Talán még nem mindenki hallott arról, hogy a japánok még az illemhely-látogatás módját is megadják: a tisztítás, fertőtlenítés mellett ugyanis a kényelemről sem feledkeznek meg, így fali vezérlő paneleken beállítható az ülőke fűtése, a spriccelő víz hőmérséklete, vagy ha éppen valakinek csak zene közben jön meg az ihlet, akkor kiválaszthatja kedvenc műfaját is. A vezérlők plasztikfelülete azonban csak érintéssel működtethető, és ha ezt egy nyilvános mosdóban kell megtenni, még nagyobb a kockázata a rajta megtelepedő baktériumok és vírusok terjedésének. A problémára az eredetileg visszapillantó tükröket gyártó, sizuokai székhelyű Murakami-csoport keresett, illetve talált megoldást – írja a Soranews24.com.
Pontosabban a Parity Innovations startuppal együtt, akikkel az elmúlt hónapokban folyamatosan a jelenlegi nyomógombos panelek kivezetésének módján dolgoztak, hogy lecseréljék azt egy virtuális típusúra, amely pont úgy néz ki, mintha a kivetített kezelőfelület hologramszerűen jelenne meg az ember előtt. Az úgynevezett lebegő piktogram technológia lehetővé teszi, hogy a szokásos érintőpanelhez hasonlóan kezeljük a képet, a beépített infravörös érzékelők ugyanis azonnal felismerik az emberi ujjat, amint az közelít hozzá. A vezérlőegység ugyanolyan ábrákból és kifejezésekből áll, mint a falra szerelt társa,
csakhogy itt elég ujjunkat a piktogram fölé emelni, és ily módon utasítani.
A fizikai érintést kizáró technológia első tesztelési szakaszát már el is végezték, ami azért is jelentős előrelépés, mert ezzel a fürdőszobán kívüli felhasználások egész tárháza nyílhat meg. Csökkentheti például a vírusok terjedésének kockázatát az ATM-automatáknál, a panelházak és irodaépületek liftjeiben, de a konyhában is jól jöhet, például amikor vizes kézzel nyúlnánk valamelyik eszközhöz.
A Murakami-csoport ugyanakkor egyelőre a vécéfejlesztésre koncentrál, jelenleg a hologram-technológián alapuló panelek 2022-es sorozatgyártását készítik elő. Közleményük szerint egy világmegváltó technológia került a birtokukba, a közeljövőben egyre intenzívebben terjedő fertőző betegségek elkerülése miatt ugyanis égető szükség lesz az érintés nélküli alternatív megoldásokra, méghozzá életünk legkülönbözőbb területein. A japán illemhelyek kapcsán egyébként tavaly augusztusban Tokióból is felröppentek hírek, ahol a város két népszerű közparkjában üres állapotukban áttetsző, azonban belülről, a kulcs elfordításakor átláthatatlan falúvá változó nyilvános vécéket állítottak fel:
A Pritzker-díjas építészstúdió tervezte klozetek egy projekt részét képezik, amellyel az emberek gondolkodását szeretnék megváltoztatni a nyilvános mosdókkal kapcsolatban, és eloszlatni a sztereotípiát, miszerint egy közvécé csak sötét, mocskos és büdös lehet.
(Fotó: Dezeen, Murakami; a borítókép a tavaly bemutatott tokiói mellékhelyiséget ábrázolja)