A Jetson One-t készítő Jetson vállalat 2022-ben kezdett bele a légi járművek gyártásába Lengyelországban, majd áttelepültek Olaszországba, ahol jelenleg a gépek tesztelését végzik. A cég nemrégen megkapta az olasz hatóságoktól azokat a különleges engedélyeket is, amelyek megnyitják az utat számukra a járművek pilóta nélküli, távoli irányítású reptetéséhez, valamint ami lehetőséget ad rá, hogy az ultrakönnyű járművek kategóriájába sorolt Jetson One-t használó pilóták az országban bárhol az ellenőrizetlen légtérben repüljenek a járművekkel.
A gép már ránézésre is valóban pehelysúlyú: mindössze egy alumínium keretből és ülésből áll, valamint nyolc propellerből és súlya a száz kilót sem éri el.
A nyitott struktúra ellenére a Jetson elmondása szerint a gép teljesen biztonságos és az irányítása is könnyű, csak egy joystick segítségére van szükség hozzá. Az eVTOL maximális sebessége a szoftveres korlátozás miatt 102 km/h és egyhuzamban 20 percet tud a levegőben tölteni. Ezen jellemzője és alacsony teherbírása (a pilóta maximum 95 kilogrammot nyomhat) arra predesztinálja, hogy elsősorban szórakozásra alkalmas járművé váljon, nem megfelelő légitaxizásra már csak a zárt kabin hiánya miatt sem, de a Jetsonnak nem is állt szándékában, hogy ilyesféle alkalmazási körökben használja.
A Jetson One-t a cég személyes használatú eszköznek szánja, amivel mindenki számára szeretné elérhetővé tenni az eget és a járművet a “mindenki pilóta” szlogennel hirdetik.
A géppel a legutóbbi videójukban ízelítőt adtak abból, hogy milyen lesz majd, mikor az eVTOL-okkal száguldó emberek egymást előzve és kerülgetve haladnak az égi sztrádákon és hogyan lehet majd az eVTOL-os repülést közös élménnyé avatni magányos utazás helyett. A Jetson One-ok persze városi utcák felett nem repülhetnek, ezért nyílt téren tesztelték a formációban repülést, első körben két pilótával. A gyártó egyelőre a városok repülő autókkal vagy ahhoz hasonló járművekkel való benépesítése helyett az eVTOL-ok rendeltetési körét a különféle missziókban való segítésben látja, ahol a kis méretű és gyorsan manőverező járművek hasznos szerepet tölthetnek be.
A cégnek azonban vannak ötletei a sci-fibe illő jövőkép megvalósítására is: tavaly augusztusban bemutatták saját robotkutyájukat, Jetson Astrót, amelyet a Boston Dynamics Spotjából alakítottak ki és aminek feladata egy szép napon az lesz, hogy ellenőrizze a Jetson One-ok állapotát indulás előtt és biztonságos távolságban tartsa a közelben járókat a gépektől felszállás idején. Az eVTOL-okat a cég már évek óta gyártja és értékesíti, olyan sikerrel, hogy a 2024-re és 2025-re elkészülő készletek már elkeltek, jelenleg az előrendeléseket 2026-ra veszik fel. Egy-egy gép körülbelül 47 millió forintba kerül, amiből előre 2,9 milliót kell letenni vissza nem térítendő előlegként.
(Fotó: Jetson)