Izé, az önálló életet élő kéz valósággá vált

2024 / 10 / 02 / Bobák Zsófia
Izé, az önálló életet élő kéz valósággá vált
A kéz robotizált változata hasonlóan szokatlan látványt nyújt, mint az Addams Family önállóan tevékenykedő végtagja, de kevésbé gonosz, mint egy másik híres film saját akarattal bíró keze.

Az önálló életet élő és akár "tulajdonosa" ellen forduló emberi kéz viszonylag gyakran előforduló szereplője a mozifilmeknek, elég az Addams Family (Galád Család) történetében felbukkanó Izére (eredeti nevén Thing T. Thing) gondolni. Ugyan az eredeti Izé egy teljes, bár meghatározhatatlan típusú élőlény volt, az 1991-es filmben már egy, az ujjain járó kézként ábrázolták. A képzeletbeli végtag hasznos segítőtárs volt a család számára, ami sokféle ház körüli teendőt elvégzett és kommunikálni is tudott az emberekkel, ezt a tulajdonságát pedig igyekezték átültetni a valóságba is, mikor létrehozták robotizált megfelelőjét a svájci EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) egyetemen.

Az EPFL mérnökei a gépesített kezet Handcrawlernek, vagyis csúszómászó kéznek nevezték el, utalva a mozgására, amihez az ujjait használja. A végtag különlegessége, hogy alapvetően nem önmagában működik, hanem egy robotkarhoz csatlakozik, de szükség esetén a két egység külön tud válni és a kéz önállóan folytatja tevékenységét. A robot képes több irányba haladni és különféle tárgyakat megragadni is, majd egy mágneses rendszerrel visszakapcsolható a robotkarra. A Handcrawler legfőbb előnye, hogy kis mérete és mozgékonysága miatt olyan helyekre is eljut, ahova a robotkar részeként nem tudna, így potenciálisan több feladatot tud elvégezni.

A kezet az idei ICRA robotikai konferencián mutatták be az EPFL mérnökei, akik a tesztekhez még egy emberi irányítással működő verziót használtak, de a laboratóriumban már kísérleteznek a teljesen autonóm robotkézzel is. A prototípus egyelőre lassan működik és külső formája is kiforratlan, de a továbbfejlesztett, végleges változat hasznos lehet bármilyen helyzetben, ahol a szokásosnál "ügyesebb" robotkarok alkalmazására van szükség. A projekt vezetőjének, Hsziao Gaonak elmondása szerint az ijesztő filmekből ismerős szereplőt most először próbálták meg a robotika világába behozni, de az EPFL kutatói már korábban is számos alkalommal foglalkoztak robotkezek és robotkarok fejlesztésével, amelyek például a végtagjaikat elvesztő emberek számára biztosítanak lehetőséget a jobban kontrollálható művégtagok elérésésre.

(Fotó: Xiao Gao/EPFL, Paramount Pictures)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.