Egy felső-középkategóriás készüléknél mindig sarkalatos kérdés, hogy a gyártó milyen kompromisszumokat köt annak érdekében, hogy olcsóbban tudja adni a telefont, ennek megfelelően ebben a kategóriában sokkal változatosabb is a készülékek tudása, mint a drágább szegmensben. Sokan a “mindenből egy kicsit” elv alapján igyekeznek optimalizálni az ár-érték arányt, így a telefonba kerül valamilyen belépő szintű vízálló védelem, esetleg régebbi típusú karcálló üveg, de az sem ritka, hogy ugyan kisebb teljesítménnyel, de a telefont vezeték nélkül is lehet tölteni. Ezek a funkciók a Honor 90-ből mind kimaradtak, csakúgy, mint a sztereó hangszóró vagy a telefotó kamera, a gyártó pedig inkább azokra a területekre helyezte a hangsúlyt, ami a felhasználók többségének a leginkább számít: a csúcskategóriás telefonokat idéző dizájnra, a kiváló minőségű kijelzőre és az átlag feletti üzemidőre.
Ahogy azt a Honor eddigi számozott telefonjainál megszokhattuk, a készülék megjelenése kifejezetten esztétikus, a Honor 90-et ránézésre akár csúcskategóriás telefonnak is gondolhatnánk. A hátlap ugyan üveg helyett műanyagból készült, de ennek is megvannak a maga előnyei, hiszen a telefon így tok nélkül sem csúszkál az ember kezében, és az ujjlenyomatok sem igazán látszanak meg rajta. A készülék másik nagy előnye, hogy a méretes kijelző és az 5000 milliamperórás akkumulátor ellenére kifejezetten könnyű, mindössze 180 grammot nyom, ami nem csak használat közben jelent felüdülést, de a zsebünkbe csúsztatva is kevésbé zavaró a jelenléte. Más gyártókkal ellentétben a Honor kifejezetten következetes, ami a telefonjai megjelenését illeti, a Honor 90 hátlapi kamerarendszere például ugyanazt a kettéosztott dizájnt viszi tovább, amit a Honor 50 óta megszokhattunk, így mondhatjuk, hogy a széria mostanra egy kifejezetten jellegzetes, könnyen felismerhető stílussal rendelkezik.
A telefon egyik legerősebb része a 6,7 colos, 2664x1200 pixeles felbontású OLED kijelző, ami nem csak a ma már alapvetőenk számító 120Hz-es képfrissítési rátát támogatja, de a gyári adatok szerint 1600 nites maximális fényerővel rendelkezik, ami drágább telefonoknál is igen jó értéknek számítana. A panel másik figyelemre méltó képessége a 3840Hz-es impulzusszélesség-moduláció (PWM, Pulse Width Modulation), ami röviden annyit takar, hogy a LED-ek természetes működéséből fakadó villogást jelentősen csökkenti, így a kijelző sokkal kevésbé terheli a felhasználók szemét. A Honor 90 ebből a szempontból teljesen egyedülálló, hiszen még a február végén bemutatott Honor Magic 5 Pro is csak 2160Hz-es PWM értékkel rendelkezik.
A telefon a teljesítmény terén is fel tud mutatni erényeket. A készüléket a Qualcomm kifejezetten felső-középkategóriás telefonokhoz fejlesztett Snapdragon 7 Gen 1 chipje hajtja, aminél ugyan ma már létezik újabb, ám a készülék teljesítménye így sem ad okot csalódásra. A benchmark tesztek szerint a Honor 90 nyers teljesítménye semmivel sem marad el a hasonló árkategóriában kapható tekefonokhoz képest, amiben a kicsit magasabb órajelre húzott Cortex-A710 processzormag mellett nyilván szerepe van annak is, hogy a gyártó igen bőkezűen bánt a memóriával. Az általunk tesztelt készülékben 12 GB RAM és 512 GB tárhely kapott helyet, de a telefon olcsóbb változatában is 8 GB RAM-ot és 256 GB tárhelyet találunk.
A Honor a telefon kamerarendszerére is tartogatott némi extrát, hiszen a készülékbe egy 200 megapixeles főkamerát raktak, amit egy 12 megapixeles nagy látószögű kamera valamint egy 2 megapixeles mélységérzékelő szenzor tesz teljessé. Utóbbi határozottan hasznosnak bizonyult, hiszen a kis mélységélességgel készült fotóknál a telefon többnyire elég pontosan dolgozik, így realisztikusabb bokeh-effektes fotókat kapunk, mint néhány csúcskészüléknél. 200 megapixel ide vagy oda, a fotókon azért látszik, hogy a képminőség elmarad a drágább telefonokétól, amit a Honor elég jól ellensúlyozott a szoftveres megoldásokkal: ideális fényviszonyok mellett a telefonnal kifejezetten könnyű látványos, Instagramra kívánkozó képeket készíteni, igaz, mivel ezt a Honor 90 úgy éri el, hogy bátran feltekeri a szaturációt és a kontrasztot is a képeken, így néha ez vissza tud ütni.
Bár a főkamerával nagy felbontású fotókat is tudunk készíteni, erre a mezei felhasználóknak valószínűleg ritkán lesz szükségük, így a 200 megapixeles kamera előnyei igazából két területen mutatkoznak meg:
Futólag érdemes még megemlíteni, hogy a Honor 90 a szelfirajongóknak sem fog csalódást okozni, ugyanis a telefon kijelzőjének tetején egy 50 megapixeles kamerát találunk, amivel tapasztalataink szerint kifejezetten jó minőségű fotókat lehet készíteni.
A Honornak igen komoly tapasztalata van abban, hogyan lehet a telefonok akkumulátorából a legtöbbet kihozni; a DxOMark ide vonatkozó toplistáját a mai napig a februárban bemutatott Magic 5 Lite vezeti, amelynek lenyűgöző üzemidejéről mi is írtunk ebben a cikkünkben. Bár a Honor 90 ezt a szintet nem éri el, de az üzemideje így is kiemelkedőnek tekinthető: a telefont alapbeállításokkal használva, napi öt óra aktív használat mellett az 5000 milliamperórás akkumulátor 45 órányi, azaz csaknem kétnapos üzemidőt biztosít a telefonnak. A telefon töltési teljesítményére sem lehet panasz, hiszen bár a vezeték nélküli töltés lehetősége nem áll rendelkezésre, vezetékkel a Honor 90-et 66 wattal tölthetjük - legalábbis elméletben, hiszen a Honor a Samsunghoz és az Apple-höz hasonlóan nem ad töltőfejet a készülékhez, így hacsak nincs otthon egy 66 wattos töltőnk, ezt külön kell beszereznünk a telefonhoz.
A Honor 90 Magyarországon már előrendelhető az eMagnál, ami mellé egy Honor X8 Pad is jár ajándékba. A telefon július 17-én kerül boltokba két változatban: a 8 GB RAM-mal és 256 GB tárhellyel ellátott változat 219 990 forintba, míg a 12 GB RAM-mal és 512 GB tárhellyel szerelt változat 239 990 forintba fog kerülni.
(Fotó: Bobák Áron/Rakéta.hu)