Így lesz egy koncertjegy kétszáznegyvenezer forint - antitröszt-meghallgatásokat tartanak Amerikában

2022 / 11 / 24 / Pőcze Balázs
Így lesz egy koncertjegy kétszáznegyvenezer forint - antitröszt-meghallgatásokat tartanak Amerikában
Taylor Swift, a világ egyik legnépszerűbb énekes-dalszövegírója, négy év után újra turnéra készül. Azonban a dalok és a színpadkép helyett arról a botrányról beszél mindenki, hogy a jegyeladásokért felelős Ticketmaster rendszere húsz perc alatt összeomlott, ami rávilágított a teljes amerikai koncertszervezési szektor monopóliumgyanús működésére.

"Múlt héten fájdalmasan nyilvánvaló lett a verseny hiánya a jegyeladási szektorban, amikor a Ticketmaster weboldala rajongók százezrei előtt mondott csődöt. Ezért meghallgatásokat fogunk tartani, hogy az élő szórakoztatóipari eseményeknél tapasztalható konszolidáció hogyan árt a fogyasztóknak és a művészeknek egyaránt" - ezt Amy Klobuchar, Minnesota állam egyik szenátora nyilatkozta, aki a Szenátus Versenyügyi, antitröszt és fogyasztói jogi albizottságát vezeti. Ahogyan a Gizmodon olvasható, mindössze húsz perc kellett ahhoz, hogy leálljanak a Ticketmaster rendszerei a Swift-turné elővételes jegyeladásainak megkezdésekor.

Ez nem volna még elég a törvényhozói dorgáláshoz, ha az énekesnő egyszerűen másik partnert választhatna a belépők értékesítésére, de a politikusok szerint erre igazából nincs lehetősége.

A közel ötven éve működő Ticketmaster egy felvásárlás után, 1991-ben vált piacvezető jegyértékesítővé, majd 2010-ben összeolvadt egy eseményszervező és helyszíneket működtető céggel, a Live Nationnel. Az így létrejött Live Nation Entertainment tehát koncerteket szervez és népszerűsít, jegyeket ad el, sőt, egyes zenészek karrierjét is maga egyengeti. Az ilyen mélységű, úgynevezett vertikális integráció a korai filmiparéhoz hasonlít, amikor a filmek gyártása, terjesztése és vetítése is a stúdiók kezében volt. Ez annyira torzította a versenyt, hogy az amerikai Legfelsőbb bíróság betiltotta a gyakorlatot, ami ahhoz vezetett, hogy évtizedeken át a korábbinál több független film készült az országban, nagyobb alkotói szabadság mellett. Valószínű, hogy a Csillagok háborúja vagy a Szelíd motorosok nem, vagy nem így készült volna el a régi stúdiórendszerben. Mindezzel együtt két éve az Igazságügyi minisztérium úgy döntött, hogy hatályon kívül helyezi a döntést, mert az elveszítette aktualitását. A koncertiparban azonban úgy tűnik, időszerű a modell veszélyeiről beszélni.


Képviselők egy csoportja már a Ticketmaster és a Live Nation 2010-es egyesülése előtt arra figyelmeztetett, hogy a két cég összeolvadásának következtében a jegyárak drasztikus emelkedése várható (Fotó: Mark Wilson/Getty Images)

A Live Nation által szervezett Blink 182 koncertekre például bizonyos esetekben akár hatszáz dollár, vagyis közel kétszázötvenezer forint lehet egy belépő, miután bevezették a légitársaságokéhoz hasonló, az igényekkel "dinamikusan változó" árazási modellt.

A Vice szerzője, Jason Koebler bevallja: maga is élt korábban abból, hogy megvásárolt jegyeket, majd drágábban eladta azokat, így ő maga igazolja, hogy a koncertjegyek olykor valóban alulárazottak voltak, ha egyszer drágábban is el lehetett üzérkedni azokat. Ugyanakkor így kiárazódnak azok a rajongók, akiknek nincs sok pénzük, cserébe hajlandóak egész délelőtt ott gubbasztani a gépük előtt, hogy ha elindul az értékesítés, valahogy megkaparintsanak két belépőt. Ha a meghallgatások alapján beigazolódik a gyanú, hogy monopol pozícióban van a Live Nation Entertainment, az az egész amerikai koncertpiacot átrendezheti.

"Magyarországon a helyzet ennél eggyel jobb"

- mondta el kérdésünkre Molnár Gábor, a Gold Record ügyvezető-tulajdonosa, akik többek között ByeAlex-szel, a Margaret Islanddel vagy Puskás Petivel dolgoznak együtt. "Itthon messze nincs monopolhelyzetben egyik jegyértékesítő sem. Kicsi, magyar tulajdonú versenyző is van a piacon, ráadásul ezt a céget kimondottan szeretik a művészek is. A nagyobb helyszínek ugyan fix beszállítókkal dolgoznak a jegyértékesítésben, ahogyan mondjuk a technikában vagy a cateringben is, de az elvi lehetősége adott a versenynek." Emellett a négy-öt népszerű, nagy helyszín mellett sok a kisebb, független szereplő, ahol a szervező azzal működik együtt, akivel szeretne.

"A dinamikus jegyárazás hasznos lenne" - tette hozzá Molnár Gábor, aki szerint a sneaker-piac mutat rá igazán, hogy mekkora kárt tud okozni, ha óriási a különbség az elsődleges, bolti ár és az üzérek árai között. "Ez a pénz inkább kerüljön a művészhez és a pénzügyi rizikót vállaló vállalkozóhoz". A Gold Recordnál felmerült a saját jegyértékesítő rendszer bevezetése is, de elsősorban a vásárlók adatai miatt, ugyanis a jelenlegi törvények nem teszik lehetővé, hogy azok átkerüljenek az értékesítőtől a szervezőhöz, miközben segíthetnék az előadók és a közönségük közötti állandó, mélyebb és hatékonyabb kommunikációt. Molnár azt sem zárja ki, hogy egyszer NFT-jegyeket árusítsanak, amelyek szerinte biztonságosabbak lennének és az üzérkedést is jobban kordában tartanák. Ugyanakkor szerinte az itthoni jegyárakért leginkább az Unióban példátlanul magas ÁFA a felelős. "Külföldön vagy alacsonyabb az általános forgalmi adó, vagy kedvezményekkel támogatják a kulturális rendezvényeket, ám itthon nem ez a gyakorlat. Így előfordulhat, hogy olcsóbban jön el egy sztár Budapestre játszani, mégis drágább lesz a jegy a koncertjére, mint Bécsben."

(Borítókép: Getty Images)

A legnagyobb zenekarok is megszenvedik a koronavírust Azzal, hogy a kormányok világszerte betiltották az összejöveteleket, a zenészeket is elvágták a legfontosabb bevételi forrásuktól. Fluor Tomit és Kelemen Lacit, a Dope Calypso gitárosát kérdeztük a járvány hatásairól.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.