Az MI-alapú chatbotok használata mára százmilliók hétköznapjainak vált a részévé, ám ez csak egy lépcső a terület fejlődésében: a szakemberek a jövőben elsőként az általános mesterséges intelligencia (AGI - Artificial General Intelligence) megjelenését várják, amely nem csak egy-egy, szűk területen képes kifejteni a hatását, hanem egy intelligens emberhez hasonlóan a tudását és a képességeit többféleképpen tudja kamatoztatni. Ma még azt látjuk, hogy a meglévő munkafolyamatainkat gyorsítják fel vagy alakítják át ezek a szoftverek, de az AGI elérkeztével már átvehetnek tőlünk teljes feladatokat. Mielőtt azonban elkezdenénk a korai nyugdíjon gondolkozni:
a megkérdezett szakemberek többsége szerint a mostani technológiák skálázása, azaz a teljesítményük, kapacitásuk növelése önmagában nem vezet el az általános MI-hez.
Mindezt a Mesterséges Intelligencia Fejlesztéséért Szövetség (AAAI - Association for the Advancement of Artificial Intelligence) friss felmérése hozta nyilvánosságra. A szervezetet nem az elmúlt évek MI-őrületében hozták létre: 1979-ben alapították az Egyesült Államokban, és világszerte négyezer taggal működik. Beszámolójukban, amelyet a Gizmodo szemlézett, megállapították, hogy a technológiával kapcsolatos közvélekedés alakulása pontosan azt a mintát követi, amely az ilyen innovációknál jellemző. Ezt a Gartner nevű kutatócég "őrület-ciklusként", azaz "hype cycle"-ként jellemezte, és a lényege, hogy eleinte minden jelentős újdonságra úgy nézünk, mintha felforgatná a világot, aztán csalódottságot érzünk, amikor ez mégsem történik meg, végül elkezdjük azokat hétköznapi eszközökként használni.
Az óriási felhajtás ellenére azonban a szakemberek háromnegyede úgy gondolja, hogy az AGI-hoz nem lesz elég, hogy a jelenlegi modellek teljesítményét növeljük. Sőt, inkább az foglalkoztatja őket, hogy a rendszerek megbízhatósága még messze van a kívánatos szinttől. Egy tavalyi teszten például a nagy nyelvi modellek csak a nekik szegezett kérdések felére tudtak válaszolni. "Úgy gondolom, hogy a megbízhatóság javításának a következő lépése az lesz, hogy az egyes MI-ügynököket együttműködő "ügynökcsapatok" váltják fel, amelyek folyamatosan ellenőrzik egymás állításait, segítenek egymásnak a pontosság fenntartásában" - fogalmazott Henry Kautz, a Viriginiai Egyetem professzora, aki a tanulmány hitelességgel kapcsolatos szekciójáért felelt.
Ugyanakkor, bár az AGI még messze van, és a terület körüli felhajtás nagy, szerinte ezek a rendszerek így is többet tudnak, mint gondolnánk: "A nagyközönség és a tudományos közösség – beleértve az MI-kutatókat is – alábecsüli a legjobb MI-rendszerek mai képességeit; az MI-ről alkotott kép körülbelül egy-két évvel le van maradva a technológiától."
(Borítókép: Andy Kelly/Unsplash)