Jó nagy kettős-krátert ütött a Holdon egy kínai rakéta és a titokzatos szállítmánya

2023 / 11 / 23 / Felkai Ádám
Jó nagy kettős-krátert ütött a Holdon egy kínai rakéta és a titokzatos szállítmánya
Az Arizonai Egyetem kutatói szerint egy kínai Hosszú Menetelés 3C rakétatest csapódott a Holdba a 2014-es Csang-o–5-T1 küldetést követően, amely egy titkos hasznos terhet is hordozott, és a kettő együtt a Hold túlsó oldalán egy kettős krátert hozott létre.

Az Arizonai Egyetem kutatói nemrég közzétett tanulmánya fényt derített egy titokzatos, frissen keletkezett kettős kráterre a Hold túlsó oldalán – számol be róla a Science Alert. Mivel sokáig nem tudták, pontosabban csak találgatások léteztek azzal kapcsolatban, hogy mi okozhatta a friss becsapódási helyeket (a SpaceX gyorsítórakétája is felmerült “bűnösként”), így mondhatjuk, hogy a rejtély végre kiderült. Vagy legalábbis többé-kevésbé kiderült. A kettőből az egyik krátert ugyanis egy ismeretlen teherszállítmány okozta, amely a Hosszú Meneteléssel együtt csapódott be.

A Csang-o–5 a Kínai Népköztársaság ötödik holdszondája, amely része a Csang-o-programnak. Az űreszköz fő feladata a Hold felszínére való leszállás, kőzetminták begyűjtése, majd ezek visszaszállítása a Föld körüli pályára. A szonda eredetileg 2017-re tervezett indítása a CZ-5 (Hosszú Menetelés–5) rakéta problémái miatt először 2019-re, majd 2020 novemberére tolódott.

A program előzetes tesztjei viszont már 2014-ben megkezdődtek a Csang-o–5-T1 űreszközzel, amit 2014. október 23-án bocsátottak fel – a Holdba csapódott rakéta az ismeretlen szállítmányával együtt tehát ebből a programból származott. A szonda egyébként a Hold körül keringett, de nem szállt le, és végül sikeresen visszatért a Földre: a leszállóegysége sikeresen ért földet Belső-Mongóliában 2014. október 31-én.

Az orbitális egység eközben az L2 Lagrange-pontba állt át, majd a Hold körüli keringési pályára került. Itt tesztelte a Csang-o–5 program különböző elemeit és készített képeket a tervezett leszállási helyről.

A Tanner Campbell repülőgép-mérnök által vezetett vizsgálat során derült ki, hogy a Holdba tehát ezen programból származó Hosszú Menetelés–3 csapódott be. Ekkor derült fény a rejtélyes hasznos teherre, mint a második krátert okozó objektumra. A kutatók a WE0913A kódnevű objektumot a Catalina Sky Survey 2015. márciusi felfedezésétől a Holddal való tavalyi ütközésig követték nyomon. Az egyedülálló kettős kráter viszont sok kérdést vet fel az említett hasznos teherrel kapcsolatban: a kráterek alapján ugyanis a két objektum – tehát a rakéta és a szállítmánya – becsapódása közel függőleges volt, a tömegük pedig nagyjából megegyezett.

A tanulmány az objektumnak a közvetlenül az ütközés előtt megfigyelt mozgását és az általa visszavert fény változását vizsgálta. Ez alapján a rakéta forgása bukdácsoló mozgásra utal, míg az egyik oldalon az ismeretlen objektum tömege afféle ellensúlyként működött.

A Kínai Nemzeti Űrhivatal (CNSA) nem nyilatkozik az említett hasznos teherről, sőt azt is tagadják, hogy a krátert az ő eszközük hozta volna létre. Campbell szerint igencsak kérdéses ezek után, hogy valaha is megtudjuk, a rakétával együtt pontosan mi csapódhatott a Holdba.

(Kép: NASA/GSFC/Arizona State University)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Az új modellt ráadásul tesztelni is lehet, nem pusztán spekuláció.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.