Így segíthetünk galaxisokat osztályozni az Európai Űrügynökség számára

2024 / 08 / 04 / Bobák Zsófia
Így segíthetünk galaxisokat osztályozni az Európai Űrügynökség számára
Az Euclid Űrteleszkóp napi 100 GB adatot küld a Földre hat éven keresztül. A teleszkóp által megfigyelt űrbeli objektumok némelyikét még soha senki nem látta, de bárki segíthet az osztályozásukban.

Az Európai Űrügynökség Euclid űrtávcsöve tavaly júliusban indult útjára, hogy galaxisok milliárdjait térképezze fel az égbolt egyharmadának megfigyelésével. A nagyszabású munka elsődleges célja az univerzum sötét oldalának, vagyis a sötét anyagnak és sötét energiának jobb megértése, ami az univerzum körülbelül 95%-át alkotja a kutatók szerint, de mégis keveset tudnunk róla. A legfontosabb kutatási területek az Euclid küldetésének folyamán az univerzum tágulásával és az anyag eloszlásával, a struktúrák kialakulásával kapcsolatosak, ezek alapján igyekeznek felfedni többek között a gravitáció szerepét is a galaxisok formálódásában. A műhold a látható fény és a közeli infravörös tartományban végzi méréseit és 1,5 milliárd galaxisról gyűjt adatokat, amelyeknek a kutatók megismerhetik a formáját, tömegét és a közeli galaxisok esetén még a bennük található csillagok típusát is a róluk készült háromdimenziós térképeknek köszönhetően.

Az Euclid által megfigyelt számtalan galaxis besorolásában pedig mi is segíthetünk a Galaxy Zoo (Galaxis Állatkert) projekten keresztül. A Galaxy Zoo 2007-ben indult és első körben a Sloan Digital Sky Survey képeinek osztályozását tette elérhetővé a nagyközönség számára, akik ilyen módon tudtak részt venni a csillagászok munkájában. Később az állatkert új jövevényekkel bővült, köztük a Hubble, a Dark Energy Camera Legacy Survey (DECaLS) és a James Webb Űrteleszkóp felvételeivel és a résztvevőknek szánt feladatok köre is egyre bővült: először még csak az elliptikus, spirális és összeolvadó galaxisokat kellett szétválogatni, később már a részletekre is figyelni kellett, például egy spirálgalaxis esetében a spirálkarok számának meghatározására.


Néhány az Euclid első képei közül (Kép: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, J.-C. Cuillandre/CEA Paris-Saclay, G. Anselmi)

A Galaxy Zoo legújabb tagja az Euclid, aminek első válogatott képeit augusztus elsején tették közzé az oldalon, hogy a vállalkozó kedvűek kipróbálhassák, hogyan is zajlik a galaxisok besorolása. Az oldal angol nyelven működik, de mivel magyarázó illusztrációk is segítik a munkát, ezért bárki belekezdhet a projektbe. A Get Started opcióra kattintva egy galaxis képét kapjuk, amiről azt kell eldönteni, hogy egyenletes-e a struktúrája vagy esetleg rendelkezik valamilyen speciális jellemzővel (például koronggal), esetleg nem is galaxis látható a képen, hanem csillag vagy valami más. Ha kész vagyunk és kiválasztottuk a szerintünk megfelelő választ, a Done-ra kattintva léphetünk tovább a feladat következő részére. A válaszokról nem kapunk visszajelzést, vagyis nem tudhatjuk, hogy megfelelően ítéltük-e meg az objektumot, viszont ha nem tudunk dönteni, segíthetnek a Need some help with this task? kérdésre kattintva a példaként szolgáló képek. Az osztályozást egy-egy galaxis esetében nem csak egy ember végezheti el, a felvételeket mindenki láthatja és értékelheti.

A Galaxy Zoo-n jelenleg az Euclid által lefotózott több tízezer galaxis képét tették elérhetővé, de később még sokkal több felvétel is érkezik. Az ESA az emberek munkája mellett a mesterséges intelligenciát is beveti majd a hatalmas mennyiségű adat szortírozására, a ZooBot pedig részben az emberek által felcímkézett képek alapján tanul, legalábbis ezekhez fordul támogatásért, ha elbizonytalanodik a feladat során. Az űrteleszkóp felvételeit természetesen a szakértők fogják majd alaposabban kielemezni és értelmezni, de a Galaxy Zoo-n kapott eredmények is hasznos első lépést jelentenek az adatok feldolgozásában.

(Fotó: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA)

Vadászat az űrben az univerzum sötét oldalának megfejtésére Létezik sötét energia? És mi a sötét anyag valójában? A kérdésekre régóta keresik, de még mindig nem találják a biztos választ a kutatók.


Talán már kapcsolatba is léptünk az Androméda-galaxissal – vélik a kutatók
Talán már kapcsolatba is léptünk az Androméda-galaxissal – vélik a kutatók
A Tejútrendszer és az Androméda egy új kutatás szerint akár most is összeérhet – egyre nehezebb ugyanis megmondani, hogy valójában hol kezdődik egy galaxis és hol végződik a másik.
Visszatért a Földre a Calypso, a Boeing újrafelhasználhatónak tervezett űrtaxija
Visszatért a Földre a Calypso, a Boeing újrafelhasználhatónak tervezett űrtaxija
A Starliner White Sandsben landolt legénység nélkül.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.