Így néz ki közelről egy több mint ezer bálnából álló "szupercsorda"

2023 / 02 / 22 / Bodnár Barna
Így néz ki közelről egy több mint ezer bálnából álló
A National Geographic Endurance nevű hajója egy több mint ezer barázdásbálnából álló csoportra akadt a Déli Sark közelében, még 2022 januárjában. Az egyedülálló látványt több fotón és videón is megörökítették.

A kutatók szerint a bálnacsorda körülbelül 800-1.150 barázdásbálnából, és néhány hosszúszárnyú, illetve kék bálnából állt, amelyek táplálkozni gyűltek össze, és a hatalmas mennyiségű krill vonzotta őket a Déli Sarktól északra fekvő Coronation Sziget közelébe. A krill egy nagyjából 80 különböző rákfélét magában foglaló gyűjtőnév, és a bálnákon kívül a pingvinek, a tintahalak, de még az emberek is szívesen fogyasztják az ebbe a csoportba tartozó kisméretű vízi élőlényeket.

A Stanford Egyetem kutatói az eseményről készült videókat és fotókat elemezve arra jutottak, hogy ez volt a legtöbb egy helyen látott bálna az elmúlt 100 évben, mióta az ipari bálnavadászat megszűnt. Csak a XX. században mintegy 700.000 barázdásbálnát öltek meg, ami a teljes populáció 98 százaléka, ezért is ritka, hogy ennyi példányt látnak egyszerre; a legutóbbi hasonló, szenzációszámba menő, 2021-es észlelés során körülbelül 300 egyedet figyeltek meg, míg a tavaly januári észlelés során legalább háromszor ennyi cet gyűlt össze.

A 80 tonnás barázdásbálna jelenleg a második legnagyobb élőlény a Földön, az első helyet a 150 tonnát is elérő kék bálna foglalja el. A tengerbiológusok örülnek a bálnák populációjában megfigyelhető növekedésnek, ugyanakkor aggasztónak tartják, hogy az éppen a krillhalászat miatt a cetek között közlekedő halászhajók hajócsavarjai, illetve a halászathoz használt hálók komoly veszélyt jelentenek a tengeri emlősökre nézve.

A kutatók félelmeit csak megerősítette, mikor azt látták, hogy a krillt halászó hajók vonóhálókkal haladtak keresztül a több mint ezer fős bálnacsoporton. Minél inkább növekszik az egyedszám, és nagyobb lesz a bálnapopuláció, annál több olyan eset fordul majd elő, ahol a halászhajók hasonlóan nagy bálnacsordákba futhatnak, ezért a szakemberek szigorú biztonsági előírások létrehozását sürgetik a krillhalászattal kapcsolatban. Annak ellenére, hogy a Commission for the Conservation of Antarctic Marine Living Resources (Az Antarktiszi Tengeri Élő Erőforrások Védelméért Bizottság) előírja, hogy a halászat tilos a bálnák közvetlen közelében, a tudósok többször voltak szemtanúi annak, hogy a halászhajók nem tartják be ezt a szabályt, ahogy az említett, ezerfős bálnacsorda esetében sem tették.

(Borítókép: Getty Images/Dario Argenti)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.