A világjárvány kellős közepén, 2020 augusztusában írtunk arról a Rakétán, hogy Donald Trump akkori amerikai elnök egy rendeletben kilencven napot adott a ByteDance-nek, hogy a TikTok amerikai részét átadja egy helyi vállalatnak. Az elnököt leváltották, a vita elcsitult. 2024 tavaszán Joe Biden gyakorlatilag ugyanezt a rendelkezést írta alá, immár törvényként, engedékenyebb határidővel, miközben Donald Trump a védelmébe vette a platformot és a véleménye mellett folyamatosan ki is tartott a választások alatt és után. Néhány napra vagyunk a kitűzött határidőtől, valamivel többre Trump újbóli beiktatásától, így most az tűnik a legvalószínűbbnek, hogy a szolgáltatás a hét végével eltűnik az amerikaiak mobiljairól.
A nyugati demokráciák hosszú ideje gyanakvóak a szolgáltatással kapcsolatban, két okból: a vélt vagy valós kínai állami befolyás miatt az adatgyűjtéstől és a propagandától tartanak. Előbbi azt takarja, hogy a milliárdos felhasználói bázisú szolgáltatás néha egészen intim dolgokat tud a felhasználóiról - bár azt, hogy ezzel visszaélnének, csak két újságíró megfigyelésekor sikerült bizonyítani. Az utóbbi félelem pedig, hogy a kínai tulajdonos irányíthatja, hogy milyen videókat látunk a TikTokon, ezzel befolyásolva a véleményünket a helyi vagy a globális politikáról, közéleti kérdésekről. Ezek javarészt feltételezések, félelmek, így különösen elgondolkodtató, hogy az alkalmazásról szóló kongresszusi zárt bizottsági ülésen
50 - 0 arányban, egyhangúlag szavazták meg a képviselők az app betiltását.
Ez a polarizált amerikai belpolitikában szinte példátlannak tűnik, ám azt sajnos nem tudjuk, hogy mindezt milyen érvek és bizonyítékok hatására tették. Azóta tiltakoztak a felhasználók, tiltakoztak a videósok, nyilatkoztak politikusok, de csak egyre közelebb kerültünk 2025. január 19-éhez, amikortól a Google és az Apple felhasználónként ötezer dolláros bírságra számíthat, ha elérhetővé teszi az appot. Ez százötvenmillió ember esetében, merthogy ennyi amerikai tiktokozik, hétszázötvenmilliárd dollár lenne, ami a Google és az Apple piaci értékének a harmada, illetve ötöde, az éves magyar költségvetésnek pedig a hét-nyolcszorosa.
Vagyis hiába merülnek olyan forgatókönyvek, mint hogy Elon Musk megveszi majd a TikTokot, hogy összevonja azt az X-szel és az xAI-jal, hogy egy demokrata szenátor javaslatára kitolják a határidőt, vagy hogy Donald Trump a hivatalba lépése után nem hajtatja végre a törvényt, a két platformvállalat nem fogja a csillagászati büntetéseket kockáztatni. Ráadásul azok még öt év múlva, azaz a következő elnök hivatali ideje alatt is kiszabhatóak lennének, ahogyan azt a The Verge cikke aláhúzta.
Az utolsó szalmaszál, amelybe a TikTok kapaszkodhat, az USA Legfelsőbb bíróságának egy esetleges állásfoglalása, döntése, ám ez egyre kevésbé tűnik valószínűnek. A TechCrunch összefoglalta a testület előtt elhangzott érveket és felvetett megoldásokat, amelyek a szólásszabadság korlátozásától a kínai befolyásolás lehetőségére figyelmeztető szövegeken át a szigorú adatvédelmi előírásokig terjedtek, ám a találkozó alapján úgy tűnik, ezek nem hatották meg a bírákat. Az amerikaiak legfrissebb, és lehet, hogy utolsó trendje a TikTokon, hogy elbúcsúznak a "kedvenc kínai kémjüktől". Vasárnapig kiderül, hogy valóban el kell-e köszönniük, és ha igen, viszont láthatják-e egymást valaha. Vannak, akik nem bízzák a véletlenre, és máris a RedNote nevű, szintén kínai platformra költöznek.
(Borítókép: Kayla Bartkowski/Getty Images)