A The Verge-ön olvasható hír szerint az emailekből, iMessage-üzenetváltásokból és WhatsApp csetekből látszik, hogy a cég "miniszterelnököknél, elnököknél, milliárdosoknál, oligarcháknál és médiamoguloknál" kilincselt, hogy befolyást szerezzen. Emmanuel Macron francia elnök egyenesen azt mondta Travis Kalanick alapítónak és akkori vezérigazgatónak, hogy el tudja intézni, hogy számukra kedvező törvényeket hozzanak, de Neelie Kroes médiaügyekért felelős uniós biztos is lobbizott félhivatalosan a cég érdekében. A dokumentumok magyarországi vonatkozásairól a Direkt36 és a Telex írt; a cikkből kiderül, hogy hogyan próbáltak kapcsolatot létesíteni Seszták Miklós közlekedésért felelős miniszterrel. A céget övező botrányokkal kapcsolatban az Uber akkori kommunikációs vezetője kollegáinak megjegyezte:
"Néha azért vannak gondjaink, mert, hát, kib*szottul illegálisak vagyunk".
Mostanra az is kiderült, hogy kitől kapta a Guardian és az Oknyomozó Újságírók Konzorciuma (ICIJ) a dokumentumokat. Mark MacGann felelt az Uber szabályozási ügyeiért Európában, a Közel-Keleten és Észak-Afrikában, 2014 és 2016 között, így nem meglepő, hogy hozzáfért ennyire bizalmas információkhoz. Egy interjúban úgy nyilatkozott, hogy ő beszélt a kormányokkal, a médiával, a szabályozókkal, hogy elhitesse velük, hogy "a sofőrök jobban járnak", és a cégnél "új lehetőségeket teremtenek". Ám visszatekintve úgy látja, hogy "hazugságot adtak el" az embereknek. Elmondása szerint amikor Brüsszelben dühös taxisok támadtak rá, elgondolkodott azon, hogy "pénzügyi előnyökért cserébe veszélyeknek teszik ki őket". Távozása után poszttraumás stresszel kezelték a férfit.
Az Uber, aminek botrányos első éveiről még tévésorozat is készült, igyekszik távolságot tartani a MacGann által felfedett információktól. Kiemelik, hogy Travis Kalanick utáni vezérigazgatójuk, Dara Khosrowshahi 2017-es kinevezése óta "a konfrontáció helyett a kollaboráció" jellemző rájuk. Azt kérik, hogy a nyilvánosság ne a kezdetek, hanem az elmúlt öt év alapján ítélje meg őket. Ami MacGannt illeti, aláhúzzák, hogy a cég mai arcáról nem tud hitelesen nyilatkozni, majd hozzáteszik: "figyelemreméltó", hogy a férfi megvárta, hogy megkapja a peres úton igényelt, közel hatszázezer eurós elmaradt bónuszát, mielőtt kiszivárogtatta az információkat.
(Borítókép: Uber-ellenes felirat egy barcelonai taxi ablakában, Fotó: Paco Freire/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)