Az Université de Sherbrooke kutatócsoportja, az Exonetik Inc. egy csoportjának támogatásával, felcsatolható, viselhető robotkart hozott létre, amely többlet funkcionalitással járul hozzá a hétköznapi, általános emberi feladatok elvégzéséhez. A kutatók az IEEE Spectrumban megjelent tanulmányban számolnak be a robotkarról, képességeiről és a funkcionalitás bővítésének terveiről.
Tudományosan kategorizálva a fejlesztést a plusz karként működő automatikus robotkészülék olyan típus, amely funkcionalitást ad a meglévő rendszerhez. Ebben az esetben a kanadai csapat harmadik kart, és három ujjú kezet társított egy emberi alanyhoz.
A robotkar alsó részét a felhasználó derekához és csípőjéhez rögzítik, a robotkar pedig innen nyúlik ki és látja el funkcióit, amikor a felhasználó saját tevékenységeit végzi. A kart magnetoreológiai tengelykapcsolók és hidrosztatikus erőátvitel mozgatja, ezáltal három fokozatú működést biztosítva. A súlya négy kilogramm, főképp mivel vezetékes úton csatlakoztatott tápellátása és vezérlése a földön marad. A vezérlést egy második személy végezheti, aki a közelben áll. A jövőbeli tervek félautomata működtetést ígérnek.
A robotkart úgy tervezték, hogy demonstrálja egy plusz eszköz lehetőségét, amely különféle tevékenységekben segítheti a viselőjét. A demonstráció során mesterséges almákat szedtek vele fáról, lefestették egy szoba falát, kéziszerszámokat pakoltak ide-oda. Az erődemonstráció során a robotkar lyukat ütött egy falba az “öklével”.
A robot készítőinek jövőbeli tervei között szerepel bizonyos fokú MI-vezérlés biztosítása annak érdekében, hogy a kar megtanulja elvégezni a felhasználó által végzett tevékenységeket, ezzel elkerülve a távvezérlés és egy második személy jelenlétének szükségességét. A csapat azt is tervezi, hogy könnyű akkumulátort csatlakoztat a rendszerhez, hogy kiküszöböljék a rögzített áramforrást.
(Képek: Pixabay)