Izrael legerőteljesebb mesterséges intelligencia szuperszámítógépe működésbe lépett

2023 / 11 / 27 / Bobák Zsófia
Izrael legerőteljesebb mesterséges intelligencia szuperszámítógépe működésbe lépett
A Nvidia által fejlesztett Israel-1 extra gyorsasággal készült el, két hónappal a tervezett időpont előtt működésbe helyezték.

A Nvidia idén májusban hozta nyilvánosságra terveit, ami szerint megépíti Izrael eddigi legnagyobb teljesítményű, mesterséges intelligencia alkalmazásokra specializált szuperszámítógépét, amely az Israel-1 nevet kapta. A kaliforniai székhelyű vállalat a Dellel és többszáz izraeli startuppal együttműködésben fejlesztette ki a számítógépet, amelynek első fázisát 2023 végére tervezték befejezni, de végül két hónappal korábban sikerült a munka végére érni. Az Israel-1 egyelőre csak a kész változat kapacitásának felével üzemel, de már működésbe helyezték és jövőre elkészül a végleges változat is.

A szuperszámítógép, elkészülte után, 8 exaflopos teljesítményre lesz képes a mesterséges intelligencia használata során és 130 petaflops-os kapacitással bír a tudományos számításokra specializált modulok révén. Specifikációit tekintve a számítógép tartalmaz:

  • 256 HGX H100 GPU egységet, amit a Nvidia kifejezetten a rendkívül gyors kapcsolatot igénylő MI-alkalmazáshoz hozott létre és ami a BlueField-3 DPU-kal a felhőben történő munkát is támogatja és 400 Gb/s sebességű hálózati kapcsolódásra ad lehetőséget
  • 2048 Nvidia H100 80GB GPU-t
  • 34 millió CUDA (Compute Unified Device Architecture) CPU-magot
  • Egymillió, negyedik generációs Tensor Core GPU-t
  • 2560 BlueField-3 DPU-t (Data Processing Unit, adatfeldolgozó egység)
  • 80 Spectrum-4 kapcsolót, amelyet szintén a felhő alapú és a mesterséges intelligencia rendszereket alkalmazó munkák igényeihez szabott a gyártó

Jelenlegi állapotában az Israel-1 négy exaflopos MI teljesítménnyel és (a tudományos modul tekintetében) plusz 65 petaflops-os kapacitással bír. A számítógépet egyelőre a Nvidia fejlesztői mellett kiválasztott partnerek használják. Bár a szuperszámítógép kézzelfogható, fizikai részének megépítése még nem ért véget, a digitális ikertestvérét már létrehozták, hogy segítsen a számítógép elkészítésében. Az ezzel megalkotott szimulációkkal a mérnökök előre tudják modellezni, hogy a kész gép hogyan működik majd és jelentős időt megspórolnak az építés folyamata során.

A 8 exaflopos teljesítmény jelentős számítási kapacitást takar, azt jelenti, hogy a gép 8 trillió lebegőpontos művelet elvégzésére képes egy másodperc alatt, de a mesterséges intelligencia alkalmazásokhoz létrehozott szuperszámítógépek között csak az egyik leggyorsabbnak számít majd. Ezek a hatalmas, rengeteg processzort tartalmazó berendezések sokszor dolgoznak az exaflopos tartományban. A Cerebras például idén nyáron mutatta be a Condor Galaxy 1 (CG1) gépét, ami 4 exaflops teljesítményű és a generatív modellek betanítására szolgál. 2024-ben a CG1 gépekből kilencet terveznek összekapcsolni, hogy egy 36 exaflopos rendszert hozzanak létre, amivel jelentősen megelőzik majd az Israel-1-et is.

(Fotó: Nvidia)


Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Lassan már senkit sem lep meg, hogy egy intim segédeszköznek legalább olyan jól kell tudnia csatlakoznia a wifihez vagy egy telefonhoz, mint a viselőjéhez, használójához.
Atombombát robbantott a Meta a chatbotok háborújában
Atombombát robbantott a Meta a chatbotok háborújában
A Facebook anyavállalata tavaly szeptemberben mutatta be a Meta AI-t, ami a legutóbbi frissítéssel már teljes értékű kihívójává vált a ChatGPT-nek, a Gemininek és a Claude-3-nak.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.