Huszonöt sosem látott kép az egyik legfontosabb űrteleszkóptól

2024 / 07 / 28 / Bobák Zsófia
Huszonöt sosem látott kép az egyik legfontosabb űrteleszkóptól
A Chandra Röntgenteleszkóp egyike a NASA Nagy Obszervatóriumainak a Hubble és más űrtávcsövek mellett. Küldetése alatt már több mint 25 ezer felvételt készített, a legújabban bemutatott 25-öt születésnapja alkalmából tette közzé az űrügynökség.

A Chandra Röntgenteleszkóp egyike a NASA Great Observatories (Nagy Obszervatóriumok) programjának, amelynek keretében az űrügynökség az 1990-től tartó időszakban kezdett üzemeltetni négy teleszkópot: a Chandra Röntgenteleszkópot, a Hubble-t, a Spitzer Űrteleszkópot és a Compton Gamma-sugár Obszervatóriumot. Az űrtávcsövek mindegyike más-más tartományban végzett megfigyelésekben nyújt kiemelkedő teljesítményt, de közülük kettő, a Compton és a Spitzer már nem végez megfigyeléseket, csak a Hubble és a Chandra áll továbbra is szolgálatban.

A Chandra Röntgenteleszkóp 1999-ben indult az űrbe a Columbia űrrepülőgéppel és abban az évben augusztusban el is készítette első képeit, többek között egy látványos felvételt a Cassiopeia A szupernóva-maradványról, bizonyítva, hogy a teleszkóp röntgentartományban sokkal részletesebb képeket képes készíteni a különböző űrbeli objektumokról, mint a korábbi röntgeneszközök, például a német-amerikai-brit ROSAT műholdas röntgenteleszkóp. A Chandra 25 éves karrierje alatt több mint 25 ezer felvétel rögzített, amelyek számos új felfedezésnek biztosítottak alapot és az adatok alapján több mint 10 ezer tanulmányt publikáltak a kutatók tudományos folyóiratokban. A röntgenteleszkóp főként a nagyon intenzív, nagyenergiájú eseményeket és rendkívül magas hőmérsékletű objektumokat tudja nagy érzékenységgel megjeleníteni, de sok más jelenség feltérképezése is alkalmas.

A legújabban publikált képein többek között "híres" és kevésbé ismert nebulák, galaxisok és csillaghalmazok láthatóak, az utólagos színezésnek köszönhetően a lila számos árnyalatában.

(Fotó: NASA/CXC/SAO/J. Major, K. Arcand; NASA/ESA/STScI;NASA/JPL/CalTech/Spitzer)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.