A würzburgi Julius Maximilian Egyetem kutatói a Hold barlangjainak feltárására olyan kutatórobotot fejlesztenek, amely mozgásában leginkább egy hörcsöglabdára, esetleg a Star Wars - Ébredő Erőben látott (bár fej nélküli) BB8 droidra hasonlít. A koncepció szerint az átlátszó felszínű gömböt egy konvencionálisabb felépítésű holdjáró kábelen engedné le a barlangokba, a kis robot pedig a kábelről lekapcsolódva, ide-oda gurulva fedezné fel az üregek belsejét. A kábelcsatlakozó egyben wifi-antennaként is szolgálna, hiszen a robot természetesen folyamatos rádiókapcsolatban állna a hordozójárművével.
A 46 cm átmérőjű robot a belsejében lévő szterokamera és 3D-s LIDAR, lézerszkenner segítségével alkotná meg a környezet modelljét, de hőmérővel és sugárzásmérővel is gyűjtene információkat, kinyújtható karjával pedig a talaj vagy a falak vizsgálatát végezhetné el.
A robot ötletének életképességét egy, a Hold barlangjainak kutatására vonatkozó általános projekt keretében már vizsgálja az Európai Űrügynökség is. A Hold üregeinek feltárása egyrészt az azokban esetleg fellelhető vízjég miatt fontos, de az első állandó, emberi tartózkodásra szolgáló holdbázist is praktikus lenne egy arra alkalmas barlangban, a meteorok és a kozmikus sugárzás ellen természetes védelmet nyújtó, az extrém hőingadozástól is mentes felszín alatti üregben kialakítani.
A gömb alakú dizájn előnye a fejlesztők szerint, hogy a képalkotás így 360 fokban lehetséges, a burok pedig védelmet adna a műszereknek illetve a komplett mozgató mechanikának is a külső behatások ellen.
A robotnak az űrkutatás íratlan szabályai szerint természetesen egy rémesen erőltetett rövidítéssel kialakuló betűszó a neve: Descent And Exploration in Deep Autonomy of Lunar Underground Structures, vagyis DAEDALUS. A kifejezést nem egyszerű egy épkézláb magyar mondatra lefordítani, van benne szóvicc is (a "deep" egyszerre utal a barlangok mélységére és az önirányítás elmélyültségére), de nagyjából azt jelenti, hogy egy magas szintű autonómiával rendelkező robotról beszélünk, ami leereszkedik a Hold felszín alatti mélységeibe és felfedezi azokat. Az pedig már a kifinomult egyetemi humor csúcsa, hogy a görög mitológia szárnyaló Daidalosza valójában arra készül, hogy ismeretlen mélységekbe ereszkedjen alá.