Így festett egy 17. századi tengeralattjáró, amivel elsüllyedt kincsekre vadásztak

2023 / 09 / 10 / Felkai Ádám
Így festett egy 17. századi tengeralattjáró, amivel elsüllyedt kincsekre vadásztak
Az 1980-ban talált rézből készült tárgyat kedzetben fözőüstnek nézték, de új vizsgálatok alapján valójában a világ egyik első tengeralattjárójának a darabja lehet.

Az óceán fenekéről előkerült rézkupola valójában egy búvárharangként ismert 17. századi primitív tengeralattjáró maradványa lehet – ez az egyik első és a legkorábbi tengeralattjáró lelet a világon. A tárgyat még 1980-ban találták meg a Santa Margarita, egy spanyol kincses galleon roncsának a közelében, amely 1622-ben süllyedt el a Floridai-szorosban, körülbelül 65 km-re nyugatra Key Westtől.

A felfedezők akkor azt feltételezték, hogy a kör alakú tárgy egy túlméretezett főzőüst lehetett, és a floridai Sebastianban található Mel Fisher Múzeumban állították ki. Az új kutatások alapján viszont az objektum valójában egy korai búvárharang teteje lehet, amely elveszett a kincseshajó mentése során néhány évvel az elsüllyedés után. Ezeket a primitív tengeralattjárókat néha búvárok használták sekély vizekben; gyakran alul nyitottak voltak és egy levegővel töltötték fel őket.

A búvárharang-elméletet számos tényező támogatja: a tárgy például lényegesen nagyobb, mint egy főzőüst, ráadásul szenesedés vagy melegedés jelei sem találhatóak rajta. A kupola két rézlemezből készült, vastag, rézszegecsekkel tűzdelt peremmel, ami megfelel a korszak búvárharangjairól szóló leírásoknak. Sőt, egy csomó vasrúd között találták meg, amelyek segítségével a búvárharangot a tengerfenékhez rögzíthették.


A feltétlezett búvárharang darabja a múzeumban -- eredetileg ezt tehát üstnek gondolták

Bár nincs történelmi feljegyzés arról, hogy búvárharangot használtak volna a Santa Margarita mentésekor, Francisco Nuñez Melián, egy akkori havannai mentőharang kapcsán 1625-ben leírta egy ilyen búvárharang öntését – a kutatók szerint így a 1980-ban talált kupola a búvárharang felső része lehetett, és vízhatlan alsó panelek vehették körül, amelyek esetleg fából és fémmel borított bőrből készültek.

Sean Kingsley és Jim Sinclair tengeri régészek (Sinclair egyébként a tárgyat eredetileg megtaláló csapat tagja is volt) új kutatása alapján a búvárharangban három búvár is elférhetett, és a szerkezetet egy légtömlőhöz lehetett csatlakoztatni. Úgy vélik, hogy az eszközt Jerónimo de Ayanz, egy feltaláló terve ihlette, aki 1606-ban tesztelt egy búvárharangot, amelyet később Venezuelában gyöngygyűjtésre használtak.

A Santa Margarita mentésének a sikere, amely állítólag 350 ezüst rúddal, több ezer aranyérmével és nyolc ágyúval hajózott ki, még inkább alátámasztja azt az elképzelést, hogy a művelet során búvárharangot is használtak.

A mostani felfedzésről szóló tanulmány ugyan még nem esett át a tudományos elbírálási folyamaton, de Joseph Eliav tengerészeti régész, akinek a korai búvárkészülékek a szakterülete, úgy nyiltakozott a hírt publikáló Live Science-nek, hogy ezt a hipotézist a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján elfogadhatónak találja.

További kutatások szükségesek viszont a kupola felépítésével és lehetséges vízzáró tulajdonságaival kapcsolatban, hogy végleg megerősítsék: ebben az “üstben” sosem bugyogott leves, hanem egy búvárharang része volt. Ha ez teljes bizonyossággal kiderülne, úgy kicsit jobban megismerhetnénk a korai, 17. századi víz alatti kutatások és mentési műveletek történetét is.

(Kép: Mel Fisher Museum)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.