Így ápoljunk otthon koronavírusos beteget!

2020 / 04 / 04 / Felkai Ádám
Így ápoljunk otthon koronavírusos beteget!
Mivel a koronavírussal fertőzöttek többsége nem igényel kórházi ellátást, ezért otthoni gondozásra szorul. Összegyűjtöttük, hogy mire figyeljünk, mi jelzi a beteg állapotának a romlását, mikor kell professzionális segítséget kérni, illetve azt is, hogy miként védjük meg a fertőzöttet ápolókat a koronavírustól.

Általános tudnivalók

A koronavírus fertőzésre utaló tünetek a következők: láz, száraz köhögés, légzési nehézségek, légszomj, izomfájdalom, levertség, fáradtság és bizonyos esetekben hasmenés. Fontos, hogy a tünetek megjelenésekor (amennyiben ezek nem igényelnek azonnali orvosi beavatkozást) vegyük fel a kapcsolatot a háziorvosunkkal. Ez a kapcsolattartás természetesen telefonon keresztül valósuljon meg! A háziorvossal a betegség alatt végig ajánlott tartani a kapcsolatot. Az otthon ápolt beteg is 24 órás ápolásra és felügyeletre szorul.

Amennyiben a beteg állapotának romlását észleljük (erről később), értesítsük az Országos Mentőszolgálatot a 112-es telefonszámon.

A híváskor mondjuk el, hogy koronavírusos betegről van szó, aki eddig az otthonában volt elkülönítve.

Izoláció

Akármennyire is enyhék a tünetek (illetve akárcsak a betegség gyanúja áll fenn), fontos tisztában lennünk azzal, hogy fertőző személyről van szó. Ennek megfelelően kerülni kell a kapcsolatot a külvilággal (erre jelenleg amúgy is, akár betegség nélkül is ajánlott törekedni). Látogatót sem szabad fogadni ilyenkor.

A beteget a lakáson belül izolálni kell, kizárólag az őt ápoló személlyel/személyekkel érintkezhet. Nem árt a háziállatokat is elkülönítenünk a betegtől, mivel akadt arra példa, hogy akár kutyák, akár macskák a gazdájuktól fertőződtek meg.

Ideális esetben a fertőzött személyt külön helyiségben különítjük el. Fontos, hogy ennek a szobának legyen csukva az ajtaja, ugyanakkor nem árt, ha rendelkezik ablakkal is a szellőztetés céljából. (A rendszeres szellőztetés ajánlott ilyenkor, a hűvös, párás levegő pedig adott esetben a légszomj érzését is csökkentheti.)

Amennyiben a beteg elhagyja a szobáját, ezt szájmaszkban tegye!

A legjobb az lenne, ha a fertőzött személynek külön vizesblokkot (vécé és fürdőszoba) jelölnének ki, ám ha ez nem megvalósítható, akkor ezek használatában sorrendet kell felállítani. Fontos, hogy mindegyik hasonló helyiséget utoljára a beteg vegye igénybe, és ezután ezeknek az alapos átfertőtlenítésére van szükség.

Az étkezést a beteg a saját szobájában végezze!

A fertőzött számára jelöljünk ki saját használati tárgyakat, ideértve a tányért, evőeszközt, törülközőt, kéztörlőt, ágyneműt, zsebkendőcsomagokat, lázmérőt. A használat után minden evőeszközt alaposan el kell mosogatni, erre a célra a mosogatógép használata javasolt.

Mosogatógép híján a tisztítást meleg vizes és mosogatószeres kézi mosással végezzük, és a művelet közben végig viseljünk kesztyűt! A mosogatás után alapos törlésre is szükség van egy olyan konyharuhával, amit csak a fertőzött eszközeinek törlésére használunk. Ezt a konyharuhát is tartsuk a beteg szobájában!

A szennyest (ruhanemű, ágynemű, törölköző, konyharuha) legalább 60 °C-on, a többi szennyestől külön mossuk. A normál mosószer használata elegendő. A szárításhoz viszont az adott ruhák által elviselhető legmagasabb hőfok ajánlott.

Amennyiben a ruhák, ágynemű stb. vérrel, széklettel, vizelettel vagy bármi egyéb testfolyadékkal szennyeződik, azonnali cserére van szükség. A cseréhez végig viseljünk eldobható kesztyűt, és ügyeljünk arra, hogy a szennyest ne érintsük a testünkhöz! A kesztyű levétele után azonnal mossunk kezet!

Az ápolók védelme

Különösen fontos, hogy az ápolót/ápolókat megvédjük a fertőzéstől, hiszen elég rossz, ha a háztartáson belül emelkedik az ellátandó személyek száma, miközben csökken azok száma, akik a gondozási tevékenységet el tudják látni.

Hogy a további fertőzést elkerüljük, a beteget ápolók hordjanak maszkot, viseljenek kesztyűt, mossanak kezet rendszeresen! Fontos még a beteg által rendszeresen érintett tárgyak (kilincs, különböző kapcsolók) minden nap elvégzett fertőtlenítése is.

Az ápolók ne érintsék meg az arcuk kézmosás nélkül! A rendszeres kézmosást szappannal végezzük a 20 másodperces szabály (eddig ne mossuk le a szappant a kezünkről) betartásával. Alkoholos fertőtlenítőt is használhatunk, amennyiben ezek alkoholtartalma eléri legalább a 60 százalékot.

Az arcmaszk segít a COVID-19 terjedését megállítani. Amennyiben tehát más személyekkel tartózkodik közös helyiségben, a fertőzött viseljen maszkot! Ugyanakkor az amerikai Járványügyi Központ (CDC) ajánlása szerint, ha a fertőzöttnek légzési nehézségei vannak, akkor a maszk viselésétől el kell tekinteni, ám az ápolók ilyenkor mindenképp viseljék ezt a védelmi eszközt!

Természetesen a maszk és a kesztyű viselése abban az esetben is fontos, ha az ápoló személynek a beteg különböző testfolyadékaival, váladékaival kell érintkeznie.

A beteg szobájának az elhagyását követően a következő sorrendben szabaduljunk meg a védelmi eszközeinktől:

  • Először vegyük le, és dobjuk ki a kesztyűt!
  • Ezután mossunk rögtön kezet!
  • Ezt kövesse az arcmaszk!
  • Miután az arcmaszktól is megszabadultunk, ismét mossunk kezet!

Hulladékkezelés

Minden veszélyes hulladékot és szemetet (használt zsebkendő, szájmaszk, kesztyű stb.) amellyel a beteg érintkezett, vagy amit fertőzött felületeken használtunk, műanyag szemetes zsákba kell dobni. Ezt zsákot, ha megtelt, zárjuk le! A lezárás után a zsákot tegyük bele egy második zsákba is! Ezt a kettős zsákot már a szokásos módon kidobhatjuk.

Kézmosás természetesen azután is szükséges, hogy ezekkel a zsákokkal kapcsoltba kerültünk.

Így kövessük a beteg egészségi állapotát!

Mint arról szó volt, a legtöbb fertőzéses eset aránylag enyhe tünetekkel jár. Ugyanakkor adódhatnak komplikációk is, mint például a súlyos tüdőgyulladás. Ezért fontos, hogy a beteg állapotát végig figyeljük, nem romlik-e az állapota. Amennyiben ugyanis ez bekövetkezik, a beteg akár kórházi ellátásra is szorulhat.

Jelenleg nincs ismert gyógymód ugyan a COVID-19-re, de több támogatókezelést (oxigén vagy adott esetben akár gépi lélegeztetés) egyedül csak a kórházakban tudnak adni.

Mivel a koronavírus-fertőzés egyik leggyakoribb tünete a magas láz, ezért lázcsillapítók mindenképp legyenek kéznél! A Semmelweis Egyetem útmutatója a paracetamolt és a metamizolt egyaránt javasolja, és hozzáteszi azt is, hogy az ibuprofen és az aszpirin káros hatását a koronavírus fertőzésben az útmutató összeállításának az idején nem mutatták ki.

A cikkhez felhasznált másik forrás a Live Science vonatkozó cikke viszont azért nem javasolja az ibuprofent, mert az sincs bebizonyítva egyelőre, hogy ez a lázcsillapító ne rontana a koronavírusos beteg állapotán.

A lázmérést legalább naponta kétszer végezzük el, és írjuk fel az értékeket!

Az úgynevezett lázmenet alakulása ugyanis nagyon sokat mond a beteg állapotának alakulásáról. Ezekről az értékekről a háziorvosnak is tanácsos adott esetben beszámolni.

Egyébként a betegnek ágyban fekvésre és nagyadag folyadékbevitelre lesz szüksége. Emellett könnyű és kiegyensúlyozott étrendet állítsunk össze a számára!

Mikor ijedjünk meg?

A COVID-19 fertőzés a legtöbb esetben tehát enyhe tünetekkel jár, de a fertőzött környezetében mindenkinek tudnia kell, hogy mikor kell professzionális segítséget kérni. Mivel sajnos életkortól függetlenül bárki kerülhet intenzív osztályra, a Semmelweis Egyetem útmutatója alapján ezekre a jelekre kell figyelnünk, mert ezeken a beteg élete múlhat:

„A légszomj és annak fokozódása. Számoljuk meg, hányszor vesz levegőt a beteg egy perc alatt! Az egészséges felnőtt légzésszáma 12-20/perc. 20/min. felett mérjünk lázat! A nyugalomban fokozódó légszomj, a felületes, kapkodó légvétel fenyegető légzési elégtelenségre utal!

A pulzusszám alakulása. Számoljuk meg a beteg pulzusszámát. Felnőttekben a normál tartomány 60-90/min. között van. A lázcsillapítás csökkenti a szapora szívverés és a légszomj érzését. A tartósan 90/min. feletti pulzusszám is az állapot súlyosbodására utal.

Tudni kell, hogy a gyermekek légzés- és pulzusszáma magasabb, így pl. az 1-5 év közötti egészséges gyermek átlagos légzésszáma 25/perc, pulzusszáma 100/perc. Kétség esetén kérjünk segítséget telefonon a gyermekorvostól!

Mérjük meg és naplózzuk továbbá a beteg által naponta elfogyasztott folyadékmennyiséget és a vizelet mennyiségét! Ha a betegnek 24 órán keresztül nincs vizelete, fenyegető veseelégtelenség gyanúja merül fel, sürgős orvosi konzultáció szükséges!

Sürgősen beszéljen orvossal, ha az alábbiakat észleli: hideg, nyirkos, márványozott bőr, újonnan jelentkező zavartság, felülési nehézség, lila ajkak és arc, vérköpés, a nyak merevedésével kísért, nyomásra el nem halványuló bőrpír!

Monitorozni kell tehát a következő paramétereket:

  • testhőmérséklet
  • légzésszám
  • pulzus
  • a vizelet napi mennyisége
  • a beteg által bevett gyógyszerek

A naponta többszöri állapotfelmérés segít megítélni a beteg állapotának változását.

Különösen a második hét lehet veszélyes. Romló értékek esetén ne késlekedjünk orvosi segítséget kérni!”

(Kép: Pixabay)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Kína hatalmas katonai központot épít, ami tízszer nagyobb lesz a Pentagonnál
Kína hatalmas katonai központot épít, ami tízszer nagyobb lesz a Pentagonnál
A műholdas felvételeket a Financial Times szerezte meg, katonai szakértők szerint a Peking mellett épülő létesítmény 6 négyzetkilométer alapterületű lesz, és föld alatti bunkereket is tartalmaz.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.