Két budapesti kerületben és Szegeden sem adhat vért, akit megcsípett egy tigrisszúnyog

2023 / 08 / 28 / Bodnár Barna
Két budapesti kerületben és Szegeden sem adhat vért, akit megcsípett egy tigrisszúnyog
Két fővárosi kerületben, illetve Szegeden is előfordulhat tigrisszúnyog, amely a nyugat-nílusi vírust terjeszti, emiatt nem adhat vért olyan, aki a XVI. és XXII. kerületben, vagy Szegeden él és megcsípte az élősködő. Mit lehet tudni az elővigyázatosságot kiváltó szúnyogfajról?

Az eredetileg Délkelet-Ázsia trópusi erdeiben őshonos tigrisszúnyog (Aedes albopictus) számos különböző környezethez, különösen a városi körülményekhez képes jól alkalmazkodni, kifejezetten kis mennyiségű, például a teraszon lévő tárolóedényekben lévő víz elég ahhoz, hogy lerakja a tojásait. Mondhatni, opportunista, antropofil faj, amely „igényli” az emberi jelenlétet, emellett olyan trópusi vírusokat terjeszthet, mint a dengue, a chikungunya, a Zika, és a napokban a média reflektorfényébe kerülő nyugat-nílusi vírus (West Nile Virus, WNV).

A WNV fertőzés az esetek nagyrészében, 80-85 százalékában tünetmentesen zajlik le, olykor influenzához hasonló tünetekkel jelentkezik, nagyon ritkán azonban súlyos következményei is lehetnek, például gerinc- és agyvelőgyulladást vagy agyhártyagyulladást okozhat, amely az orvostudomány jelenlegi eszközeivel nem gyógyítható és bénuláshoz, kómához vagy a halálhoz vezethet, ez azonban csak nagyon ritka esetekben fordul elő.

A WNV-t nem csak a tigrisszúnyogok, hanem a közönséges szúnyogok is terjeszthetik, előbbiek esetében azonban nagyobb a fertőzés kockázata, ez indokolta a jelenlegi véradási feltételek szigorítását Magyarországon. Persze egy csípés nem feltétlen jelenti egyértelműen azt, hogy a szúnyog továbbadta a betegséget, hiszen nem minden állat hordozza magában a vírust.

Felmerülhet a kérdés, honnan ismerhető fel ez a trópusi eredetű vérszívó. Bár neve másra engedhet következtetni, a tigrisszúnyog mérete kifejezetten kicsi, kevesebb, mint 5 milliméter, testén és lábain pedig fehér és fekete csíkok vannak. Így aztán viszonylag könnyen felismerhető, persze csak akkor, ha egyáltalán észrevesszük.

A tigrisszúnyog ugyanis zajtalan és leginkább napközben aktív, a közönséges szúnyoggal ellentétben,

amely inkább éjszaka csíp, és a repülés közben könnyen észlelhető zümmögő zaj miatt sokszor még az alvást is megnehezíti számunkra.

A tigrisszúnyog így aztán gyakran észrevétlen marad, a hátrahagyott csípés azonban biztosan nem. A viszkető érzés szinte azonnal a csípés után jelentkezik, amely gyorsan fokozódik, de viszonylag gyorsan elmúlik. A szúnyog harapása általában egy lapos, hólyagszerű, 2-5 centiméter átmérőjű, a bőr színénél kissé világosabb, kör alakú, vörös glóriával rendelkező foltként jelenik meg, amelyet keménynek, forrónak és fájdalmasnak érez az áldozat. Bár a viszketés gyorsan elmúlik, a csípés napokon át képes újra aktiválódni, főként a bőrön történt gyors hőmérsékletváltozás - például zuhanyzás - hatására.


Ázsiai tigrisszúnyog (Fotó: Getty Images/Soumyabrata Roy)

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) júniusban közzétett jelentése szerint a tigrisszúnyog 13 európai ország 337 térségében terjedt el, beleértve szinte egész Magyarországot, a Nyugát-Dunántól és az Alföld bizonyos területeinek kivételével. Magyarországon 50 őshonos csípőszúnyogfaj él, az invazív, trópusi és szubtrópusi fajok, mint az ázsiai tigrisszúnyog, a japán bozótszúnyog és a koreai szúnyog csak körülbelül 10 éve jelentek meg hazánkban. Az eredeti élőhelyükön nincs tél, így ott ezek a rovarok egész évben aktívak, de a kontinentális éghajlathoz is sikeresen alkalmazkodtak, egy nyugalmi fázis beiktatásával ugyanis képesek átvészelni a hidegebb időszakot is.

A szakértők a csípés elkerülése érdekében hosszúujjú, bő, világos színű ruházat viselését, szúnyogriasztó szerek, illetve szúnyogháló használatát javasolják. A szúnyogok terjedése ellen pedig a vázákban, virágcserepek alatti víz rendszeres cseréjével, a vödrök, kerti felszerelések, játékok esőtől védett helyre rakásával, és a vízgyűjtő tartályok lefedésével lehet tenni.

(Borítókép: Getty Images/©Leslie F. Miller)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.