A Michigani Egyetem kutatói öt éve arra jutottak, hogy tízszer több baktérium tanyázik az okostelefonjainkon, mint a legtöbb vécéülőkén. Szerintük a legfontosabb az volna, hogy a mellékhelyiségben ne használjuk a készülékeinket, mert ha a fertőtlenítésük nélkül folytatjuk a napunkat, az olyan, mintha "elvégeztük volna a dolgunkat, majd kézmosás nélkül távoznánk". De még ezt a tanácsot megfogadva is rengeteg szennyeződés kerülhet a kütyüjeinkre, így a 9to5Mac-nél külön cikket szenteltek annak, hogy hogyan tudunk megszabadulni a kosztól.
A legfontosabb, hogy ne használjunk tisztító spréket (kerüljük a folttisztító, fehérítő-tartalmúakat, a hidrogén-peroxidot), és sűrített levegőt sem. Emellett ne merítsük a telefonunkat semmilyen folyadékba, hiszen, ahogyan arról többször írtunk a Rakétán, vízállóság ide vagy oda, a jótállásnak búcsút kell, hogy mondjunk ilyen esetekben. Valamint a lap szerint az sem szerencsés, ha kábeleket hagyunk a készülékbe dugva a folyamat közben.
Amik viszont segíthetnek a telefonunkon, azok a szemüvegek tisztításához is használt mikroszálas törlőkendők, illetve a hetven százalékos izopropanol vagy a hetvenöt százalékos etil-alkohol; ugyanakkor az Apple szerint az alkohol oldhatja az iPhone-ok ujjlenyomat-taszító bevonatát. Ezeket a folyadékokat sosem közvetlenül a készülékre, hanem a kendőre kell felvinnünk. Emellett a 9to5Mac a Magyarországon Blu Tackként ismert ragacsos anyagot, valamint a fogköztisztítót is javasolja a takarításhoz. Ugyanis a kikapcsolt, majd baktériummentesre törölt telefonon a cikk szerint utóbbi két eszközzel tudjuk elérni a nehezen megközelíthető részeket, bár kiemelik, hogy bánjunk óvatosan a mikrofonokat és hangszórókat védő rácsokkal. Emellett aki szeretné, UV-s okostelefon-tisztítókat is alkalmazhat, amelyek a baktériumok javát képesek elpusztítani, és Magyarországon is kaphatóak néhány tízezer forintért.
(Borítókép: Anton Petrus/Getty Images)