Jane Goodall, a csimpánzok megmentésért folytatott munkájáról ismert, és most hasonló küldetésen vesz részt az erdőink megmentése érdekében. A híres primatológus Roots & Shoots programja 60 megyében kapcsolja össze a fiatalokat, a bolygó újrafásítását tűzve ki célul.
A szervezet elkötelezte magát több mint 5 millió új fa ültetése mellett még az idén, a nagyobb cél pedig egy milliárd fa ültetése a következő 10 évben, az Egyesült Nemzetek Szervezetének 1 trillió fa kampányával való közös erőfeszítés részeként.
"Itt az ideje, hogy a bolygón mindenki kivegye ebből a részét"
- mondta Goodall egy nyilatkozatában. A Világbank becslése szerint majdnem 4 millió négyzetkilométernyi erdőt veszítettünk a 20. század kezdete óta. Legyen szó földművelésről, bányászatról, szarvasmarhafélékről vagy fakitermelésről, egy dolog világos: óránként mintegy 1000 futballpályányi erdőterületet veszítünk el.
Közel 100 országban kipróbált, nemzetközi modellen nyugvó környezeti nevelési program, melynek célja, hogy a fiatalokat cselekvésre ösztönözze, és így lehetőséget adjon a számukra, hogy a környezettudatos életmód alapjait tapasztalati úton sajátítsák el. Hogyan működik? A Roots & Shoots természet- és környezetvédelmi hálózatot Dr. Jane Goodall hívta életre 1991-ben, Tanzániában. A R&S hálózatban a fiatalok és idősebbek is csoportokban tevékenykednek. Minden egyes R&S csoport, legyenek tagjai akár óvodások, akár egyetemisták vagy felnőttek, saját maga által tervezett és véghez vitt kisebb-nagyobb programokkal nyújt segítséget a körülöttük lévő élőlényeknek, beleértve az embert is. A világon jelenleg közel 100 országban működnek R&S csoportok. Csak Angliában 1700 csoport létezik. Burundiban minden egyes tartományban van Rügyek és Gyökerek képviselet. Több százezer tagot számolunk szerte a világon. Van egy környezeti probléma, ami foglalkoztat? Érzed, hogy kis lépést ugyan, de Te is tehetsz a megoldás felé? Találsz pár barátot, akik szintén tenni akarnak ellene? Alakítsatok Roots & Shoots csoportot: itt!
Roots & Shoots - Rügyek és Gyökerek
Erdőink, amelyeket okkal hívunk a „föld tüdejének”, oxigént biztosítanak, és ugyanakkor elnyelik a szén-dioxidot. Nemcsak tiszta levegőt biztosítanak a lélegzetvételhez, hanem élelmet és menedéket is a fák koronái alatt - főképp előlünk - rejtőző gazdag vadvilág számára.
(Forrás: ReturnToNow Képek: RootsAndShoots)