Kiderült, hogy miért fogyaszt rengeteg energiát az agyunk még tétlen állapotban is

2021 / 12 / 08 / Bobák Zsófia
Kiderült, hogy miért fogyaszt rengeteg energiát az agyunk még tétlen állapotban is
A kutatók megfigyelték, hogy miközben az idegsejtek becsomagolják az ingerületátvivő anyagokat, az ezeket szállító fehérjék alakot váltanak, és protonokat veszítenek, emiatt a neuronok soha nem pihenhetnek, ez pedig jelentős energiafelhasználással jár.

Egy átlagos testalkatú felnőtt ember testsúlyának nagyjából 2%-át teszi ki az agy súlya, mégis, ez a viszonylag kis méretű szerv a teljes oxigén-, és kalóriafelhasználás 20%-át emészti fel. A kutatók régóta tudják, hogy ezért elsősorban a neurotranszmitterek, vagyis ingerületátvivő anyagok által az idegsejtek között történő üzenetküldés folyamata a felelős, ami folyamatosan zajlik a színfalak mögött, még alvás közben is, azonban az már nagyobb rejtélyt jelentett, hogy vajon mi lehet az oka annak, hogy látszólag teljesen passzív állapotban, például kómás betegek esetében, a glükózfelhasználás csak a felére, és nem kevesebbre esik vissza.

Pontosan mire használják a neuronok a sok kalóriát, és mi történik, ami folyamatos energiaellátást igényel?

A titok nyitjára a Weill Cornell Medicine biokémikusai találtak rá, akik a Science Advancesben megjelent tanulmányukban részletezik az idegsejtek működésének pontos folyamatát és azokat a műveleteket, amelyek a soha nem nyugvó neuronok viselkedésében szerepet játszanak. A kutatók felfedezték, hogy az idegsejtek neurotranszmitterszállítási, és - csomagolási procedúrája a forrása a magas energiafogyasztási értékeknek az inaktív neuronok esetében.

Az idegsejtek kis üregekben, kinövésekben tárolják az ingerületátvivő anyagokat, amelyeket ezekben a csomagokban juttatnak el a szinaptikus terminálokhoz, ahonnan a szinapszisokon keresztül átküldik az üzenetet a szomszédos neuronnak. Ez a szinaptikus folyamat az alapja minden agyi tevékenységnek és ez fogyasztja a sok kalóriát működés közben. Ennek oka, hogy a csomagolás nem zajlik tökéletesen, mivel az ingerületátvivő anyagok szállítását végző transzport molekulák a feladatuk sikeres elvégzése érdekében alakot váltanak, eközben viszont protonokat veszítenek. A kutatók szerint az evolúció során ez bizonyult a leghatékonyabb módszernek az agy számára, mert a gyors alakváltás révén késlekedés nélkül tudják újratölteni a csomagokat a transzporterek és így a szinaptikus jelzés, ezáltal a gyors gondolkodás és cselekvés, minél hamarabb megvalósul.

Emiatt viszont az alakváltást akár random események is előidézhetik, vagyis még olyankor is zajlik ez a folyamat, amikor az üregek teljesen fel vannak töltve a többezer neurotranszmitterrel, és a további szállítási munkákra már nem lenne szükség. A protonok elszivárgása és az üregek membránján keresztül történő állandó energiaveszteség miatt az úgynevezett protonpumpa enzim soha nem áll le és olyankor is energiát fogyaszt, amikor a szinaptikus üzenetküldés szünetel, például inaktív, kómás vagy altatás alatt lévő állapotban.

A felfedezés a különböző neurológiai betegségekkel kapcsolatban nyújthat hasznos segítséget a jövőben, mivel sok olyan betegség létezik, amelyek vizsgálata során az agy anyagcseréjének, energiaellátásának és a szinaptikus folyamatoknak elégtelenségét figyelték meg. A lassú szellemi leépüléssel járó Alzheimer-kór vagy a Parkinson-kór is ezek közé tartozik, így ezeknek a kezelésében is új utat mutathat az agyi folyamatok alaposabb megértése.

(Fotó: Pixabay/nluepke/fanukhan986)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.