Idén áprilisban az Észak-Virginiai Egyetem kutatói arról adtak ki egy tanulmányt, hogy az okoseszközökkel megfigyelt szívfrekvencia-variabilitás (HRV) és nyugalmi pulzus hogyan alakulnak az aktív életet élő nőknél a szülés előtti időszakban. Arra jutottak, hogy a HRV a terhesség harmincharmadik hetéig csökken, majd nőni kezd, egészen a szülésig. Ez az érték a Webbeteg definíciója szerint "a szív- és érrendszer alkalmazkodóképességéről ad pontos képet", és "megmutatja, hogy mennyire képes a szív követni a szervezet keringési szükségleteit. (...) Minél nagyobb a variabilitás, annál nagyobb a szív rugalmassága, pillanatnyi alkalmazkodó képessége. A percről percre, lélegzetről lélegzetre, belégzésről kilégzésre adott szívritmusváltozás hűen leképezi a szív készenléti állapotát és egészséges válaszreakcióját a folyamatosan változó élethelyzetekre. (...) A nagyobb szívfrekvencia-variabilitás avagy pulzustartomány tehát az egészség komplex mérőszáma."
A Whoop nevű, elsősorban sportolóknak szánt okoskarkötőn dolgozó kutatók a korábban megjelent tanulmányra építve megvizsgálták kétszáznegyvenegy várandós felhasználójuk adatait - számolt be a the Verge. A kismamák közül huszonegyen szültek hamarabb a tervezettnél. Minden nőnél, a szokásos időpontban, és a korábban szülőknél is megfigyelhető volt, hogy hét héttel a szülés előtt emelkedni kezdett a HRV-érték, vagyis ha ez a változás bekövetkezik, az előre jelezheti azt, hogy közeleg a szülés. Mindezek egyelőre csak első megállapítások, és kollegiális lektorálás előtt állnak, de a The Verge által megszólaltatott, a területtel foglalkozó egyetemi kutató szerint azt mindenképpen jelezhetik, hogy "valamiféle kapcsolatot találtak", amelybe érdemes lehet beleásnia magát.
A Whoopnál aláhúzták, hogy ugyan elkezdik a várandós felhasználóiknak megjeleníteni a HRV-változásaikat, de ez nem jelenti azt, hogy a koraszüléssel kapcsolatos jóslatokba bocsátkoznának. A Whoop mellett az összes Apple Watch, a Garmin több okosórája, a Samsung Galaxy Watch-ai, de a Fitbitek is mérik a szívfrekvencia-variabilitást.
(Fotó: Undplash/freestocks)