Minden fejlődik, így az emberi arc is – az arcvonásaink evolúciója pedig egy olyan folyamat, amelyet biológiai, környezeti és társadalmi tényezők egyaránt alakítanak. Kérdésünk viszont, hogy százezer év múlva miként fest majd egy emberi arc? Az Archaeology-World cikke épp erre kereste a választ, amit alább mi összefoglalunk.
Az elmúlt kétmillió év során az emberi arc jelentős változásokon ment keresztül. Ezek a fentieknek megfelelően olyan adaptációk mentén történtek, amelyeket tehát mind az emberi környezet, vagyis az egyre komplexebbé váló társadalom, mind az általánosabban értelmezett, minket körülvevő világ együttesen alakítottak ki. A folyamat iránya a legkorábbi őseink markáns homlokától és erős szemfogától indult, és tart a ma ismert kifinomultabb vonásokig. Magyarán a harciasabb megjelenéstől tartunk a letisztultabb, kevésbé félelmetes megjelenés irányába. Ez az evolúció az emberi természetet is tükrözi a kutatók szerint, mivel elsősorban együttműködésre és kommunikációra támaszkodó társas lények vagyunk.
A fentiek alapján az arcunk evolúcióját a jövőben is az előbbi tényezők fogják majd befolyásolni. Az arckifejezések, amelyek a társas interakcióink kulcsfontosságú elemei, harmonikussá fejlődtek, és a békés együttélés iránti igényünket fejezik ki. A háború, valamint a megosztottság árnyékában mindez talán nem egyértelmű, de az iménti állítás bizonyítéka, hogy az ember arca ma a legkifejezőbb a Föld fajai közül, és ez a tulajdonság az agyunk méretéhez és képességeihez kapcsolódik.
Mint azt Penny Spikins, a York Egyetem paleolit régésze magyarázza, az embereknek más fajokhoz képest szorosan illeszkedő szemei, kis fogívei és kisebb fogai vannak, amelyek a természetben kifejezetten szokatlan tulajdonságok, és ilyenformán kiemelik azt az egyedülálló evolúciós útvonalat, amelyen a fajunk halad.
David Perrett, a Saint Andrews-i Egyetem kutatója mindehhez azt is hozzáteszi, hogy az étrend változásai szintúgy befolyásolják az arc szerkezetét, vagyis az arcunk nemcsak a genetikai evolúció terméke, hanem a környezeti tényezők, például a táplálkozási formánk eredménye is.
Erik Trinkaus antropológia professzor szerint az emberi arc alapvető formája körülbelül kétmillió éve alakult ki, és a későbbi változások fokozatosan csökkentették a jellegzetesebb arcvonásokat. Ezen tendencia alapján pedig a jövőbeni emberek megjelenése egyre fiatalabbnak fog tűnni – ami folyamat “neoténia” néven ismert – mindez a gyakorlatban kisebb arcarányokat, nagyobb szemgödröket és kerekebb koponyaboltozatot jelent, vagyis a fiatalosnak vélt arcvonások a felnőttkorban is megmaradnak.
A fentiek alapján Nickolay Lamm dizájner vizuálisan is elképzete a jövő emberének az arcát, amit így kisebb állkapoccsal és nagyobb koponyatérfogattal ábrázolt. Lamm képeit használtuk fel ehhez a cikkhez is.