Iszonyat hatalmas a világ legöregebb, 123 éves krokodilja

2024 / 10 / 03 / Felkai Ádám
Iszonyat hatalmas a világ legöregebb, 123 éves krokodilja
Amikor Henry született, nem, hogy internet és számítógép nem volt, de még penicillin sem.

A becslések szerint Henry már 123 éves, és így ő a világ legidősebb ismert krokodilja. Az élete nem csak hosszú, de elég izgalmas is. A feltételezések szerint Henry még jóval az első világháború előtt, az 1900-as évek környékén született a botswanai Okavango-delta mocsaraiban, ahol évtizedeken át boldogan élt. 1985 óta azonban a dél-afrikai Crocworld Természetvédelmi Központ lakója.

Henry nem csak idős, de hatalmas is: több mint 5 méter hosszú, súlya pedig impozáns 700 kilogramm. Összehasonlításképp, egy átlagos nílusi krokodil körülbelül 4,5 méteresre nő meg, és a súlya 410 kilogramm körül mozog. Bár nílusi krokodilként emlegetik őket, ez a faj Afrika számos részén előfordul, így Botswanában is, ahol Henry vélhetően élete korai szakaszát töltötte. Amióta megérkezett a Crocworldbe, Henry-nek a becslések szerint legalább 10 ezer utódja született, hat különböző nősténytől – magyarán kivette derekasan a részét a helyi természetvédelmi erőfeszítésekben.

Érdekesség, hogy Henry szülinapját december 16-án ünneplik hagyományosan, bár a pontos születési dátuma természetesen nem ismert.

Henry elfogásáról többféle történet is kering. Az egyik szerint 1903-ban egy Sir Henry nevű elefántbefogó ejtette őt fogságba – innen tehát a név. A Crocworld információi szerint viszont Henry élete nagy részét az Okavango-deltában töltötte, mielőtt áttelepítették volna.

Henry jelenlegi élőhelyén egy másik idős krokodillal, Colgate-tel osztozik, aki Henry-hez képest egy csitri, de azért így is körülbelül 90 éves. A krokodilok egyébként is híresek arról, hogy rendkívül sokáig élnek – nem ritkán fogságban több mint 100 évig is elélnek. És hogy mi a titkuk? Meglepő mód néhány kutató úgy véli, hogy a különleges bélmikrobióma az, amelynek köszönhetően iszonyat erős az ellenállóképességük. Azonban a krokodilok sem halhatatlanok, viszont Henry élete így is lenyűgöző példa arra, milyen hosszú ideig élhetnek ezek az ősi hüllők. Nem túlzás, hogy Henry az állatvilág egyik ikonja, és a látványa miatt talán az is könnyebben érthető, hogy az ókori Egyiptomban miért tisztelték ezeket a hüllőket szent állatokként:

Szobek (vagy Szebek) istent Egyiptomban ugyanis egy krokodilfejű alakként örökítették meg: Szobek a termékenység, a vizek és a Nílus védelmezője volt, valamint a fáraók erejének és hatalmának a megtestesítője. A krokodilokkal kapcsolatos tisztelet különösen azokon a területeken volt értelemszerűen erős, ahol a Nílus mentén éltek ezek a hüllők, például Fajjúm környékén, ahol Szobek kultuszának központja, Krokodeilopolisz (ma Kom Ombo) volt. Itt szent krokodilokat is tartottak, amelyeket haláluk után mumifikáltak és szentként temettek el.


Ilyet még nem látott a tudomány: ismeretlen vegyszer az ivóvízben!
Ilyet még nem látott a tudomány: ismeretlen vegyszer az ivóvízben!
Évtizedeken át nem sikerült azonosítani egy titokzatos “fantomvegyszert”, ami az ivóvízben található – erre viszont most sor került, és ez az anyag teljesen új a tudomány számára.
Az USA új nukleáris lépéseket fontolgat Oroszország és Kína ellen: gravitációs bomba és Ohio-osztályú tengeralattjárók a fókuszban
Az USA új nukleáris lépéseket fontolgat Oroszország és Kína ellen: gravitációs bomba és Ohio-osztályú tengeralattjárók a fókuszban
Egyre több az atombomba a világban, az USA erre a szomorú fejleményre reagál.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.