Japán az óceánba öntené Fukushima radioaktív vizét

2021 / 04 / 08 / Justin Viktor
Japán az óceánba öntené Fukushima radioaktív vizét
Joshihide Suga japán miniszterelnök kormányának álláspontja szerint elég régóta halogatják már a megsemmisült fukusimai Daiicsi atomerőműben felhalmozódó radioaktív szennyvíz részleges tisztítás utáni "elkerülhetetlen" kiengedését a természetbe.

Fogy a hely

Az erőműben fogytán a tárolóhely, mely a folyamatosan beszivárgó szennyezett talajvíz tárolására rendelkezésre áll, a miniszterelnök pedig igyekszik elkerülhetetlenként beállítani a szennyvíz Csendes-óceánba engedését - írta a The Japan Times

A szakemberek évek óta vitatkoznak arról, hogy hogyan kezeljék a radioaktív vízet Fukusimában, és az eddigi legelfogadottabb tervük szerint

a lehető legnagyobb mértékben megtisztítják a vizet, felhígítják a benne található radioaktív tríciumot, amennyire csak képesek rá, majd pedig mintegy harminc év leforgása alatt, folyamatosan beleengedik az egészet a tengerbe.

A NAÜ felügyelete alatt

Japán kedden felkérte a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséget, hogy végezzenek biztonsági felülvizsgálatot és tegyék közzé álláspontjukat arról, hogy mi történne, ha Tokió úgy döntene, hogy a tengerbe engedik a Fukushima 1. számú atomerőműben felhalmozódott kezelt radioaktív vizet.

"A megtisztított vízzel kapcsolatos feladatot többé már nem lehet félretenni a kormánynak, muszáj politikai döntést hozni erről" - mondta el Hiroshi Kajiyama japán kereskedelmi miniszter szerdán az újságíróknak.

A politikai döntéshozók körein kívül ez a terv még nem túl népszerű, különösen azok között a halászok között nem, akik szerint eladhatatlan lesz a radioaktív vizeken kifogott hal. A fukusimai prefektúra tengeri  termékeinek behozatalát már 15 ország és régió utasította el.

Hiroshi Kajiyama ipari miniszter videokonferencián kérte fel Rafael Grossit, a NAÜ-főigazgatóját, hogy az ENSZ nukleáris felügyelete végezzen tudományos és objektív felülvizsgálatot a víz tervezett ártalmatlanítási módszeréről, és nyíltan közölje nézeteit a nemzetközi közösséggel.

Grossi szerint a NAÜ készen áll Japán teljes körű támogatására, mivel meg van győződve az ország elszántságáról a kérdés megoldására, és az ártalmatlanítás végrehajtásának technológiai képessége is adott.

A kérdésben a jövő hét kedden hozhatnak hivatalos döntést és a kormány tervei szerint a tríciumot a nemzetközi normák által megengedett maximális koncentráció 2,5 százalékáig hígítják, mielőtt a tengerbe engednék.

A japán szakemberek szerint ez egyben már azt is jelenti majd, hogy a víz nem lesz veszélyes az emberekre.

(Forrás: Japantimes Kép: Wikipédia)

Ez is érdekelhet:

Komoly, belső szivárgással is járó esemény történt csütörtökön egy finnországi atomerőműben Komoly vészleállás és belső szivárgás történt a finnországi Olkiluoto 2 atomerőműben múlt csütörtökön. A létesítményben azért kellett scram-vészleállítást végrehajtani, mert valamiféle hiba történt két működő reaktorának egyikében. Szerencsére a scramet megfelelően sikerült végrehajtani, és nem történt külső radioaktív környezetszennyezés.

Az atomenergia-ipar állapota tíz évvel Fukusima után A világ sürgős szén-dioxid-mentesítésében valaha komoly szerepet szántak az atomenergia-iparnak, de vajon így van-e ez még ma is? Fukushima talán mindent megváltoztatott

Egy gyűrű mind felett, ha komolyan zéró karbon emissziót akarunk 2050-re Jószerével az egész világ arra esküdözik, hogy 2050-re elérik a nettó nulla széndioxid kibocsátást, az éghajlatváltozás visszaszorítása érdekében, de vajon valóban eljuthatnak idáig a meglévő technológiákkal? A Forbes összeállítása egyetlen meghatározó választ talált a kérdésre.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.