Kihozták az első darab nukleáris hulladékot a fukusimai erőmű reaktorából

2024 / 11 / 04 / Bobák Zsófia
Kihozták az első darab nukleáris hulladékot a fukusimai erőmű reaktorából
Az 5 milliméteres darabka kiemelése több napot vett igénybe és az is lehet, hogy visszaviszik, ha a sugárzási értéke túl nagynak bizonyul. Az erőmű három reaktora összesen 880 tonna nukleáris üzemanyag-hulladékot rejt.

A 2011-ben meghibásodott fukusimai erőmű három reaktora összesen 880 tonna nukleáris üzemanyag-hulladékot tartalmaz, amit az erőmű megtisztítása során biztonságos módon el kell távolítani a létesítményből. Az atomerőműért felelős Tepco (Tokyo Electric Power Company Holdings Inc.) nehéz helyzetben van a munkálatokat illetően, a program kezdetét folyamatosan halogatják, annak ellenére, hogy az idő szorítja őket a helyreállítás tekintetében. A vállalat öt évvel ezelőtt még 2024-ben tervezte megkezdeni a kettes reaktor (és 2027-ben az egyes reaktor) lebontását, aminek részét képezi a fűtőelemek és a nukleáris üzemanyag eltávolítása is. Egyelőre azonban csak egy egészen apró darab olvadt üzemanyagot sikerült kiemelni a kettes reaktorból és még azt is lehet, hogy vissza kell helyezni eredeti helyére, ha a mérések során túl veszélyesnek bizonyul.

Az 5 milliméteres hulladékrészecskét egy robot segítségével hozták ki, amelyet egy teleszkópos eszközből és a végéhez csatolt fogóból alakítottak ki és amivel biztonságosan meg tudták ragadni a kiszemelt darabot. A törmelék kiemelése a konténmentből napokba telt, a szerdán (október 30-án) megkezdett műveletet szombatra (november 2) fejezték be: ekkor a kavicsszerű mintát egy fémtárolóba helyezték át.

A minta sorsa azonban még nem dőlt el,

csak a mérések után derül ki, hogy megfelelő-e a törmelék az elemzések elvégzéséhez, vagy túl erős a sugárzása ahhoz, hogy vizsgálatoknak vessék alá a kutatóközpontban. A Kyodo News beszámolója szerint ha a minta 20 centiméterről kevesebb mint 24 millisievert sugárzást bocsát ki óránként, akkor alkalmasnak bizonyul a teszteléshez, ha ennél magasabb a sugárzási értéke, akkor visszahelyezik a reaktorba és egy kisebb darab olvadt üzemanyagot kell keresnie a munkát végző csapatnak. A szigorú feltételek a projektben résztvevő emberek biztonságát garantálják, hogy senki se legyen kitéve a kelleténél nagyobb dózisú sugárzásnak.


A robotizált eszköz a kettes reaktorban szerzi be a mintát (Kép: Tokyo Electric Power Company Holdings via JIJI)

A Tepco nagy hangsúlyt helyez a sugárzó anyagokkal kapcsolatos óvintézkedések betartására, már csak azért is, hogy elkerüljék a további kritikákat az erőműben zajló procedúrákkal szemben, amelyek során a nukleáris hulladékokat igyekeznek eltávolítani. A reaktorok szennyezett hűtővizének kiengedése a Csendes-óceánba, amelyet tavaly augusztusban kezdtek meg, világszerte tiltakozást váltott ki, annak ellenére, hogy ehhez hasonló módszerrel más helyeken is kezelik az atomerőművek hűtővizét és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA) engedélyezte a folyamatot. A több mint egymillió tonna szennyezett vizet (amiből folyamatosan újabb keletkezik) a Tepco kapacitás hiányában már nem tudja a helyszínen tárolni, ezért, miután az ALPS rendszerben (Advanced Liquid Processing System, Fejlett Folyadékfeldolgozó Rendszer) eltávolítanak belőle minden radioaktív elemet a trícium kivételével, hígítják, majd egy hosszú csővezetéken át az óceánba vezetik. A trícium jelenléte ad okot aggodalomra, főként a japán lakosság és a halászok körében, de az IAEA áprilisi jelentése szerint a trícium szintje a kiengedett vízben jóval alacsonyabb, mint a Japánban hivatalosan engedélyezett érték.

A tervek szerint a sugárszennyezett víz eltávolítása legalább 30 évig tart majd, míg a reaktorok megtisztítása és lebontása a Tepco legoptimistább forgatókönyve szerint is 2050 után, 2051 környékén fejeződhet be, de akár 50-100 évet is igénybe vehet.

(Fotó: Tepco)

A Csendes-óceánba engedhetik a fukusimai erőmű szennyezett hűtővizét A felgyülemlett radioaktív hulladékot már nem sokáig tudják tárolni a tartályokban, melyek lassan betelnek. A kérdésre, hogy mi legyen a sugárzó hulladékkal, a japán kormány sem tud biztos választ adni, de már megszülettek az ötletek.


Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
A legtöbb ember valószínűleg nem is tud róla, de a sávszélességnek, amiért komoly pénzeket fizetnek az internetszolgáltatójuknak, csupán egy részét használják ki. Most mutatunk egy olyan megoldást, amivel ez a probléma egyszer s mindenkorra megoldható.
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.