A cikk írásának pillanatában elérhető, legfrissebb, január 25-i WHO helyzetjelentés szerint eddig világszerte 1320 megerősített fertőzéses eset történt, ebből 1297 Kínában fordult elő. Kínán kívül az Egészségügyi Világszervezet 23 fertőzéses esetről tud, ezek közül 21 páciens járt Vuhanban, egy Ausztráliában kezelt beteg bizonyítottan érintkezett egy vuhani fertőzéses pácienssel, és egyedül egy Vietnamban ellátott fertőzött nem járt sem Vuhanban, sem Kína más régióiban a betegségét megelőzően. Az előzetes vizsgálatok megerősítették a vírus emberről emberre terjedését. Az 1287 kínai beteg (ezekben most nincsenek benne a hongkongi, tajpeji, makaói esetek) közül 237 állapota súlyos. 41 esetben vezetett a fertőzés halálhoz.
A koronavírus Ázsián kívül megjelent Ausztráliában, az Egyesült Államokban, valamint Európában (három fertőzött Franciaországban) is. A WHO január 22. óta nem változtatott a járvány kockázatbesorolásán, amely Kínában nagyon magas, Ázsiában magas, világszinten azonban mérsékelt. Írtunk arról is, hogy a WHO a legutóbbi állásfoglalásában nem nyilvánította nemzetközi aggodalomra okot adó közegészségügyi vészhelyzetnek (Public Health Emergency of International Concern – PHEIC) a járványt, de ez akár még változhat is, illetve felmerült egy új, átmeneti vészhelyzeti szint bevezetésének a lehetősége is.
A Johns Hopkins Egyetem Center for Systems Science and Engineering részlege által frissített térképes adatok szerint világszinten immár 2019 fertőzéses eset fordul elő, amely 56 beteg halálát okozta, és eddig 49-en épültek fel, miután elkapták a koronavírust.
Jelenleg nem létezik vakcina, de az Egyesült Államokban az Egészségügyi Intézet (National Institutes of Health) dolgozik egyen, amit a remények szerint hónapokon belül elkezdhetnek tesztelni. Speciális ellátás sincs a fertőzésre, hanem a betegek a tüneteik mérséklésére kapnak fenntartó kezeléseket, mint például folyadékpótlást vagy fájdalomcsillapítót. Ha szükséges, a páciensek gépi légzéstámogatást is kaphatnak.
A WHO a lakossági prevencióhoz a SARS és a MERS protokolljának alapelveit ajánlja, mivel az új koronavírus terjedése ezekéhez hasonlíthat (cseppfertőzés, testi kontaktus, érintkezés fertőzött tárggyal, mint például a kilincs és hasonló, sokak által érintett eszközök):