkös költségvetés és a tápláló élelemhez történő hozzáférés romlása emészti fel – írja a Science Alert.

Ez tehát egy olyan fokozódó kihívás, amely globálisan érinti a nemzeteket, függetlenül a jövedelmi szinttől – de mindez a legsúlyosabb következményekkel a globális dél országaiban, különösen Afrika nemzeteiben jár majd.

Ghánában, egy olyan országban, amely nagymértékben függ az esővel táplált mezőgazdaságtól, a Mion vidéki körzetben végzett kutatás igencsak komor valóságot tárt fel. Minden megkérdezett egyén arról számolt be, hogy az elmúlt évben tapasztalt már élelmezésbizonytalanságot, ami kapcsán a klímaváltozást jelentős tényezőnek tulajdonította. Figyelemre méltó, hogy a válaszadók jelentős része szembesült mérsékelt vagy súlyos élelmiszer-ellátási bizonytalansággal, és a súlyos élelmiszer-bizonytalanság esetei – amelyet úgy határoztak meg, hogy egy teljes napon keresztül étel nélkül maradtak – meghaladták az országos átlagot.

A mioni helyzet nem anomália, hanem inkább az éghajlatváltozásnak az élelmezésbiztonságra gyakorolt széleskörű, egyre inkább normának tekinthető hatását jelzi. A kihívások kettősek: az éghajlatváltozás közvetlen hatásai, mint például a megváltozott tenyésztési időszakok, a megnövekedett kártevő- és betegségkitörések, valamint az infrastrukturális stressz, mind hozzájárulnak az élelmiszerek elérhetőségének és hozzáférhetőségének a csökkenéséhez. Ezzel párhuzamosan az ebből fakadó infláció egyre megfizethetetlenebbé teszi az élelmiszereket, ami kompromisszumot kényszerít a fogyasztókra az élelmiszerek mennyisége és minősége szempontjából egyaránt – ami pedig végsősoron növeli az alultápláltságot és a betegségekkel szembeni sebezhetőséget.

A Ghánában elért eredmények alátámasztják azt is, hogy a leginkább érintettek körében élesen tudatosulnak az éghajlati hatások, akár még a formális oktatás hiányában is. Ez a tudatosság az élelmezésbiztonság magasabb szintjéhez kapcsolódik, ami arra utal, hogy az éghajlatváltozás és az alkalmazkodási gyakorlatok ismerete döntő fontosságú lehet a hatások mérséklésében.

A COP28-on 134 ország kötelezte el magát az élelmiszerrendszerek éghajlati cselekvési tervekbe való integrálása mellett, amelyek célja az élelmiszerekhez való hozzáférés biztosítása az éghajlati változások közepette. A tanulmány szerzői az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentését szorgalmazzák a gazdasági hatások mérséklése érdekében, és a gazdaságok diverzifikálását és a kormányzati támogatás megerősítését javasolják, hogy megvédjék a sérülékeny lakosságot az infláció és a csökkent élelmiszer-hozzáférhetőség kettős fenyegetésétől.

(Kép: Pixabay/Alexas_Fotos)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.