Hosszú, hároméves működése után nyugvóra tér a Marson az Ingenuity

2024 / 01 / 26 / Felkai Ádám
Hosszú, hároméves működése után nyugvóra tér a Marson az Ingenuity
Eredetileg öt futamot terveztek az emberiség első, idegen planétán motoros repülést végrehajtó eszközével. Ebből végül 72 sikeres repülés lett – az Ingenuity most azonban megpihen a Vörös Bolygón.

A kis marsi helikopter, az Ingenuity, jócskán túlteljesítette az elvárásokat – az eredetileg egy rövid, 30 napos, legfeljebb öt próbarepülésre tervezett marsi helikopter végül 72 repülést hajtott végre, és jóval a tervezett élettartama után is működőképes maradt. Ez az eredmény nem csak a motoros, irányított repülés megvalósíthatóságát demonstrálta egy másik bolygón, hanem – mint azt a NASA oly sokszor hangsúlyozta az Ingenuity kapcsán – tükrözte a Wright fivérek történelmi repülését is a Földön.

A NASA Perseverance rover-küldetésének részeként indított Ingenuity 2021. április 19-én emelkedett először a marsi égboltra. Ez volt az első olyan repülés egy másik világon, amely új utakat nyitott a bolygókutatás előtt. Az első öt repülést követően az Ingenuity üzemi fázisba lépett, megfigyelte az útvonalakat és a terepet a Perseverance rover számára, valamint bővítette az ismereteinket a Mars aerodinamikai környezetéről is.

A küldetés során az Ingenuity számos kihívással szembesült, a veszélyes terepen való navigálástól a zord marsi tél túléléséig. Ezen akadályok azonban csak megmutatták, hogy mennyire harcedzett ez a kis masina: önállóan választotta ki a leszállási helyeket, kezelte az érzékelők meghibásodását, valamint elviselte a porviharokat és az áramellátási problémákat is.

A helikopter 2024. január 18-i utolsó repülése egy rövid függőleges emelkedés lett volna, hogy újrakalibrálják a helyzetét. Azonban komplikációk merültek fel egy méterrel a Mars felszíne felett, ami a kommunikáció megszakadásához vezetett a Perseverance roverrel. A későbbi elemzés során kiderült, hogy az Ingenuity egyik rotorlapátja megsérült, így képtelenné vált a további repülésre – írja közleményében a NASA. Az Ingenuity mögött álló csapat az alábbi videóval búcsúzott el az apró, de történelmi tettet végrehajtó szerkezettől:

Mint azt a NASA írja, az Ingenuity sikere az emberi innováció és elszántság bizonyítéka is egyben. A helikopter nemcsak a tudományos ismereteinket bővítette, hanem inspirációként is szolgált a jövőbeli űrkutatásokhoz. A helikopter öröksége kétségtelenül befolyásolni fogja a jövőbeli Mars-repülőgépek tervezését, aminek köszönhetően a Vörös Bolygót úgy leszünk képesek felfedezni, ahogy az korábban elképzelhetetlen lett volna.

Így éltek és haltak a NASA eddigi roverei a Marson Az emberiség eddig hat misszió keretében küldött rovert a vörös bolygóra, ebből négy küldetést az amerikai űrhivatal hajtott végre – most ezeknek, az űrkutatásban úttörő szerepet játszó gépeknek a sokszor akár váratlanul megható történetét mutatjuk be.

A NASA csapata most az Ingenuity fennmaradó adatainak és képeinek elemzésére összpontosít, míg a Perseverance rover folytatja marsi expedícióját. Három évvel az eredetileg tiszavirág életűnek szánt küldetésének megkezdése után pedig az Ingenuity most örökre megpihen a Mars felszínén.

(Kép: NASA)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Halottnak nyilvánították az űreszközt, ami magyar műszert is vitt a Holdra
Halottnak nyilvánították az űreszközt, ami magyar műszert is vitt a Holdra
Szomorú véget ért az IM-2 küldetés, de a Vízszimatoló működött a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.