A COVID-19 járvány arra kényszerít bennünket, hogy valahogy kibírjuk az otthon 4 fala között, amiben sokat segíthetnek a kulturális tartalomszolgáltatók nagylelkű felajánlásai.
A könyvkiadók, a színházak, kiállítások és koncertek is az internetre költöztek, a filmgyűjtemények és a könyvtárak is elérhetőek így, bár ezeknél az otthonról elérhető digitális tartalmak köre korlátozott.
Színházi programok
Ha színházba mennénk otthonról, most még ezt is megtehetjük, itt található a napi impozáns előadás-lista.
A Google Arts & Culture szintén rengeteg gyűjteményt, alkotót vonultat fel, érdekes, játékos formákat is kínálva megismerésükhöz. Ne hagyjuk ki az Olasz Kulturális Intézet gyűjtőoldalát sem, honnan elérhetőek az itáliaiai múzeumok.
A Magyar Elektronikus Könyvtár természetesen mindig is ingyenes volt, de érdemes meglátogatni az OSZK által működtetett Elektronikus Periodika Archívumot, komplett folyóirat és újság-évfolyamokat böngészhetünk. Jelenleg ingyenesen olvasható az egyébként meglehetősen borsos árú Arcanum gyűjteménye is, egészen pontosan március 16-tól kezdődően egy hónapra teszik nyilvánossá Magyarország legnagyobb, jelenleg közel 27 millió folyóirat- és újságoldalt tartalmazó periodika adatbázisát, az Arcanum Digitális Tudománytárat.
Ingyenesen elérhető a a Szakkiadók Társulása, a Szaktárs adatbázis is, ami azzal a céllal jött létre, hogy összegyűjtse a legfontosabb magyar szakkönyvkiadók műveit, itt különböző kiadók könyveit olvashatjuk szintén egy hónapig ingyen. A tartalmakat csak olvasni lehet, letölteni csak az intézményi előfizetők tudnak.
Jelen pillanatban a szolgáltatás közel 15 ezer kötetet kínál 12 kiadótól, név szerint:
Akadémiai Kiadó
Attraktor
Balassi
Gondolat
L'Harmattan
Kalligram
Kortárs
Kronosz
Mentor
Napvilág
Osiris
Szaktudás Kiadó Ház
A következő hetekben újabb kiadók csatlakoznak, a Kriterion, a Múlt és Jövő, a Szent István Társulat és a Tinta Könyvkiadó. Az adatbázis április 23-ig teljesen nyilvános.
Nemzetközi tudományos munkák, tanulmányok
A nemzetközi tudományos tartalmak iránt érdeklődők az open access (OA)tudományos publikációk között keresgélhetnek, ezek fő forrásai az élettudományokban a PLOS ONE vagy a BioMed Central.
Hangoskönyvek a Rádióarchívumból
Az MTVA Archívuma a digitális oktatásra történő átállás és a tartalmas szórakozás elősegítése érdekében í a Hangarchívumból több száz hangoskönyvet tesz online szabadon elérhetővé. A választékban kötelező és ajánlott olvasmányok, rádiójátékok, mesék egyaránt megtalálhatók, melyekből mindenki választhat érdeklődésének ízlésének megfelelően. A gyűjtemény több száz hangoskönyvet, köztük meséket, kötelező és ajánlott olvasmányokat, valamint rádiójátékokat tett ingyenesen hallgathatóvá a koronavírus-járvány miatt.
Az elérhető klasszikusok között sok anyag szerepel, köztük A kőszívű ember fiai, az Abigél, az Ábel a rengetegben, A Pál utcai fiúk, a Mesék Mátyás királyról, Az aranyember, az Iskola a határon, az Utas és holdvilág, a Szindbád hazamegy, a Rómeó és Júlia, A kincses sziget, a Robinson Crusoe vagy a Tom Sawyer kalandjai.
Filmek, sorozatok
Ezt támogatva a Nemzeti Audiovizuális Archívum is hozzáférhetővé tette oktatási tartalmait. Az MTVA Archívum megnyitotta a Mozgóképarchívumot, ami az elmúlt 60 év legnépszerűbb magyar filmjeit, meséit, klasszikus és fikciós sorozatait tette elérhetővé korlátozás nélkül a nézők számára az M3 csatorna aloldalán.
A Nemzeti Filmintézet a magyar irodalmi klasszikusok filmváltozatait, ifjúsági és animációs filmeket listáz és ad hozzá a karantén időszaka alatt elérhető kincsestárhoz, a Filmarchívum oldalán. A 90 filmet tartalmazó adatbázisban az alábbi filmek, sorozatok és dokumentumfilmek szerepelnek, melyek felhasználhatók a magyar irodalom, történelem és médiaismeret online oktatásához is, a kikapcsolódás mellett.
Irodalmi adaptációk
A filmek címei kattinthatóak, azonnal indítják a lejátszást!
A beszélő köntös, 1941, rendezte: Radványi Géza, író: Mikszáth Kálmán
Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.