Kínában az állami tulajdonú Aviation Industry Corp (AVIC) látja el a fél világot kifejezetten erősen felfegyverzett harci drónokkal. 2010 és 2020 között 220 darab harci drónt adtak el a világ 16 országának a Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) adatai szerint.
Az értékesítés gerincét adó Wing Loong II (a név jelentése pterodaktilusz) drónok 12 darab rakétát hordozhatnak és többek között Nigéria, az Egyesült Arab Emírségek, Egyiptom és Szaúd-Arábia vette meg őket. A globális katonai drónexportot egyelőre továbbra is az amerikai vállalatok uralják, de a kínai harci drónok elterjedése globális fegyverkezési versenyt eredményezett, melynek eredményeként sokkal több katonai drón repül a világon.
"Kína hajlandó fegyveres drónokat exportálni szinte bárkinek" - mondta el a Bloombergnek Ulrike Franke, a Külkapcsolatok Európai Tanácsának munkatársa.
A Wing Loong II drónok egyébiránt körülbelül a tizenötödébe kerülnek mint a hasonló amerikai gyártmányú drónok, és Kína nem foglalkozik vele, hogy mire használják őket, ha egy másik ország vásárolna belőlük.
Illetve annyiban mégis csak foglalkoznak az eladásaik utóéletével, hogy a bevetéseken szerzett harci tapasztalatokat beépítik a következő generációs - immár az amerikai B-2 repülőgéphez hasonló lopakodó technológiát alkalmazó - drónok fejlesztésébe.
A kínai drónokat eddig az Egyesült Arab Emírségek küldte harcba Líbiában, Egyiptom a Sínai-félszigeten, és Szaúd-Arábia Jemenben - mondta el Heather Penney, a Mitchell Institute for Aerospace Studies munkatársa. „A tapasztalatokat visszaforgatják a gyártásukba.”
A kínai kormány mindenesetre elutasítja a fegyverkezési verseny vádját. Szerintük ők csak az ügyfelek védelmi képességeit javítják, és tartózkodnak a belügyeikbe való beavatkozástól, nem úgy, mint az USA, közölte Hua Csunjing, Kína Külügyminisztériumának szóvivője egy februári sajtótájékoztatón. "Körültekintőek és felelősek vagyunk a fegyverek exportálásában" - mondta. "Ez teljesen más, mint az Egyesült Államok gyakorlata."
A kínai drónexport komoly kihívás Biden elnök számára, aki tavaly ősszel AVIC-ot és leányvállalatait a kínai hadsereg részének nyilvánította, korlátozva az amerikai technológiához való hozzáférésüket.
"Lehet, hogy a kínai drónok nem olyan jók, mint az amerikai drónok. De 15 drón egy helyett, és az emberi jogokkal kapcsolatos felhajtás nélkül? Ez egy jó ajánlat” - summázta Pawel Paszak, a Varsói Intézet Kína-monitor programjának igazgatója.
(Forrás: Bloomberg Kép: )