Ilyen lesz az első európai marsjáró 2023 / 12 / 18 / Bodnár Barna

2028-ban az Európai Űrügynökség (ESA) elindítja az eddigi legambiciózusabb felderítő küldetését, amelynek célja az élet múltbeli és jelenlegi jeleinek felkutatása a Marson. A Rosalind Franklin rover lesz az első marsjáró, amely akár két méter mélyre is képes lesz lefúrni a vörös bolygó felszíne alá, ezzel pedig a felszíni sugárzástól és a szélsőséges hőmérséklettől védett talajmintákhoz juthat, amelyeket a fedélzetén lévő laboratóriumban elemez majd. Az ESA missziója egyben azokat a kulcsfontosságú technológiákat is hivatott bemutatni, amelyekre Európának is mindenképpen szüksége lesz a jövőbeli bolygókutató küldetésekhez. Ezek közé tartozik az égitesten való biztonságos landolás, az önálló felszíni mozgás, valamint a fúrás, a mintafeldolgozás és a kapcsolódó elemzés automatikus elvégzése. Az alábbi videón látható Rosalind Franklin rover újszerű vezetési technikákat is alkalmaz majd, többek között a nehéz terepek leküzdésére szolgáló kerékmozgást, valamint autonóm navigációs szoftvert. A marsjáró az ESA, marsi életet kutató ExoMars-programjának második küldetése. Az első a marsi légkörben lévő gázokat vizsgáló Trace Gas Orbiter 2016-ban indult, a rover pedig a tervek szerint 2028-ban kezdi majd meg hosszú útját a Marsra. (Borítókép és videó: ESA)
A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
Európa legnagyobb jövőfesztiválja, a Brain Bar idén is megnyitja kapuit. A rendezvény a 21. század első negyedének elteltével arra a kérdésre keresi a választ: hogy fest majd az emberiség következő 25 éve. A diákok és pedagógusok számára ingyenes eseménynek szeptember 18-19-én a Magyar Zene Háza ad otthont.
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl –  7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl – 7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.