Japán szerint nincs gond azzal, hogy nukleáris szennyvizet enged a Csendes-óceánba

2023 / 08 / 26 / Bodnár Barna
Japán szerint nincs gond azzal, hogy nukleáris szennyvizet enged a Csendes-óceánba
A 2011-ben megsérült Fukusimai atomerőmű hűtésére használt, több mint egymillió tonnányi tisztított vizet fokozatosan engedik az óceánba. Japán azt állítja, hogy a trícium nevű radioaktív izotópot tartalmazó szennyvíz biztonságos, akár meg is lehetne inni, ezzel azonban nem mindenki ért egyet.

A 2011. március 11-én Japán keleti partjainál bekövetkezett 9.1-es erősségű földrengést követően két cunami hullám okozott jelentős károkat a Fukusimai Daiicsi atomerőműben. Mivel három reaktorban teljes zónaolvadás történt, az üzemeltetők tengervizet kezdtek szivattyúzni az erőműbe, hogy lehűtsék az olvadt fűtőelemeket. A folyamat során keletkező, hatalmas mennyiségű vizet megtisztították és az üzem területén lévő tartályokban tárolták, azonban a japán kormány szerint a hely elfogyott, így nincs más választásuk, mint a víz óceánba bocsátása.

A japán tisztviselők azt állítják, a tisztított víz tökéletesen biztonságos, ennek alátámasztására egyikük, Jaszuhiro Szonoda, a kabinetiroda parlamenti államtitkára meg is ivott egy pohárral abból a folyadékból, amely eredetileg az erőmű 5. és 6. számú reaktorának otthont adó épületből származott.


Jaszuhiro Szonoda, a japán kabinetiroda parlamenti államtitkára iszik egy pohár tisztított vizet, amelyet a fukusimai 1-es erőmű 5-ös és 6-os reaktorainak otthont adó épületek belsejében lévő tárolóból nyertek. (Fotó: Jiji Press/AFP/Getty Images)

Annak ellenére, hogy az ENSZ nukleáris felügyelő szerve, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) többször is alapos felülvizsgálatnak vetette alá a tervet, és a szervezet szakértői is jelen vannak, hogy biztosítsák az előreláthatóan több évtizeden át tartó művelet biztonságos végrehajtását, a Japánnal szomszédos országok aggodalmukat fejezték ki az üggyel kapcsolatban. Egy kínai tisztviselő például az egész emberiség számára nagy kockázatot jelentő eljárásnak nevezte a japánok megoldását, akik szerinte „szennyvízcsatornának” használják a Csendes-óceánt. Május 15-én Dél-Korea ellenzéki vezetője gúnyosan megjegyezte, hogyha a japánok szerint emberi fogyasztásra alkalmas a nukleáris szennyvíz, akkor ivóvízként kellene felhasználniuk ahelyett, hogy az óceánba engedik. Az ügy miatt tiltakozásokra került sor Japánban és a Koreai Köztársaságban is, Kína pedig bejelentette, hogy betiltja a Japánból importált, étkezésre szánt tengeri herkentyűket.

Nem csak a környéken élő nemzetek kritikusak, de az amerikai kutatók is arra figyelmeztetnek, hogy a káros radioaktív izotópokat - más néven radionuklidokat – a tengeri élővilág és az áramlatok az egész Csendes-óceánban elterjeszthetik. Robert Richmond, a Hawaii Egyetem Kewalo Tengeri Laboratóriumának igazgatója, a Csendes-óceáni Szigetek Fórumának tudományos tanácsadója azt mondta, hiba lenne azt hinni, hogy ami Fukusima partjainál az óceánba kerül, az ott is marad. Számos tanulmány bizonyítja, hogy a fukusimai baleset során felszabadult radionuklidok és törmelék rendkívül gyorsan eljutott Kalifornia partjaihoz, amely több mint 8.800 kilométerre van a japán atomkatasztrófa helyszínétől.


A 2023. augusztus 22-én készült felvételen a tartályok láthatóak, amelyekben az erőműből származó kezelt radioaktív vizet tárolják. (Fotó: Getty Images/Kyodo News)

Tavaly decemberben az egyesült államokbeli Tengeri Laboratóriumok Nemzeti Szövetsége, - amelynek több mint száz taglaboratóriuma van - nyilatkozatot adott ki, amelyben ellenezte a japán szennyvízkibocsátási tervet. A szervezet "a megfelelő és pontos tudományos adatok hiányára" hivatkozott, amelyek "alátámasztják Japán biztonságra vonatkozó állítását". A nyilatkozat szerint a kibocsátások veszélyeztethetik "a bolygó legnagyobb összefüggő víztestét, és a benne lévő élővilágot, ezzel pedig érinti a világ halászatának mintegy 70 százalékát is".

Más kutatók szerint nem ilyen komoly a baj, azonban ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem ad okot az aggodalomra a japánok terve. Ken Buesseler, tengeri radiokémikus, a Csendes-óceáni Szigetek Fórumának tanácsadója szerint a távolság és az idő is csökkenti a radioaktivitás szintjét, ami mostanra jóval kisebb, mint a katasztrófa idején volt. A kutató szerint a kibocsátások nem okoznak helyrehozhatatlan károkat a Csendes-óceánban, azonban azt megkérdőjelezi, hogy a szennyvízszűrő rendszer mennyire hatékony a tartályokban lévő összes radioaktív elem eltávolításában. A Tokyo Electric Power Company (TEPCO), az atomerőmű tulajdonosa és üzemeltetője olyan rendszert használ, amely a NAÜ szerint 62 különböző típusú radionuklid izotópot távolít el, kivéve a tríciumot, a hidrogén radioaktív formáját.

Buesseler azt mondta, a szűrőrendszer még "nem bizonyítottan hatékony, és vannak olyan elemek, amelyektől nem tudja megtisztítani a vizet, ilyen például a cézium és a stroncium-90, amely növeli a csontrák és a leukémia kockázatát".

(Borítókép: Getty Images/Kyodo News)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.