Karácsonykor a Holdra szálláshoz hasonló jelentőségű esemény történt – csak a Napon

2024 / 12 / 25 / Felkai Ádám
Karácsonykor a Holdra szálláshoz hasonló jelentőségű esemény történt – csak a Napon
A NASA Parker szondája tegnap olyan közel repült a Naphoz, mint eddig egyetlen ember alkotta szerkezet sem. Egyelőre kérdés, hogy túlélte-e.

A NASA Parker napszondája történelmi teljesítményt ért el karácsonykor: közelebb merészkedett a Naphoz, mint korábban bármely űrszonda. December 24-én 12:53-kor magyarországi idő szerint (CET) a szonda körülbelül 6,1 millió kilométerre közelítette meg a Nap felszínét – ami nagyjából tízszer közelebb van, mint a Merkúr pályája –, és elérte a körülbelül 690 ezer kilométer/órás rekord gyorsaságot. Ez olyan sebességet jelent, hogy a Tokió-Washington D.C. távolságot is kevesebb mint egy perc alatt tehetnénk meg vele – írja a Live Science.

“Jelenleg a Parker Solar Probe elérte azt, amire a küldetést terveztük”

– mondta Nicola Fox, a NASA Tudományos Missziói Igazgatóságának a munkatársa egy december 24-én közzétett videóban.

„Ez csak egy teljes „Hurrá! Egy pillanat alatt megcsináltuk.”

Az ennyire közeli megközelítés során tapasztalható intenzív napsugárzás miatt a küldetés irányítója nem tudott kommunikálni a Parkerrel az elrepülés során. Nour Rawafi, a szonda projekt tudósa szerint a csapat várhatóan december 27-én a hajnali órákban kaphat a legkorábban olyan jelzést, amely megerősíti a szonda állapotát. A találkozás során gyűjtött képeknek január elején kell megérkezniük, a tudományos adatok továbbítása pedig még abban a hónapban megkezdődik.

“Ember által készített tárgy még soha nem jutott el ilyen közel egy csillaghoz, így a Parker valóban feltérképezetlen területekről fog adatokat szerezni”

– tette hozzá Nick Pinkine, az Applied Physics Laboratory missziós műveleti menedzsere.

A 2018-ban fellőtt Parker célja, hogy megfejtse a Nappal kapcsolatos régóta fennálló rejtélyeket, például azt, hogy miért melegszik fel a korona annál jobban, minél távolabb található a napfelszíntől, és mi gyorsítja fel a töltött részecskéket a fényhez közeli sebességre. Az 1371 Celsius-fokra becsült hőmérséklet miatt az űrszonda 11,4 centiméter vastag szén-kompozit hőpajzsát úgy tervezték, hogy a műszereit megközelítőleg szobahőmérsékleten tartsa. A mérnökök egyébként úgy kalkulálnak, hogy a Parker valószínűleg ebben a távolságban valamivel alacsonyabb felületi hőmérséklettel, körülbelül 982 Celsius-fokkal találkozhatott.

A mostani, történelmi átrepülés során a tudósok szerint esélyes, hogy az űrszonda átsuhant a nap forró plazmafolyamain, és esetleg napkitöréseket is megfigyelhetett, amelyek káprázatos aurórákat hoznak létre a Földön, de viszont megzavarhatják a globális kommunikációt is.

“A Nap más dolgokat csinál, mint amikor a szondát kilőttük”

– jegyezte meg Nicholeen Viall, Parker WISPR műszerének társkutatója.

“Ez nagyon klassz, mert (a Nap) különböző típusú napszeleket és napviharokat kelt.”

A Parker még a küldetés előtt szokatlan képeket is készített az elhaladó üstökösökről, és tanulmányozta a Vénusz felszínét. Most viszont, ettől a történelmi találkozástól a kutatók egyenesen azt várják, hogy a frissen nyert adatok az elkövetkező években átalakítják a rendszerünk csillagáról alkotott képünket.

(Kép: Illusztráció a Parker Solar Probe-ról, amint minden eddiginél közelebb suhan el a Nap mellett, forrás: NASA/JHUAPL)


Fedezze fel a teljesen elektromos Porsche Macant! Tegye egyedivé, konfiguráljon most!
Legyen szó városi használatról vagy ingázásról, a teljesen elektromos Macan elemében van mindenhol, különösen, ha az egyéniség is számít. Az új modell mindenhol hirdeti a megújulás diadalát.
Ha fotós csúcstelefont keresel, a Xiaomi 15 sorozatnál ne keress tovább!
Ha fotós csúcstelefont keresel, a Xiaomi 15 sorozatnál ne keress tovább!
Legújabb modelljeivel egyenesen a csúcskategória élét vette célba a Xiaomi, a Leica kamerás Xiaomi 15 Ultra ugyanis új szintre emeli a telefonos fotózást és videózást, a kompakt Xiaomi 15 pedig még jobb áron adja egy csúcskészülék tudását.
„Ez a futás nemcsak a testünknek, a lelkünknek is jót tesz!” – Dupla körös futásokkal és kibővült charity programmal jön az NN Ultrabalaton
„Ez a futás nemcsak a testünknek, a lelkünknek is jót tesz!” – Dupla körös futásokkal és kibővült charity programmal jön az NN Ultrabalaton
Rendhagyó formában érkezik a közkedvelt futóverseny, még több jótékony célt támogat meg a BioTechUSA NN Ultrabalaton Charity keretében.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.