Innováció: fakivágás helyett raklapok kókusz héjból

2019 / 11 / 28 / Justin Viktor
Innováció: fakivágás helyett raklapok kókusz héjból
Szomorú tény, hogy évente 15,3 milliárd fát vágunk ki, és a világ fáinak mintegy 46 százalékát kiirtottuk az elmúlt 12 000 évben. Szerencsére a Holland CocoPallet nevű startup ötletének segítségével ez a folyamat jelentősen fékezhető.

A föld bolygó 3 billió (10¹²) fának ad otthont. A Nature folyóiratban közzétett tanulmány szerint ez a szám sajnos csökken. Sajnos a fák helyett alkalmazható fenntartható alternatívák ritkák, részben azért, mert a fa sok termék előállításához szükséges. Ezen csak az olyan innovatív cégek és ötletek változtathatnak, mint a holland CocoPallet nevű startup.

De mi az a CocoPallet?

A CocoPallet 100 százalékban bioalapú, tartós, szállítmányozásban használatos raklapokat állít elő újrahasznosított kókuszdió-héj hulladékból. A CocoPallet által alkalmazott eljárás olcsóbb, mint a fa használata (és a rendkívül mérgező metil-bromid füstölés sem szükséges hozzá, amelyet egyes országokban, például Magyarországon, még ma is használnak a fa raklapok gyártása során.) Nem igényelnek semmiféle ragasztót sem, mivel a kókuszdió héjának saját természetes ragasztója van, az úgynevezett lignin. Ez a természetes ragasztó akkor aktiválódik, ha megőrlik a kókuszdió héját és magas hőmérsékleten összepréselik az őrleményt. Becslések szerint a CocoPallet több mint 200 millió fát ment meg a kivágástól minden évben. Mivel a raklapokat az egész világon használják a szállítmányozásban, ez a nagy szám nem is meglepő.

Metil-bromid füstölés

A metil-bromid olyan kártevők elleni füstölőszer (fumigáns), amelyet pókok, kullancsok, gombák, növények, rovarok és rágcsálók elleni védekezésre használnak. 1932-ben került bevezetésre, használják a mezőgazdasági termékek, a gabona-felvonók, a malmok, a hajók, a ruházat, a bútorok és az üvegházak füstölésére. Nagy gázkoncentráció belégzése tüdőödémát okozhat, és ronthatja a légzőszervi funkciókat. A metil-bromid akut belégzése gyakran neurológiai következményekkel jár. A gáz irritálja a felső légutak szemét, bőrét és nyálkahártyáit. Lehet viszketést, vörösséget és hólyagokat okozhat. Bizonyos esetekben vese- és májkárosodást figyeltek meg.

Kókuszhéj farostlemez

A technikát eredetileg a Wageningeni Egyetem kutatói fejlesztették ki, de később a CocoPallet alapítója Michiel Vos vállalkozó vitte piacra.

Jan Van Dam a Wageningeni Egyetem növénytudósa, aki növényi rostokból készült anyagok gyártására szakosodott, ennek ellenére soha nem fordult meg a fejében, hogy bármit is készítsen kókuszdióból, amíg egy indonéz fiatalember 20 évvel ezelőtt egy farostlemezzel a hóna alatt be nem nyitott az egyetem irodájába.

“Úgy nézett ki, mint egy normál farostlemez. De az illető azt állította, hogy nem rönkölt fákból készült, hanem kizárólag a kókuszdió kérgéből, a gyümölcs külső héjából. Kőkemény, faszerű deszka anyag kókuszdió-héjból? Ez számomra újdonság volt”

- meséli Van Dam, aki hatalmas potenciált látott a kókuszdió héj üzletben, különösen Ázsiában, ahol a kókuszdiók hulladéka bőségesen rendelkezésre áll.

Rothadó arany

"Számos trópusi országban a kókuszdió-hulladék szimplán elrothad, vagy eltüzelik. Ha nyersanyagokat állítunk elő a héjból, akkor egy csapással több legyet is üthetünk: megakadályozzuk az erdőirtást, mivel kevesebb fa kitermelése szükséges, extra jövedelemhez juttatjuk mezőgazdasági termelőket, mivel ami eddig hulladék volt, holnaptól bevételi forrás, és megakadályozzuk az anyag lassú elrothadását, csökkentve ezáltal a légszennyeződést, lassítva  a klímaváltozást" - teszi hozzá.

A kutató már 2005-ben megkísérelte előállítani ezt a technikát a Fülöp-szigeteken, ahol egy kísérleti gyárat is megnyitott. A nem megfelelő helyi energiaellátás miatt azonban a projekt rövid életű lett.

Újászületés

Szerencsére az okos technológia 2010-ben újjáéledt, amikor Michiel Vos rátalált Van Damra. Vos keményfa alternatívát készített bambuszrostból, és természetes ragasztóra volt szüksége, ezért tanácsot kért Van Damtól a lehetőségekkel kapcsolatban.

Van Dam javasolta, hogy használjon kókuszdió héjat, mert a keresett ragasztó ott van a kókuszdió héjában. Azt is hozzátette, hogy Ázsiaszerte megtalálható ez bárhol, ráadásul ingyen, az utak oldalában hever.

Vos lenyűgözve távozott, és arra a következtetésre jutott, hogy megtalálta a technológiát, amit a raklapok tökéletesítéséhez keresett. “Ázsia több mint egymilliárd raklapot gyárt évente. Puhafára van hozzá szükség, amely nem nő a trópusokon, ezért Kanadából, Új-Zélandról vagy Kelet-Európából importálják nagy mennyiségben.

"Komplett erdőket vágnak ki és szállítanak el Ázsiába a raklapok készítéséhez, amelyeket azután termékek Amerikába vagy Európába történő visszaszállításához használnak fel.

Nyilvánvalóan sokkal hatékonyabb lenne, ha az ázsiai raklapok helyi anyagokból készülnek.” - foglalja össze Vos. „A CocoPallet fontos előnyökkel rendelkezik: erősebb és könnyebb, mint a régimódi raklapok, tűzálló, és a módosított kialakításnak köszönhetően könnyebben egymásba illeszthetőek, így kevesebb helyet foglalnak el. De mindenekelőtt olcsóbbak, és az alacsonyabb ár mindig a legjobb értékesítői érv a fenntartható termékek számára”- tette hozzá Vos.

Van Dam szerint a kókusz-alternatíva vízálló is és a termeszekkel szemben is ellenáll, ami a trópusi felhasználás szempontjából fontos tényező. A Vos és a CocoPallet vállalkozói és innovációs díjakat nyert el, és most már van működő gyáruk is Indonéziában.

A CocoPallet igazi win-win megoldás, amely több millió fát ment meg, miközben egy hulladékként kezelt mellékterméket is újrahasznosíthatóvá tesz. Ennél jobbat kitalálni sem lehetne!

(Forrás: Intelligentliving Képek: Pexels, CocoPallet)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.