Íme az új műanyag, amiből nem lesz mikroműanyag

2024 / 03 / 23 / Felkai Ádám
Íme az új műanyag, amiből nem lesz mikroműanyag
Ezek a polimerek lényegében teljesen eltűnnek hét hónap alatt.

A kutatók olyan növényi alapú polimereket fejlesztettek ki, amelyek mindössze hét hónapon belül biológiailag lebomlanak, és így ígéretes alternatívát jelentenek a mikroműanyagok egyre makacsabb problémájára.

A mikroműanyagok olyan műanyag részecskék, amelyek 5 milliméteres átmérőnél kisebbek. Ezek a részecskék két fő forrásból származhatnak: elsődleges mikroműanyagok, amelyek már eleve kis méretűek, mint például a kozmetikumokban található mikrogyöngyök, vagy a textíliák mosása során keletkező mikroszálak; és másodlagos mikroműanyagok, amelyek nagyobb műanyag tárgyak lebomlásából, széttöredezéséből keletkeznek a környezetben. A mikroműanyagok a környezet számos részében megtalálhatóak, beleértve az óceánokat, talajt, és sajnos még az emberi szervezetet is. Mikroműanyag található az emberi artériákban, a tüdőben, sőt a méhlepényben is.

Tekintettel a mikroműanyagok rendkívül hosszú élettartamára – a lebomlásuk évszázadokig tart –, a felhalmozódásuk komoly veszélyt jelent a környezetre és az emberi egészségre egyaránt. Sajnos igazán jó megoldás sincs a kezelésükre, mivel az újrahasznosítás csak a keletkezett műanyaghulladék töredékét, körülbelül 10 százalékát érinti. A lenti videóban az ismert tudós és tudomány kommunikátor Sabine Hossenfelder például amellett érvel, hogy a maradék műanyagszemét elégetése ugyan nem jó megoldás, de még mindig jobb, mintha ezek a talajba, onnan pedig az ételünkbe kerülnének.

A San Diego-i Kaliforniai Egyetem és az Algenesis anyagtudományi vállalat közös kutatása épp ezért fontos, mivel komoly lépést jelent egy mikroműanyagok nélküli jövő felé – számol be róla az egyetem sajtóközleménye. A Nature Scientific Reports-ban publikált tanulmány alapján ugyanis az alga alapú polimerek teljesen le tudnak bomlani kisebb, természetes elemekre, ellentétben a hagyományos, kőolajból készült műanyagokkal, amelyek tehát évszázadokig megmaradhatnak a környezetben.

A mikroműanyag-szennyezés következményeit a tudomány még csak most kezdi megérteni, a környezeti és az egészségügyi hatásai pedig még mindig nagyrészt fehér foltok. A San Diego Egyetem professzoraiból, öregdiákjaiból és korábbi kutatóiból álló kutatócsoport arra vállalkozott, hogy olyan fenntartható alternatívákat találjon, amelyek nemcsak helyettesítik a meglévő anyagokat, hanem biztosítják a teljes biológiai lebonthatóságot is a használat után.

Az alga alapú polimerek biológiai lebonthatóságának tesztelése során a terméket finom mikrorészecskékké őrölték, és különféle módszereket alkalmaztak a komposztban lezajló mikrobiális emésztési folyamatok igazolására:

  • Respirométer: Ez az eszköz azt méri, mennyi szén-dioxid keletkezik, amikor a mikrobák lebontják az anyagokat. A szén-dioxid mennyisége segíthet megállapítani, mennyire zajlott le biológiai lebomlás.
  • Vízlebegtetés: Ez a módszer arra szolgál, hogy megvizsgálják, az anyagok lebegnek-e a víz felszínén, vagy lebomlanak és eltűnnek. Mivel a műanyagok általában nem oldódnak fel vízben és lebegnek, ez jó módszer a lebomlás vizsgálatára.
  • Kémiai analízis gázkromatográfiával/tömegspektrometriával: Ez egy összetett módszer az anyagok összetevőinek pontos azonosítására. Megmutatja, hogy az anyagok miként “esnek szét” kisebb részekre a lebomlás során.
  • Pásztázó elektronmikroszkóp: Ez a technika nagyon részletes képeket készít az anyagok felszínéről, így láthatóvá téve a lebomlás mikroszkopikus jeleit.

Az Algenesis már most elkezdte beilleszteni ezeket a biológiailag lebomló polimereket a meglévő gyártási folyamatokba – és e cél érdekében különböző vállalatokkal működnek együtt. Mindennek kifutása olyan környezetbarát termékek létrehozatala, mint például a bevonattal ellátott szövetek vagy a mobiltelefon-tokok.

(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Pixabay/palichka)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.