Hubble vs James Webb Űrteleszkóp: így festenek a kék csillagok az űrtávcsövek felvételein

2024 / 10 / 25 / Bobák Zsófia
Hubble vs James Webb Űrteleszkóp: így festenek a kék csillagok az űrtávcsövek felvételein
Törpegalaxis kering a Tejútrendszer körül és vad, kék csillagok rejtőznek benne

A Kis Magellán-felhő egy törpegalaxis a Tejútrendszer szomszédságában, aminek külső részében aktív csillagkeletkezési régió rejlik, az NGC 602 csillaghalmaza. Ezen a területen kék csillagok tömege található, amelyek a legforróbb csillagok közé tartoznak és igen gyorsan "égnek", a sugárzásuk pedig a környező csillagközi porban és gázokban is változásokat okoz. A kék csillagok sűrűsége igen nagy és miután hidrogén üzemanyaguk végére érnek, kék óriásokká válnak, amelyek még fényesebben ragyognak az égen.

Az NGC 602 csillagköd formája folyamatosan változik, ahogy a csillagközi por és gázok lassan erodálnak a csillagok erőteljes sugárzása miatt. Az aktivitás következtében "elefántormányszerű" poroszlopok tornyosulnak a nebulában, miközben a csillagok továbbra is képződnek, csak immár nem az NGC 602 pusztuló közepében, hanem az anyagban gazdagabb szélső részeken.

A nebulát 2007-ben a Hubble Űrteleszkóp figyelte meg az Advanced Camera for Surveys segítségével. A Hubble és a Spitzer Űrteleszkópok felvételeire támaszkodva a csillagászok úgy becsülték, hogy a belső területen található égitestek körülbelül 4 millió éve kezdtek formálódni, a külső részek fiatal csillagai pedig alig egymillió éve. Későbbi vizsgálatok során kiderült, hogy ennél jóval régebbi, 60 millió éves csillagok is rejtőzhetnek a fényes csillaghalmazban.

A James Webb Űrteleszkóp NIRCam és MIRI eszközeivel is készültek képek infravörös tartományban, amelyek egy kicsit más fényben mutatják a csillagkeletkezési régiót. A Kis Magellán-felhő 200 ezer fényévre található a Földtől, ezért az NGC 602 jó lehetőséget kínál a csillagok születésének tanulmányozására. A ESA összehasonlító videójában a Hubble 2017-es és a James Webb újabb felvételén más-más szemszögből láthatjuk a kék csillagok működését és össze lehet vetni a két, eltérő képességű űrteleszkóp megfigyeléseit.

(Fotó: ESA/Webb, NASA & CSA, P. Zeidler, E. Sabbi, A. Nota, M. Zamani, NASA)

Ekkora a különbség a Hubble és a James Webb Űrteleszkóp felvételei között A két űrtávcső ugyanazt a kozmikus méhkast örökítette meg, miközben pulzárokra vadásztak.


Fedezze fel a teljesen elektromos Porsche Macant! Tegye egyedivé, konfiguráljon most!
Legyen szó városi használatról vagy ingázásról, a teljesen elektromos Macan elemében van mindenhol, különösen, ha az egyéniség is számít. Az új modell mindenhol hirdeti a megújulás diadalát.
Ha fotós csúcstelefont keresel, a Xiaomi 15 sorozatnál ne keress tovább!
Ha fotós csúcstelefont keresel, a Xiaomi 15 sorozatnál ne keress tovább!
Legújabb modelljeivel egyenesen a csúcskategória élét vette célba a Xiaomi, a Leica kamerás Xiaomi 15 Ultra ugyanis új szintre emeli a telefonos fotózást és videózást, a kompakt Xiaomi 15 pedig még jobb áron adja egy csúcskészülék tudását.
„Ez a futás nemcsak a testünknek, a lelkünknek is jót tesz!” – Dupla körös futásokkal és kibővült charity programmal jön az NN Ultrabalaton
„Ez a futás nemcsak a testünknek, a lelkünknek is jót tesz!” – Dupla körös futásokkal és kibővült charity programmal jön az NN Ultrabalaton
Rendhagyó formában érkezik a közkedvelt futóverseny, még több jótékony célt támogat meg a BioTechUSA NN Ultrabalaton Charity keretében.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.