Kinek jó és kinek nem, hogy a tizenhat éven aluliakat kitiltották a közösségi médiából Ausztráliában?

2024 / 12 / 05 / Pőcze Balázs
Kinek jó és kinek nem, hogy a tizenhat éven aluliakat kitiltották a közösségi médiából Ausztráliában?
Ausztrália a nyugati világ legszigorúbb törvényével szabályozza mostantól a fiatalok jelenlétét a közösségi platformokon: tizenhat éven aluliak nem használhatják a TikTokot, az Instagramot, a Snapchatet és az X-et.

A The New York Times cikke szerint a döntés kétpárti támogatással született meg múlt héten, azt követően, hogy hasonló szabályokkal próbálkozott több amerikai állam, illetve Franciaország is bevezetett ilyen, ott tizenöt éven aluliaknak szánt intézkedéseket. Anthony Albanese miniszterelnök a gyerekek mentális egészségéért és jólétéért folyó küzdelem élharcosának nevezte Ausztráliát. Az új szabályok szerint a szülők és a gyerekek nem lesznek büntethetőek; a platformok feladata lesz, hogy kiszűrjék a megengedettnél fiatalabb regisztrálókat.

Ráadásul ehhez kifejezetten tilos elkérniük a felhasználók igazolványait,

ami szinte biztosan egy magánszféra-védelmi rémálmot váltana valóra. Casey Newton szakíró, a Platformer hírlevél szerkesztője szerint valószínűbbnek tűnik, hogy idővel a készülékek, például a mobiltelefonok fogják ismerni a tulajdonosaik életkorát, vagyis amikor először telepítjük a gyerekünk telefonját, meg fogjuk adni, hogy hány éves. Ezt az információt utána az Apple vagy a Google továbbadja a platformoknak regisztrációkor. A törvényhozók ezt az igencsak jelentős kihívást elintézték annyival, hogy "ha tudnak reklámokat célozni kor alapján, majd megoldják ezt ugyanazzal a technológiával". Arra nem tértek ki, hogy más következményei vannak egy rosszul célzott ruha- vagy koncertreklámnak és egy véletlenül beengedett tizenöt évesnek - a büntetési tételek utóbbi esetben harminckét millió amerikai dollárra rúghatnak Ausztráliában egy év múlva.

Ugyancsak Casey Newton emelte ki, hogy a hírek egyelőre arról szólnak, hogy a TikTok, az Instagram, a Snapchat és az X esnek majd a jogszabály hatálya alá, ám a YouTube-ot "egészségügyi és oktatási" kapcsolódásai miatt kivételként kezelik, hiába versenyez a szolgáltatás a rövid videóival az Instagrammal vagy a TikTokkal. A Facebook szintén hiányzik a felsorolásokból.

A szakíró emellett felhívta arra a figyelmet, hogy sokan úgy látják, hogy a szexuális érdeklődésük, származásuk vagy más miatt marginalizált fiatalok így nehezebben találhatnak majd sorstársakra az interneten. Az ausztrál parlament által idézett, a viselkedéstan és a technológia kapcsolatát kutató, Oxfordban tanító Andrew Przybylski is azt írta, hogy inkább a célzott beavatkozásokban hisz, és frusztrálja, hogy a jogalkotók ilyen binárisan gondolkodnak a kérdésről.

(Borítókép: Getty Images)


A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
Európa legnagyobb jövőfesztiválja, a Brain Bar idén is megnyitja kapuit. A rendezvény a 21. század első negyedének elteltével arra a kérdésre keresi a választ: hogy fest majd az emberiség következő 25 éve. A diákok és pedagógusok számára ingyenes eseménynek szeptember 18-19-én a Magyar Zene Háza ad otthont.
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl –  7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl – 7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.