Az emberiséget foglalkoztató legnagyobb kérdések megválaszolására indul misszió az űrbe

2023 / 04 / 14 / Bobák Zsófia
Az emberiséget foglalkoztató legnagyobb kérdések megválaszolására indul misszió az űrbe
A Cosmic Vision programjának első L-osztályú küldetése hamarosan elstartol, magyar szakemberek által készített berendezések segítségével.

Az Európai Űrügynökség Cosmic Vision programjának célkitűzése, hogy segítsen négy nagy kérdés megválaszolásában, amelyek régóta foglalkoztatják a csillagászokat, illetve az egész emberiséget:

  • Milyen feltételek szükségek a bolygók formálódásásához és az élet megjelenéséhez?
  • Hogyan működik a Naprendszer?
  • Melyek az univerzum legalapvetőbb fizikai törvényei?
  • Hogyan alakult ki az univerzum és miből áll?

A csillagászati megfigyeléseket a Naprendszer objektumainak helyszíni, alaposabb feltérképezése segítheti, amelyeket szondák és robotok által valósítanak meg az űrügynökségek, de egy-egy misszió előkészítése nem könnyű feladat, a galaxis távolabbi régiónak eléréséhez ugyanis sok évtizeddel előre kell tervezni és a földivel összehasonlítva jóval extrémebb körülményeknek, például sugárzásnak, ellenálló berendezéseket fejleszteni.

A Cosmic Vision 2015-2025 küldetéseinek első nagyszabású missziója a JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) is a hosszú távú missziók közé tartozik: az űrprogramot már egy évtizede, 2012-ben válogatták be a Cosmic Vision projektjei közé és azóta zajlik a kereskedelmi partnerek kiválasztása, a szonda tervezése, a tudományos berendezések készítése és integrálása és az űreszköz tesztelése. A misszió az eredeti tervek szerint 2022 májusában vette volna kezdetét, de végül 2023. április 13-át jelölték ki az indítás időpontjának, amelynek élő közvetítését a Wigner Fizikai Kutatóközpont szakembereivel együtt kísértük volna figyelemmel, azonban a startot elhalasztották a nem megfelelő időjárási viszonyok és a villámlás kockázata miatt. A kutatóktól azonban többet is megtudhattunk a JUICE eszközeinek magyar fejlesztéseiről a 13-án tartott előadások során.

A JUICE szonda célpontja a Jupiternek és holdjainak környéke, amelyeket legalább három éven keresztül térképez majd fel, miközben rekordszámú alkalommal, 35-ször repül majd el a holdak mellett - ebből 12-szer a Ganümédész, 21-szer a Kallisztó, 2-szer az Europa mellett. Ahogy azt Dr. Szalai Sándor, a Wigner FK professzor emeritusa és Dr. Bebesi Zsófia, a kutatóközpont tudományos főmunkatársa elmondták, az Europát azért közelíti meg ilyen óvatosan a szonda, mert az égitestet a Jupiternek köszönhetően rendkívül erős sugárzás éri, naponta körülbelül 5.4 Sv, ami könnyen a vesztét okozhatja a közelébe kerülő elektronikus műszereknek és kikezdheti az űreszköz anyagait. A gázóriás legalább 92 holdat tudhat magáénak (ennyit fedeztek fel eddig a csillagászok), de ezek közül a Cosmic Vision kérdéseinek megválaszolása szempontjából a legérdekesebbnek a jeges holdak három legnagyobbika: a Europa, a Ganümédész és a Kallisztó ígérkezik, ezért a szonda ezeket fogja vizsgálni tíz tudományos műszerével.

A berendezések között több is található, amelyet magyar részvétellel készítettek el: a PEP (Particle Environment Package), a J-MAG magnetométer és a PRIDE (Planetary Radio Interferometer & Doppler Experiment).

  • A PEP részecskedetektor egy több részből álló plazmafizikai műszeregyüttes, amelynek PEP-Hi és PEP-Lo egységeit külön fejlesztették, előbbit amerikai, utóbbit európai mérnökök és a magyar szakértők utóbbinak alacsony feszültségű tápegységeit készítették el. A műszeregyüttes összességében a tervezett nyolc helyett végül hat szenzort tartalmaz: Szalai Sándor elmondása szerint az utolsó pillanatban történő változtatások a berendezés struktúráját illetően nem könnyítették meg a munkát, amely több országból származó kutatók együttműködésben készült. A PEP magyar építésű tápegységeinek, a NU_DCC-nek és a JDC_DCC-nek a feladata, hogy négy szenzor (elektron- és iondetektor, semlegesatom-analizátor és két ion-tömegspektrométer) és két DPU (adatfeldolgozó egység) áramellátását biztosítsa. A detektor fontos feladatot kap a misszió során: ezzel gyűjtik az adatokat többek között a Jupiter magnetoszférájáról, a magnetoszféra plazmájának és a holdak felszínéről induló részecskéknek az interakciójáról, az ionok és elektronok eloszlásáról a Jupiter környezetében és a holdak exoszférájának összetételéről.
  • A J-MAG (JUICE-Magnetometer) magnetométert a londoni Imperial College vezetésével készítették el Magyarország, Ausztria és Németország közreműködésével. A berendezés szintén a Jupiter környezetének mágneses terével kapcsolatos méréseket végez majd, beleértve a Ganümédész magnetoszféráját is, ami az egyetlen olyan ismert hold a Naprendszerben, amely saját mágneses térrel rendelkezik. A J-MAG-hoz a Wigner FK kutatói állítottak össze olyan adatbázist, amivel a fedélzeti szoftver működését lehet validálni, az SGF Kft. pedig a tesztelésekhez szükséges berendezést, az úgynevezett EGSE (Electrical Ground Support Equipment) egységet biztosította.
  • A PRIDE kísérlet (Planetary Radio Interferometer & Doppler Experiment ) annyiban tér el az előző két berendezéssel végzett mérésektől, hogy nem tartozik hozzá saját, külön, dedikált műszer, hanem egy eleve a szonda részét képező eszközt használnak fel majd a kivitelezésére: a JUICE kapcsolattartásra szolgáló antennáját alkalmazzák ahhoz, hogy a szonda pontos helyzetét és sebességét meghatározzák. Ahogy azt Frey Sándor csillagász, a CSFK Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézetének tudományos főmunkatársa írta, a PRIDE-nak ugyan a fedélzeten nincs saját műszere, de a Földön annál több berendezéssel segítik a munkáját a kísérlet ugyanis rádiócsillagászati teleszkópok globális hálózatait használja. "A mérések célja az űrszonda égi helyzetének rendkívül pontos meghatározása a háttérben, jellemzően több milliárd fényévnyi távolságban lévő aktív galaxismagok (kvazárok) pozíciójához viszonyítva."

A PEP berendezés magyar fejlesztésű része (Kép: Wigner Fizikai Kutatóközpont)

A JUICE misszió kiemelt célja a gázóriás speciális magnetoszférájának tanulmányozásán túl a földön kívüli élet kialakulásához szükséges feltételek feltérképezése, amihez a jeges holdak különösen ideális terepet biztosítanak a kutatások szerint. Ezeknek az égitesteknek a jégpáncélja alatt ugyanis valószínűsíthetően mély óceánok rejlenek, amelyeknek kiterjedése jóval nagyobb a földi óceánokénál is és az alattuk lévő kőzetekből származó anyagok, a víz jelenlétével együtt, alapot adhatnak a mikrobiális élet kialakulásának lehetőségéhez.

A Wigner FK munkatársainak, Dr. Németh Zoltánnak és Dr. Bebesi Zsófiának előadásából kiderült, hogy mi okozhatja a hatalmas óceánok megjelenését a Jupiter kísérőin: az árapály-fűtés jelensége, ami elegendő hőt generál ahhoz, hogy megolvassza a jégréteg belső részét (az IO holdon pedig ez felelhet a magma kialakulásáért). A több tíz kilométeres felső fagyott rész alatt így akár száz kilométer mély folyékony víz lehet és alatta a szilárd kőzetréteg. Az árapály-fűtés részben a Jupiter hatásának, részben a holdak egymással való interakciójának eredménye, amelyek keringés közben az egymásra ható gravitációs erők okozta rezonancia miatt alakulnak ki.

A JUICE misszió indulása után a szonda nyolc évig utazik a Jupiterhez: a hosszú út oka, hogy az űreszköznek el kell repülnie a Hold, a Vénusz és több alkalommal a Föld mellett, hogy elérje a körülbelül 715 millió kilometerre keringő Jupitert. A repülési idő ezzel a stratégiával ugyan rendkívül hosszúra nyúlik, de égitestek gravitációs erejének hatása fokozatosan növeli a szonda sebességét, így az a limitált mennyiségű üzemanyagával is képes lesz a küldetés kivitelezésére. Később, valamikor 2035-ben, a misszió utolsó szakaszában a JUICE lesz az első olyan űreszköz, ami pályára áll egy olyan hold körül, ami nem a Föld kísérője. A Ganümédész a Naprendszer legnagyobb holdja, méretében megelőzi a Merkúrt is és különleges magnetoszférája, valamint rejtett óceánja kiemelkedően érdekes célponttá teszi a kutatások során.

Az ESA a szondát az Ariane-5 rakétával Francia-Guyana-ból indítja a tervek szerint a mai napon, magyar idő szerint 14 óra 14 perckor. A közvetítés 13 óra 45 perckor kezdődik az űrügynökség Web TV-jén, illetve YouTube csatornáján.

(Fotó: ESA/ATG medialab, Wigner Fizikai Kutatóközpont, MPS/ESA/NASA, Getty Images/Mark Garlick/Science Photo Library)

Elindult az európai űrszonda, hogy élet után kutasson a Jupiter holdjain A JUICE az Európa, a Callisto és a Ganümédész fagyos, jéggel borított holdakat fogja vizsgálni, mert korábbi megfigyelő küldetések bizonyítékokat találtak arra, hogy felszínük alatt hatalmas óceánok lehetnek, amelyek vizében akár élet is kialakulhatott.


Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt
Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt
A gyors intergalaktikus utazás a DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) adatai alapján készült.
A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A SpaceX űrhajójának hatodik tesztje nem a várakozások szerint alakult, a Mechazillát ez alkalommal nem tudták használni a visszatérő űreszköz landolása során.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.