Az erőműben fogytán a tárolóhely, mely a folyamatosan beszivárgó szennyezett talajvíz tárolására rendelkezésre áll, a miniszterelnök pedig igyekszik elkerülhetetlenként beállítani a szennyvíz Csendes-óceánba engedését - írta a The Japan Times.
A szakemberek évek óta vitatkoznak arról, hogy hogyan kezeljék a radioaktív vízet Fukusimában, és az eddigi legelfogadottabb tervük szerint
a lehető legnagyobb mértékben megtisztítják a vizet, felhígítják a benne található radioaktív tríciumot, amennyire csak képesek rá, majd pedig mintegy harminc év leforgása alatt, folyamatosan beleengedik az egészet a tengerbe.
Japán kedden felkérte a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséget, hogy végezzenek biztonsági felülvizsgálatot és tegyék közzé álláspontjukat arról, hogy mi történne, ha Tokió úgy döntene, hogy a tengerbe engedik a Fukushima 1. számú atomerőműben felhalmozódott kezelt radioaktív vizet.
"A megtisztított vízzel kapcsolatos feladatot többé már nem lehet félretenni a kormánynak, muszáj politikai döntést hozni erről" - mondta el Hiroshi Kajiyama japán kereskedelmi miniszter szerdán az újságíróknak.
A politikai döntéshozók körein kívül ez a terv még nem túl népszerű, különösen azok között a halászok között nem, akik szerint eladhatatlan lesz a radioaktív vizeken kifogott hal. A fukusimai prefektúra tengeri termékeinek behozatalát már 15 ország és régió utasította el.
Hiroshi Kajiyama ipari miniszter videokonferencián kérte fel Rafael Grossit, a NAÜ-főigazgatóját, hogy az ENSZ nukleáris felügyelete végezzen tudományos és objektív felülvizsgálatot a víz tervezett ártalmatlanítási módszeréről, és nyíltan közölje nézeteit a nemzetközi közösséggel.
Grossi szerint a NAÜ készen áll Japán teljes körű támogatására, mivel meg van győződve az ország elszántságáról a kérdés megoldására, és az ártalmatlanítás végrehajtásának technológiai képessége is adott.
A kérdésben a jövő hét kedden hozhatnak hivatalos döntést és a kormány tervei szerint a tríciumot a nemzetközi normák által megengedett maximális koncentráció 2,5 százalékáig hígítják, mielőtt a tengerbe engednék.
A japán szakemberek szerint ez egyben már azt is jelenti majd, hogy a víz nem lesz veszélyes az emberekre.
(Forrás: Japantimes Kép: Wikipédia)