Járjuk be a Teremtés Oszlopait a James Webb hihetetlen felvételén!

2022 / 10 / 20 / Felkai Ádám
Járjuk be a Teremtés Oszlopait a James Webb hihetetlen felvételén!
Korábban a Hubble lőtt erről a struktúráról egy elképesztő képet, de a JWST felvétele még annál is sokkal részletesebb.

A NASA James Webb űrteleszkópján a Teremtés Oszlopai nevű komplex struktúra látható, ahol sűrű gáz- és porfelhőkben új csillagok képződnek. A háromdimenziós, „kísértetoszlopok” hideg csillagközi gázból és porból állnak, amelyek időnként félig átlátszónak tűnnek a közeli infravörös fényben – írja a NASA közleménye. A képet teljes felbontásban egyébként innen lehet letölteni.

A Teremtés Oszlopait először a NASA Hubble Űrteleszkópjának képe tette híressé 1995-ben. A mostani kép azonban nem csak látványosabb, de segít a kutatóknak a csillagkeletkezési modelljeik megújításában az újonnan képződött csillagok sokkal pontosabb megszámlálásának és a gáz, valamint a por mennyiségének meghatározásával a régióban. Így egyre jobban megérthetjük, miként keletkeznek ezekben az oszlopszerű felhőkben a csillagok. Lentebb a Hubble és a JWST mostani képének az összehasonlítása látható:

A Hubble látható fényű felvétele a bal oldalon sötétebb oszlopokat mutat, amelyek alulról felfelé emelkednek, és három pontban végződnek. A Webb közeli infravörös képén viszont az oszlopok félig áttetszőek és rozsdavörös színűek. A Hubble az 1995-ös első képét 2014-ben megismételte – ekkor élesebb, szélesebb kép született, ami tehát fentebb a bal oldalon látható. A NASA James Webb Űrteleszkópjának új, közeli infravörös kamerájával (NIRCam) készült felvétel a jobb oldalon már „keresztüllát” a poron ezen a csillagkeletkezési területen. Ennek köszönhető, hogy a JWST képén immár sokkal több vörös csillag jelenik meg, amelyek még mindig formálódnak. Természetesen a valóságban a NIRCam nem lát át teljesen ezeken a felhőkön – mivel nem tárulnak fel nagy kozmikus távolságok az oszlopokon túl, magyarán a képen nem láthatóak távoli galaxisok. A Tejútrendszer korongjának legsűrűbb részén lévő csillagközi közegként ismert áttetsző gáz és por keveréke ugyanis blokkolja a mélyebb univerzum képét.

Az élénkvörös gömbök, amelyek általában diffrakciós tüskékkel rendelkeznek, és az oszlopokon kívül helyezkednek el, jelentik a felvétel lényegét – ezek ugyanis a születőben lévő csillagok: amikor megfelelő tömegű csomók keletkeznek a gáz- és poroszlopokon belül, saját gravitációjuk hatására elkezdenek összeomlani, majd lassan felmelegednek, és végül új csillagokat alkotnak. A hullámos vonalak az oszlopok szélén olyan csillagok kilökődései, amelyek még mindig képződnek a gázban és a porban, ezek a fiatal, épp formálódó csillagok időnként szuperszonikus jeteket lövellnek ki, amelyek olyan anyagfelhőkbe ütköznek, mint ezek a vastag oszlopok. Ez időnként „rezgéseket” is eredményez, amely hullám-mintát képezhet, épp mint a vízen mozgó csónak. A bíbor izzás energiában bővelkedő hidrogénmolekulákból származik, amelyek az említett kilövellésekből, jetekből származnak. A szóban forgó fiatal csillagok a becslések szerint csak néhány százezer évesek.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
A Firefly Aerospace az első magáncég, aminek sikerült saját leszállóegységgel landolni a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.