Ki az a Jeff, és miért van annyi atombombája, mint Észak-Koreának?

2024 / 03 / 21 / Felkai Ádám
Ki az a Jeff, és miért van annyi atombombája, mint Észak-Koreának?
A cikk címeként szolgáló kérdés akár egy népszerű popszám is lehetne a bolondos nyolcvanas évekből, de a CNN egyik grafikonján tényleg felsorakozott az atomhatalmak mellé valaki, akit úgy hívnak, Jeff.

Jelenleg kilenc ország rendelkezik atomfegyverrel: Oroszország, az USA, Kína, az Egyesült Királyság, Franciaország, Pakisztán, Izrael, Észak-Korea és India. A CNN egy régi grafikonja szerint pedig az Amerikai Tudósok Szövetségének adatai alapján a tizedik legnagyobb atomfegyver-birtokos nem más, mint egy bizonyos Jeff. Na, de milyen Jeff?

Mielőtt valaki félreértené, nem, valójában nem a fenti posztoló, Jeff Yang az egyszemélyes nukleáris nagyhatalom, hanem az övé az egyik első bejegyzés az akkor még Twitternek nevezett platformon, amely kitért erre az ábrára.

Azóta a Jeff-kérdés többször is előkerült, legutóbb az IFLScience közölt róla cikket, de az egyik első bejegyzés ezzel kapcsolatban 2017-ből származik – a Mediumon közölt írás szerzője viszont sajnos szintén nem írja le, hogy a CNN-nek pontosan melyik műsorában és mikor adták le ezt az ábrát, de annak legalábbis megpróbált utánajárni, hogy ki lehet ez a titokzatos Jeff, aki ugyan az atomhatalmak tornasorának a legvégére került csak, de ez még mindig komolyabb eredmény annál, mint ami a világ bármely Jeffétől elvárható.

A Mediumon közölt cikk írója a kutakodása során eljutott egy Reddit-csoporthoz, amely látszólag előállt a megfejtéssel. Habár a cikk nem közölt linket a csoporthoz, jó eséllyel erről lehet szó az időbeli egyezés alapján. Sajnos ebből a threadből sem derül ki, hogy a CNN pontosan melyik műsorában és mikor volt látható az ábra, de a hozzászólások legalább próbálnak némi mankót kínálni Jeff személyével kapcsolatban. Ezek alapján Jeff nem egy ember, hanem egy adatbázis rövidítése:

A JEFF (Joint Evaluated Fission and Fusion File) a Radioactive Decay Data and Fission Yields Libraries egy átfogó adatbázis, amely a radioaktív bomlás és a hasadási termékek adatait tartalmazza. Ez a szervezet kritikusan értékelt adatgyűjteményeket biztosít, amelyek fontosak a nukleáris tudomány és mérnöki alkalmazások, például a nukleáris reaktortervezés, a nukleáris orvostudomány, a sugárvédelem és a környezeti sugármonitorozás számára.

A JEFF projektet az Európai Nukleáris Energia Ügynökség koordinálja, és a nemzetközi nukleáris közösség közös erőfeszítése révén jött létre. A projekt célja, hogy naprakész és megbízható adatokat szolgáltasson a nukleáris alkalmazásokhoz, elősegítve ezzel a nukleáris technológiák biztonságos és hatékony alkalmazását.

A JEFF adatbázisok különböző típusú információkat tartalmaznak, többek között:

  • Radioaktív bomlási adatok: Információk a radioaktív izotópok bomlási karakterisztikáiról, mint például a bomlási állandók, a bomlási módok és az energiakibocsátás.
  • Hasadási termékekkel kapcsolatos adatok: Adatok a nukleáris hasadás során keletkező termékek hozamáról és tulajdonságairól.

Ezek az adatok elengedhetetlenek a nukleáris reaktorok tervezéséhez, a radioaktív hulladék kezeléséhez, valamint a sugárzásvédelemhez és a környezeti felügyelethez kapcsolódó számításokhoz. A JEFF adatbázisok rendszeresen frissülnek, hogy tükrözzék a legújabb kutatási eredményeket és technológiai fejlesztéseket a nukleáris tudományok terén.

Mindez talán a történet végét is jelenthetné, de a JEFF-nek egy dolog biztosan nincs a birtokában, ez pedig az a nukleáris robbanófej, amelyek száma alapján az ábra rangsorolja az egyes hatalmakat. Az IFLScience cikke ennek kapcsán annyit említ, hogy valószínűleg véletlenül került fel a szervezet erre az ábrára.

Tegyük hozzá, hogy épp ezért probléma, hogy semmit sem tudunk ezen ábra kontextusáról, mert így még a találgatások is csak sutára sikeredhetnek – elvégre mennyi az esélye, hogy egy ilyen szervezetet az Amerikai Tudósok Szövetsége (Federation of American Scientists/FAS) véletlen atomhatalomként rangsorol? Épp az a FAS, amelynek egyik legfőbb profilja a nukleáris fegyverek okozta fenyegetéssel szembeni fellépés? Az a szövetség, amelynek alapító tagjai között a Manhattan Project résztvevői is megtalálhatóak? Kicsit olyan a helyzet, mintha a Semmelweis Egyetem a legveszélyesebb baktériumok közé sorolná a Dél-pesti Centrumkórházat.

Egyéb magyarázat híján ugyanakkor sajnos ezzel kell megelégednünk, de mivel az ábra származását sem sikerült minden kétséget kizáróan a CNN-hez kapcsolni, így lehet, hogy csak egy rendkívül rezisztens hoax-szal van dolgunk.

Arról nem is beszélve, hogy az ábrán az áll, hogy Jeff Észak-Koreához hasonlóan 10-nél kevesebb nukleáris robbanófejet birtokol, és ebbe a halmazba voltaképp elég sokan beletartoznak, többek közt (jó eséllyel és remélhetőleg) a tisztelt olvasó is.

(Kép: Pixabay/slightly_different)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.