A világ legöregebb szárazföldi állata idén ünnepli a 190. születésnapját

2022 / 01 / 23 / Bobák Áron
A világ legöregebb szárazföldi állata idén ünnepli a 190. születésnapját
Jonathan, a teknős, alig tíz évvel később született, mint Petőfi Sándor, de még ma is találkozhat vele bárki, aki Szent Ilona szigete felé jár.

Bár a zoológusok rendszerint 1832-re teszik Jonathan születési idejét, azt gyorsan meg kell jegyeznünk, hogy ez egy erősen hozzávetőlege szám, amit indirekt módon vezettek le. Ami biztos, hogy a seychelle-szigeteki óriásteknős (Aldabrachelys gigantea hololissa) 1882-ben érkezett meg a brit gyarmatra, 122 centiméteres hosszával ekkor pedig már "teljesen kifejlettnek" számított, ami azt jelenti, hogy minimum ötven évesnek kellett lennie. A sziget hivatalos honlapja a teknős életkora körüli bizonytalanságot így zárja rövidre: "a teknősök nem viselnek gyártási számot, a sziget kormányának pedig fontosabb dolgai is vannak, mint a teknősök miatt aggódni, így a valódi életkorát egyedül ő tudja. Ő viszont nem mondja meg".

Vannak ugyanakkor arra utaló jelek, hogy Jonathan akár sokkal idősebb is lehet a becsült koránál. Henry Lionel Gallwey (későbbi nevén Henry Galway), aki 1910-ig látta el a sziget kormányzói tisztségét, 1941-es visszaemlékezésében arról számolt be, hogy amikor megbízatása véget ért, a szigeten két teknős élt, akiket egy hajóskapitány vitt Szent Ilonára még 1776-ban. "Az egyik meghalt néhány éve, de azt hiszem, hogy a másik még minidg él" - írja Galway, márpedig ha hinni lehet a brit királyi hadsereg alezredesének, akkor Jonathan mostanra akár 246 évnél is idősebb lehet. A honlap készítői szerint ugyanakkor ez elég valószínűtlen, és a kormányzó minden bizonnyal vagy rosszul emlékezett, vagy félretájékoztatták.

Hogy egyáltalán élhet-e egy teknős ilyen hosszú ideig, arról szintén nem állnak rendelkezésre megbízható infromációk. A seychelle-szigeteki óriásteknős várható élettartama a sziget állatorvosa, Joe Hollins szerint nagyjából 150 év, ugyanakkor nem ritka, hogy bizonyos teknősök ennél hosszabb életkort is megérjenek. A Gunniess Rekordok Könyve eddig az 1966-ban elpusztult sugarasteknőst, Tu'i Malilát tartotta számon a leghosszabb kort megért teknősként, amit állítólag még maga James Cook ajándékozott a tongai királyi családnak. Az ő rekordját éppen idén döntötte meg Jonathan, ugyanakkor nem megerősített forrásokból lehet hallani ennél jóval idősebb kort megért teknősökről is: az Adwaita névre hallgató aldabrai óriásteknős például állítólag 255 éves korában pusztult el az indiai Alipore vadasprakban 2006-ban, ám az állat korát sohasem sikerült igazolni.

Nem meglepő, hogy Jonathannal kapcsolatban még olyan legendák is keringenek, hogy találkozott Napóleonnal is, aki utolsó éveit éppen Szent Ilona szigetén töltötte száműzetésben. Ez a pletyka viszont szinte biztosan nem igaz, hiszen az egykori francia uralkodó már 1821-ben, Jonathan születése előtt jó 11 évvel elhunyt, miközben a teknős csak évtizedekkel később érkezett meg a szigetre.


Jonathan (balra) egy másik óriásteknőssel 1886 környékén (Fotó: Wikimedia Commons)

Jonathan rendkívüli életkora a tudóstársadalom figyelmét is felkeltette. A Vanderbilt Egyetem Egészségügyi Központja néhány éve még DNS-mintákat is kért a helyi állatorvostól abban a reményben, hogy Jonathan génjeinek a tanulmányozása közelebb viheti az orvostudományt a rák ellenszerének a megtalálásához. Ahogy azt a vizsgálatok kimutatták, a teknősök sejtjei nem mutálódnak úgy, mint az emberé vagy más állatoké, éppen emiatt nem képesek roncsolódni sem, ami a rák kialakulásához vezethene. Jonathan rendkívüli korát egyes természettudósok az ázsiai gázlónak tudják be, amit több országban népi életelixírként tartanak számon, és Szent Ilona szigetén is megtalálható, ugyanakkor ezeknek a feltevéseknek nincs tudományos alapja.

Bármi is legyen hosszú életének titka, a rekorder teknős a legfrissebb információk szerint remek formában van - legalábbis a korához képest. Bár Jonathan a szükrehályog miatt már nem lát és évekkel ezelőtt a szaglását is elvesztette, így kézből kell etetni, de a sziget állatorvosa szerint amikor ételről van szó, még ma is egészen robbanékony tud lenni: a sebessége akár az egy-másfél kilométer/órát is elérheti. Jonathan jelenleg három másik teknőssel osztozik a kormányzói birtokon, akik közül kettő, Emma és David még 1969-ben kerültek a szigetre, hogy enyhítsék az egyre elviselhetetlenebb szokásokat kialakító Jonathan magányát (egy korabeli cikk szerint a teknős ezekben az időkben kifejezetten zavarta a krokettjátékosokat, mivel szeretett ráülni a labdákra).

A negyedik teknőst, Frederik(a)-t 1991-ben hozták a szigetre kifejezetten Jonathan párjának, azonban az állatról később kiderült, hogy hímnemű. A hírek szerint Jonathannak ez nem okozott gondot, aki általános vélekedés szerint amúgy is steril, ugyanis hosszú élete során még sosem nemzett utódokat. A teknősnek egyébként az életkorához képest a neve is újdonság, ugyanis az állatot csak jó száz évvel a születése után, az 1930-as években nevezte el Szent Ilona akkori kormányzója, Sir Spencer Davis, akiről a sziget honlapja csak annyit ír, hogy "nagyjából ez volt az egyetlen hozzájárulása a sziget fejlődéséhez".

Jonathan mára kisebb turistaszenzációvá vált az Atlanti-óceán közepén fekvő szigeten, a speciális diétás étrendjének köszönhetően pedig jó esélye van rá, hogy még hosszú évekig fogja öregbíteni a hírnevét. Aki a Szent Ilona-sziget felé jár, az Ültetvényes Ház környékén elkaphatja egy fotóra, azonban a helyi hatóságok kifejezetten kérik a látogatókat, hogy óvatosan közelítsék meg Jonathant, mert elég ijedős.

(A cikk elkészítéséhez felhasznált fontosabb források: Saint Helena Island, Snopes.com, Wikipedia, Fotó: Governor Lisa Phillips, Saint Helene Island Info)

Fekete vagy fehér csíkosak a zebrák? Az útburkolati jelek esetében ez nem kérdés, viszont annál nehezebb dió, ha az Afrikában őshonos, jellegzetes csíkokkal ellátott állatra gondolunk.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
Olyan sejtből nyerték ki a gént, amely ősibb, mint maga az állati élet a Földön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.