Hekkerek azt állították, hogy minden amerikai, kanadai és brit állampolgárról szereztek személyes információkat

2024 / 08 / 19 / Pőcze Balázs
Hekkerek azt állították, hogy minden amerikai, kanadai és brit állampolgárról szereztek személyes információkat
Rövid ideig úgy tűnt, hogy százmilliók személyes információi kötöttek ki a dark weben a National Public Data nevű cég adatbázisából. A helyzet úgy tűnik, nem ennyire rossz, de így is elgondolkodtató.

A 2,7 milliárd sornyi adatot, amely neveket, társadalombiztosítási azonosítókat, címeket és lehetséges álneveket tartalmazott, úgy bocsátották áruba hekkerek, hogy minden egyes amerikai, kanadai és brit emberről tartalmaznak információkat - írta egy hete a Bleeping Computer. Az adatok forrása a National Public Data (NPD) volt, ami háttérellenőrzésekhez, például magánnyomozóknak árul személyes információkat. A lopott adatbázis vételára áprilisban még három és félmillió dollár volt, ám augusztus elején kikerült a dark webre, ingyen. Így a lap is tudta ellenőrizni, hogy az amerikai személyes adatok között találni valóban helytállóakat. Ugyanakkor voltak, akik

a saját társadalombiztosítási azonosítójukat más neve mellett találták meg,

ami jól mutatja, hogy az adatbázis hitelessége megkérdőjelezhető. Később a The Verge idézte az egyik legismertebb adatszivárgás-szakértőt, a bárki által ingyenesen használható Have I Been Pwned üzemeltetőjét, Troy Huntot, aki azt írta, hogy látván az adatok esetlegességét, "nincs teendő" a történtek után.

Ami viszont aggasztó, hogy az NPD később beismerte, hogy egy "harmadik fél" megpróbált bejutni a vállalat rendszereibe tavaly decemberben, ahonnan áprilisban és a nyáron "esetleg" adatokhoz jutott: nevekhez, email címekhez, társadalombiztosítási számokhoz és postacímekhez. Jelenleg nem elérhető közleményükben azt írják, hogy "mindenben együttműködnek a hatóságokkal" és kapcsolatba lépnek az érintettekkel, ha szükséges. Arról azonban hallgatnak, hogy hány embert érintenek az események.

Az valószínűleg elkerülhetetlen, hogy a nyilvánosság előtt gyakorlatilag ismeretlen vállalatok összevásároljanak személyes információkat, ahogyan az is, hogy ezek az adatok időről időre illetéktelen kezekbe kerüljenek. Az viszont elvárható lenne, hogy tisztázzák: hány amerikai, brit és kanadai állampolgárnak kell ügyelnie arra, hogy hol és milyen céllal bukkannak fel az adatai.

(Borítókép: Anna Dziubinska/Unsplash)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.