Ismeretlen, rejtélyes struktúrához vezethet a piramisoknál most felfedezett, L-alakú földalatti építmény

2024 / 05 / 15 / Felkai Ádám
Ismeretlen, rejtélyes struktúrához vezethet a piramisoknál most felfedezett, L-alakú földalatti építmény
A rejtélyes L-alakú építmény, amit a föld alatt fedeztek fel a gízai piramisok közelében, talán egy mélyebben fekvő, feltáratlan rész bejárata lehet.

Az egyiptomi régészek az L-alakú anomáliát fejlett távérzékelési technikák segítségével észlelték Giza nyugati temetőjében. Ez a temető a királyi családtagok és magas rangú tisztviselők számára volt fenntartva, akiket gyakran föld feletti négyszögletes épületekbe, úgynevezett masztabákba temettek el. A kutatáshoz a kutatócsoport elektromos ellenállás-tomográfiát (ERT) és földradart (GPR) vetett be – az ERT elektromos áramot küld a talajba az ellenállás mérésére, míg a GPR radar segítségével térképezi fel a felszín alatti struktúrákat. Érdekesség, hogy a temető közepén azonosított résznél nincs föld feletti sír.

A csapat a felszín alatt körülbelül 2 méterrel azonosította ezt az anomáliát – az L-alakú struktúra pedig legalább 10 méter hosszú. Az Archaeological Prospection folyóiratban május 5-én publikált tanulmány szerint bármi is legyen ez a hely, a megépítése után homokkal töltötték fel – írja a Live Science. Az anomália nagy ellenállása alapján ugyanis a struktúra homok és kavics keverékével lehet tele, de az sem zárható ki a mérések alapján, hogy ez egy légrés, ami viszont egy komolyabb földalatti szerkezetre utalna. A feltárás mindenesetre folyamatban van, szóval hamarosan remélhetőleg többet is megtudunk majd az építményről, valamint annak a rendeltetéséről.

Motoyuki Sato, a tanulmány vezető szerzője és a Tohoku Egyetem professzora e-mailben úgy nyilatkozott a Live Science-nek, hogy elég biztos abban, hogy nem természetes képződményről van szó – szerinte ugyanis ehhez a szerkezet formája túlságosan is éles. Peter Der Manuelian, a Harvard Egyetem egyiptológia professzora, aki nem vett részt a tanulmányban, megjegyezte, hogy a területen eddig épp azért nem történt feltárás, mert nem akadtak ott látható, földfeletti építmények. A professzor arról is beszélt, hogy látszatra hasonló, L-alakú kápolnák akadnak Gízában, de ezek mind föld felettiek, így ez a föld alatti szerkezet mindenképp komolyabb vizsgálatot igényel.

A 2021 és 2023 között végzett távérzékelési vizsgálat egyébként három intézmény kooperációjának a keretében valósult meg: a Higashi Nippon Nemzetközi Egyetem, a Tohoku Egyetem és az egyiptomi Nemzeti Csillagászati és Geofizikai Kutatóintézet kutatói működtek együtt.

(Kép: fénykép a távérzékelési felmérésről, amelyet az egyiptomi Gíza nyugati temetőjében végeznek, forrás: Motoyuki Sato)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.