Jó hír: nagyon erős az emberi szervezet immunválasza a koronavírusra!

2020 / 05 / 16 / Felkai Ádám
Jó hír: nagyon erős az emberi szervezet immunválasza a koronavírusra!
A fertőzés nagyon erős immunválaszt provokál, ami nem csak azért jó hír, mert ezek szerint akik átestek a betegségen, védettek lesznek, de bizakodásra ad okot az oltás fejlesztése szempontjából is. Sőt a pandémia lefolyását is segíthetnek megjósolni a mostani eredmények.

Az immunválaszt vizsgáló tanulmányt a kaliforniai La Jolla Immunológiai Intézet végezte, és több nagyon fontos kérdésre is választ talált a jelenlegi járvánnyal kapcsolatban.

Akár az oltás kifejlesztését vizsgáljuk, akár a pandémia lefolyását, akadt eddig egy ismeretlen az egyenletben: fogalmunk sem volt arról, hogy a fertőzés után biztosan immúnis lesz-e valaki a vírusra. A homályt az ügyben az sem oszlatta el, hogy rendre jelentek meg beszámolók újrafertőződésekről, igaz ezeket a szakemberek jellemzően tesztelési hibák eredményeinek tartották.

A másik, ritkábban előkerülő, de esszenciális kérdés az, hogy a közönséges megfázást okozó koronavírusok okozta fertőzés(ek) nyújthatnak-e valamiféle immunitást a SARS-CoV-2-re.

A mostani vizsgálat pedig éppen ezekben az ügyekben kezdi beszínezni a fehér foltokat, egyben első ízben szolgál sejtimmunológiai adattal arra nézvést, hogy a fizikai távolságtartás kapcsán pontosan milyen intézkedéseket érdemes meghozni.

Az első nagyon jó hír, hogy a 20 főn elvégzett vizsgálat alapján a szervezet „robusztus” immunválaszt ad a koronavírusra, és a gyógyultak immunrendszere később is képes azonosítani a SARS-CoV-2-t, méghozzá többféle módon is.

Ennek következménye pedig, hogy mivel az immunizáció működik, ezért elméletileg lehetséges a betegség ellen oltással harcolni. Az oltás ugyanis mesterséges úton „tanítja meg” a szervezetnek, miként ismerje fel a vírust, hogy a fertőzést hatékonyan, komolyabb tünetek megjelenése nélkül tudja leküzdeni.

A kutatást vezető orvos nyilatkozata szerint ha gyenge immunválaszt találtak volna, akkor kezdhetnénk aggódni. Az eredmények azonban nagyon erős T-sejtes választ találtak a vírus tüskéjében található fehérjére. Ezt a fehérjét venné célba amúgy a jelenleg fejlesztés alatt álló oltások zöme is.

A T-sejtes válasz ráadásul a vírus egyéb fehérjéire is kialakul.

A vizsgálathoz kifejezetten olyan személyeket választottak, akik enyhe tünetekkel gyógyultak fel a betegségből, és nem szorultak kórházi ellátásra, mivel a kutatók a vírus által kiváltott, normális immunválaszt szerették volna vizsgálni.

A tudósok azt találták, hogy az összes COVID-19 páciens szervezete erős, CD4 glikoproteint hordozó, helper (segítő) T-sejtes immunválaszt produkál. A helper T-sejt vagy T-limfocita segít az antitesttermelésben, és a többi fehérvérsejtnek úgy általában az immunológiai feladataikban (innen ered a neve is).

A vizsgálat megállapította azt is, hogy majd' minden páciens rendelkezett a vírusspecifikus CD8 glikoproteint hordozó killer (gyilkos) T-limfocitával is. A killer T-sejtek pusztítják el a vírussal fertőzött sejteket a szervezetben.

Az analízis tehát arra jutott, hogy a vírus ezekben az esetekben egy tipikus lefolyású és hatásos immunválaszt indított be.

A mostani eredmények nem csak önmagukban fontosak, hanem egyben alapul is szolgálnak további vizsgálatoknak. A normális immunválasz megismerése után el lehet kezdeni kutatni, hogy eltér-e, és ha igen, pontosan miként tér el az enyhébb vagy tünetmentes páciensek immunválasza azokétól, akik kórházi ellátásra szorultak.


Killer T-sejtek esnek neki egy daganatos sejtnek (középső)

Ráadásul a normális immunválasz lefolyásának a megállapítása segíthet meghatározni, hogy egy oltás hatásos-e, hiszen immár van mihez hasonlítani a kísérleti vakcina által kiváltott folyamatot.

A tudósok azt is megvizsgálták, hogy a T-sejtes válasz miként működik a 2015 és 2018 között levett vérmintákban, tehát olyan mintákban, amelyeket azelőtt gyűjtöttek be, hogy a SARS-CoV-2 megjelent volna.

Érdekes eredmény, hogy több ilyen mintában is egyértelmű reakció indult be a SARS-CoV-2-vel szemben, noha az alany, akitől a vér származik, biztosan nem találkozhatott ezzel a koronavírussal.

Ugyanakkor a meghűlést okozó négy koronavírus közül legalább hárommal a többség már találkozott az életében. Az egyelőre nem teljesen egyértelmű, hogy a meghűlést okozó koronavírusokkal szemben felépülhetett-e olyan védettség, amely legalább valamilyen mértékben védi az illetőt a SARS-CoV-2-vel szemben, de ha így lenne, az magyarázhatná, hogy miért annyira radikálisan más a betegség lefolyása különböző páciensek, sőt különböző régiók között.

A fenti kérdés vizsgálata pedig kiemelten fontos, amennyiben ugyanis létezik valamilyen keresztreakció a különböző koronavírusok között, az segíthet a járványkutatóknak meghatározni azt is, hogy különböző helyeken mennyire lesz súlyos a járvány lefolyása az elkövetkező hónapokban.

(Kép: Wikipedia, Pixabay)


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Vért könnyezett Vlad Tepes havasalföldi fejedelem, azaz Karóbahúzó Vlad
Vért könnyezett Vlad Tepes havasalföldi fejedelem, azaz Karóbahúzó Vlad
Évszázadok távlatából még mindig sok érdekes részletre derül fény a kegyetlenségéről ismert uralkodóról, akinek kedvenc kivégzési módszere a karóbahúzás volt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.