Kiderült, az emlékeket nem csak az agyunk tárolja

2024 / 11 / 10 / Felkai Ádám
Kiderült, az emlékeket nem csak az agyunk tárolja
Egy kísérlet során eléggé egyértelmű módon sikerült bebizonyítani, hogy a többi testi sejtünk, nem csak az agyi sejtjeink, képesek emlékezni.

Elég meglepő, de egy mostani kutatás szerint a memóriafunkciók nem kizárólag az agysejtek sajátjai. Nikolay V. Kukushkin, a New York-i Egyetem kutatója által vezetett tanulmány alapján ugyanis az agyon kívüli sejtek is rendelkezhetnek emlékezőképességgel. Mindez természetesen új megvilágításba helyezheti a tanulás és a memória működésének megértését, a gyakorlatban pedig, hála ennek a felfedezésnek, fejleszthetjük a tanulási módszereket, és a memóriával kapcsolatos betegségeket is talán hatékonyabban tudjuk majd kezelni.

Eddig tehát mindenki úgy hitte, hogy a memória és a tanulás kizárólag az agyhoz és annak sejtjeihez kapcsolódik. Kukushkin kutatása azonban némileg ellentmond ennek. Mint elmondta:

“A kutatásunk szerint a test más sejtjei is képesek tanulni és emlékezni.”

A kutatók azt az alapvetést hívták segítségül, hogy az információ jobban rögzül, ha azt bizonyos időközönként ismételjük át, nem pedig egyetlen intenzív munkamenetben próbáljuk bebiflázni – ezt nevezik tömörítési hatásnak. A laboratóriumban pedig a kutatók nem agyi emberi sejteket, különösen ideg- és vesesejteket tettek ki olyan ellenőrzött kémiai impulzusoknak, amelyek hasonlítottak az agysejtek által a neurotranszmitterek útján kapott jelzésekhez. Meglepő módon ezek a nem agyi sejtek aktiváltak egy “memóriagént” – ugyanazt a gént, amelyet az agysejtek használnak a minták felismerésére és az emlékek kódolására szolgáló kapcsolatok megerősítésére. A kutatók a folyamat nyomon követésére úgy alakították át ezeket a sejteket, hogy egy világító fehérjét termeljenek, ami jelezte, amikor a memóriagén aktívvá vált.

A kísérletek bebizonyították, hogy a nem agyi sejtek a neuronokhoz hasonlóan képesek különbséget tenni az ismétlődő és az állandó kémiai jelek között. Azok a sejtek, amelyek időközönként kaptak impulzusokat, erősebben aktiválták a memóriagént, és hosszabb ideig fenntartották ezt az aktivációt, mint azok, amelyek folyamatos stimulációt kaptak, hasonlóan tehát az agysejtek tömörítési hatásához.

“Ez bizonyítja, hogy az időszakos ismétlésből való tanulás képessége nem kizárólag az agysejtek sajátja, hanem lehet, hogy minden sejt alapvető tulajdonsága”

– fogalmaz Kukushkin.

Ezek az eredmények nemcsak a memóriamechanizmusokról árulnak el vadonatúj dolgokat, hanem új orvosi alkalmazási lehetőségeket is felvetnek. A memória kialakulásának alaposabb vizsgálata ugyanis hozzájárulhat a tanulási stratégiák fejlesztéséhez és a memóriazavarok kezeléséhez. Emellett az eredmények arra utalnak, hogy a jövőben az egészségügyi ellátás során figyelembe kell venni, hogy más sejttípusok is “emlékezhetnek” bizonyos tapasztalatokra – ilyenek lehetnek, hogy a hasnyálmirigy-sejtek miként reagálnak a korábbi glükózmintázatokra vagy a rákos sejtek a kemoterápiára.

(Kép: Nikolay V. Kukushkin)


Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Az ideális ajándék praktikus, elegáns, és valóban hasznos – pont, mint a Braun S9 Pro+ elektromos borotva.
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Az internetes csalások és kártevők világa minden eddiginél kifinomultabbá vált, a védtelen felhasználók pillanatok alatt áldozattá válhatnak. Az óvatosság önmagában nem elég.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.