Innovatív technológiák az illegális halászat ellen

2020 / 05 / 09 / Rácz Tamás
Innovatív technológiák az illegális halászat ellen
Hiába tilos az orvhalászat a tengereken, az illegális halászhajók még ma is nagyon könnyen el tudnak tűnni a hatóságok elől a vizeken.

Mivel a világtenger köztudomásúlag elég nagy, nem egyszerű ténylegesen megakadályozni rajta az illegális halászatot Márpedig bármilyen nagy is  tenger, azok az idők már sajnos elmúltak, amikor még végtelennek és kimeríthetetlennek tűnt a halállomány a vizeken.  Van viszont három olyan új módszer, amelyekkel talán végre tényleg sikerül ellehetetleníteni az orvhalászatot.

Blockchain a halpiacon

Az MSC-logó, a fenntartható halászatból származó eredet megjelölése a tengeri hal-termékeken nagyszerű dolog, de a pipás halacskát bárki bármikor rányomtathatja egy nejlonzacskóra vagy egy konzervdobozra. A vitán felüli hitelességű titkosítási módszerrel viszont megoldható, hogy a vásárlók vagy a viszonteladók minden egyes csomagolt haltermék előéletét visszakövethessék. A QR-kódos vagy RFID-lapocskás azonosítás a hamisítás lehetőségének kizárásával bezárhatja a legálisan fogott halak feldolgozásának és kereskedelmének körét, az orvhalászok pedig nem tudnák többé becsatornázni árujukat a hivatalos kereskedelembe.

A WWF támogatásával jelenleg Ausztrália és Óceánia térségében évek óta fut egy igen ígéretes blockchain-azonosítós halászati projekt, melyben nem csak az orvhalászokat, de a rabszolgamunkát használó feldolgozóipart is ki akarják zárni az üzletből a természetvédők.

Műholdak és jeladók adatainak összevetése a hajók mozgásáról

A Global Fishing Watch nevű nonprofit, nemzetközi természetvédő szervezet felvetése szerint a hajók útját elvileg követő de a hajózók közreműködését is igénylő azonosítási rendszereket kombinálni kellene a Föld felszínét folyamatosan szkennelő, a hajókat szintén "látó", de azonosítani nem képes VIIRS és SAR-műholdak adataival. Így azonnal ki lehetne szúrni azokat a hajókat, amelyek látszanak ugyan az égből, de nem használják transzponderüket.

Kém-madarak

Szintén a kikapcsolt azonosítójú hajókra vadásztak egy másik projektben, csak itt nem műholdakkal, hanem idomított albatroszokkal. Ezek a madarak szívesen szegődnek a halászhajók nyomába, hiszen mindig csurran-cseppen nekik valami az általában még a hajón feldolgozott zsákmányból. Az elmúlt fél évben francia kutatók 169 albatroszra adtak adatrögzítő berendezést, amely azt figyelte, hogy a madarak által megtalált hajók használják-e transzponderüket (ami elvileg kötelező).

A madarak hátán lévő eszköz a hajók navigációs radarjainak jele alapján rögzítette a GPS-koordinátákat, ahol a madár hajóval találkozott, ezeket a pontokat pedig összevetették az AIS nevű hajókövető rendszer adataival. Az eredmény lesújtó: 353 hajót közelítettek meg a madarak, de ezek 37%-a nem használta transzponderét - tehát valami rosszban settenkedett, ami a Déli-tengeren szinte biztosan az illegális halászatot jelenti.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.